מלפני 2000 שנה: הממצא המדהים שהתגלה בחפירות בירושלים

הקטע הארוך ביותר מתוך אמת המים העליונה הקדומה של ירושלים, נחשף לאחרונה בחפירות ארכיאולוגיות בשולי שכונת גבעת המטוס. את החפירות מנהלת רשות העתיקות כחלק מהרחבת השכונה, מטעם חברת “ערים” לפיתוח עירוני, ובשיתוף עיריית ירושלים. 

עם ציור חנוכייה: האמנית היהודייה שכובשת את העולםלידיעת הנוסעים: תקלות בתנועת הרכבת הקלה בגוש דן

 

החפירות חשפו כ-300 מטרים רצופים מהאמה העליונה, אשר הובילה מים לעיר העליונה של ירושלים, ובה ארמונו של הורדוס ובתי עשירי ונכבדי העיר לפני כ-2000 שנים. 

“בשלהי ימי בית שני, גדלה העיר ירושלים באופן משמעותי; בית המקדש נבנה מחדש והמים שנבעו בגיחון ובבורות כבר לא הספיקו לאלפי עולי הרגל והתושבים, וצריך היה להביא אל העיר מים ממרחקים”, אומרים ד”ר עפר שיאון ורותם כהן, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות – “על רקע זה, בנו החשמונאים והמלך הורדוס, שתי אמות מים משוכללות לירושלים, שהיו ממפעלי המים הגדולים והמורכבים בארץ-ישראל ובכלל, בעולם הקדום. האמות ריכזו מי מעיינות באזור בית לחם, ובעזרת בריכות ענקיות, חוקים פיזיקלים (חוק הכלים השלובים, הסיפון, כח הכבידה), שימוש בטופוגרפיה ובכושר המצאה יוצא דופן, הזרימו את המים לאורך עשרות  קילומטרים (!) במצטבר”.

עוד הוסבר, כי האמה המכונה “האמה העליונה” הזרימה מים לעיר העליונה (הרובע היהודי והארמני של היום), וזו המכונה “האמה התחתונה”, הובילה מים ישירות לבית המקדש.” חשיפת הקטע הרציף הארוך ביותר של האמה העליונה כעת, ומציאת 25 המטבעות, תאפשר – אולי, לראשונה, תיארוך מוחלט של השלבים השונים של בניית אמות המים של ירושלים – ואולי אף תשפוך אור על השאלה– מי היה בונה האמה הראשון – האם היו אלה החשמונאים או שמא המלך הורדוס”, אומרים החוקרים. 

קטע האמה העליונה שהולך ונחשף בימים אלו, היה קבור תחת טונות של פסולת אדמה מודרנית. האמה התפתלה בתוואי טופוגרפי נוח ומתון, ועד כה, נראים בה שלושה שלבים ברורים: השניים התחתונים – מימי שלהי ימי הבית השני, והשלב העליון הוא – מימי הלגיון הרומי, שמחנהו כשכן בעיר העליונה. 

“ירושלים היא העיר שהעבר והעתיד שלה שזורים זה בזה. עיריית ירושלים שמחה לגלות, כי בזמן בניית שלושה בתי ספר בגבעת המטוס, שיתרמו לחינוכו של דור העתיד, קיבלנו דרישת שלום מהעבר – אמת מים מתקופת בית המקדש השני”, ציין ראש עיריית ירושלים משה ליאון – “תנופת הפיתוח שתתרום לעתידה של ירושלים מחייבת גם שימור של עברה המפואר. לכן, סיכמנו עם רשות העתיקות שהתכנון ייעשה בתיאום מלא ותוך התחשבות מוחלטת בשימור אמת המים שתשולב בתוך הפרויקט”. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes