“בנשק היה מק פורק”: פרטים חדשים על הפיגוע הקשה בגבול מצרים

קצת יותר מיממה חלפה מאז נפלו שלושת הלוחמים: ליה בן נון, אוהד דהן ואורי אילוז על ידי מחבל שחדר ממצרים, ונסיבות הירי עדיין לא ידועות, אם כי ככל שעוברות השעות – יותר ויותר פרטים חדשים מתגלים. גורם צבאי המשרת בגזרה בה נפלו הלוחמים, אזור הר חריף, שנכח במקום בזמן האירוע, סיפר לוואלה! כי “לפחות בנשק אחד היה מק פורק (התקן בטיחות למניעת פליטת כדור – א”ב) בפנים. זה אומר שלא היה ירי לעבר המחבל, הוא הפתיע אותם”.

“הלוחמת הייתה בתוך העמדה והלוחם מחוצה לה, 12 שעות משמרת. למה כולם מצפים? מה חשבתם שחיילים יעשו 12 שעות בעמדה?”, תהה הגורם. לדבריו, כשהכוחות הגיעו למקום, הממצאים במקום הצביעו על כך שהאירוע התרחש כמה שעות קודם לכן.

עוד סיפר הגורם הצבאי כי “אחרי שהמחבל ירה בשני החיילים, הוא צעד לכיוון מזרח. לפחות ממה שאנחנו מבינים, הוא הבין שהוא ימות והוא לא ניסה לחזור למצרים. מי שבגזרה הזו מסתובב בלי מים, בחום הזה – מתייבש בקלות, וממה שאנחנו מבינים לא היו לו מים. הוא הסתובב עם רובה, מחסניות, ספר קוראן וסכין קומנדו. עוד לפני שהמח”ט הגיע לגזרה, הכוחות הבחינו בשוטר המצרי מתפלל מרחוק. הם לא היו סגורים בהתחלה שזה מחבל, הוא היה רחוק מאוד מהכוח. אני לא ראיתי שום רחפן בגזרה בהתחלה”.

בעניין ההסתערות על המחבל בה נפל אוהד דהן, כשלוש שעות אחרי שנפלו ליה בן נון ואורי אילוז, אטחרי שהתגלו מימדי האובדן, אמר הגורם הצבאי: “עם קליע 5.56 מ”מ, אתה לא יכול להגיע אליו. לא יודע למה לא הביאו מקלע נגב, היו צריכים לירות עליו, לרתק אותו מרחוק עד שיגיע מסוק קרב, יכלו להביא מסוק קרב מהאוויר. למה היה צריך להסתער על המחבל? למה לסכן את הכוח?”.

גורם צבאי במילואים, ששרת בגזרה עד לאחרונה הוסיף: “יש מצוקת כוח אדם בגזרה, אין מספיק לוחמים לגזרה כזו ארוכה. כולם מתפלאים שהחמ”ל לא שאל את הלוחמים מה קורה איתם כמה שעות, זו השגרה, שלא יספרו סיפורים. יש גזרות אחרות כמו ברצועת עזה שזה נוהל ברור. אתה זז 100 מטר מהנקודה שלך, וישר כולם עולים מול הסיור שלך. בגבול מצרים, זה אחרת לחלוטין. שלא לדבר על מפקדים בכירים שמגיעים לביקורים וסיורים בלי נשק”.

בהמשך, איש המילואים מתח ביקורת קשה על התנהלות הדרג הפיקודי בפיקוד דרום לרבות זה המשרת באזור הגבול המצרי, “האווירה שם היא של סבבה. גבול של שלום על כל מה שמשתמע מזה. אבל בפועל? מדובר בגדודי קרקל וברדלס שמשרתים בקו שמונה חודשים רצופים במקרה הטוב, ואז יוצאים לאימון קצר שלא מתקרב לאימון של גדוד בגולני או צנחנים. מדי פעם יש הברחות סמים ומה קורה כשנערכים מראש? או שיש מודיעין מוקדם? נותנים ליחידת המסתערבים של משמר הגבול להוביל וצה”ל לרוב מסייע במעטפת. השילוב ביניהם מסכל הברחות ללא ספק”.

הגורם הצבאי במילואים התייחס לעמדות הזמניות שהוצבו לאורך גדר הגבול עם מצרים, “מניחים אותם שם (קרוב לגדר הגבול – א”ב) בגלל שאין תצפית טובה על הגבול, זה מוגדר כשטח מת, והצבא המצרי יודע את זה. גם המבריחים יודעים את זה. לא סתם השוטר המצרי בחר להגיע דווקא לשם”.

“מה ציפית מחיילים ששלחו אותם ל-12 שעות משמרת. חייל מילואים עוד איכשהו יש לו אחריות כלפי המשפחה שלו, החייל הסדיר הוא שחוק”, הוסיף. “זו הגזרה שלו חודשים ארוכים. אני חושב שעיקר הטעות הייתה בהצבה של שני לוחמים למשמרת כל כך ארוכה, השאלה הגדולה היא מי אישר שני לוחמים בעמדה. זו לא העמדה היחידה שיש בה שני חיילים, ולהגיד שזו עמדה זמנית זה מעליב – זה לא נכון”.

מלבד זה שהציבו שני לוחמים למשמרת ארוכה, הצבה של לוחם ולוחמת אינה מתאפשרת, שכן היא נוגדת את פקודת השירות המשותף של צה”ל.

מתחקיר האירוע בצה”ל עולה כי המחבל, שוטר מצרי, תכנן בקפידה את הפיגוע ונערך אליו עם רובה, יותר מארבע מחסניות, וסכין איתה חתך את האזיקונים במעבר בגדר – וכך חדר לשטח ישראל.

השוטר המצרי עזב את המוצב המרכזי בו הוא משרת וצעד כמה קילומטרים לעבר הגבול. לפי גורמים צבאיים, המצרים דיווחו לצה”ל על היעדרותו החשודה בסמוך ל-09:00 בבוקר, מועד הגעתה של מפקדת המחלקה לעמדה הצבאית בה אותרו שני הלוחמים ההרוגים. סוגיה זו נמצאת כעת תחת תחקיר. גורמים בפיקוד הדרום טוענים כי לפי הערכה, השוטר הכיר היטב את הנקודה וידע על הפתח ממנו נכנס מבעוד מועד, ובכך יכל לחדור בקלות.

המרחק מפתח הגדר לעמדה בה היו שני הלוחמים מגדוד ברדלס (גדוד מעורב) היה קצר מאוד ולא עלה על דקת הליכה. בשלב זה לא ברור מה קרה ברגעים בהם ירה לעבר העמדה. צה”ל ביקש סיוע של מעבדה לזיהוי פלילי על מנת לתעד את הזירה, ונאספו ממצאים שהועברו לבדיקה. לדברי גורמים צבאיים, הלוחם והלוחמת נפגעו מכמה כדורים.

שני הלוחמים שנהרגו, ליה בן נון בת ה-19, ואורי יצחק אילוז בן ה-20, עלו לשמירה ביום שישי ב-21:00 בערב, באוהל ששימש כעמדה ארעית מטרים בודדים מהגבול. העמדה מוקמה במרחק 30 קילומטרים ממצפה רמון, בין הר שגיא להר חריף. בשעה 02:30 סוכלה על ידי צה”ל והמשטרה הברחת סמים גדולה מאוד בגבול ישראל מצרים, לא רחוק מעמדת השמירה של השניים.

ב-04:15 התרחשה בדיקת הקשר האחרונה עם החיילים בעמדות, וב-06:00 בבוקר, בזמן שמירתם, התקבלו דיווחים על ירי סמוך לעמדתם. מתחקור ראשוני עלה כי החיילים דיווחו על הירי ויצאו לבחון את מקורו. בסמוך לשעה 09:00 הגיעה למקום מפקדת המחלקה שגילתה את גופותיהם של ליה ואורי. לאחר מכן, הוזעקו למקום כוחות צה”ל רבים שהחלו בסריקות אחר המחבל, שלבסוף זוהה בשטח ישראל על ידי רחפן. חילופי אש התרחשו במקום וכתוצאה מהירי, נהרג חייל מגדוד קרקל, סמל ראשון אוהד דהן, בן 20 מאופקים. דקות לאחר מכן המחבל פתח באש פעם נוספת לעבר הכוחות – שהחזירו בירי וחיסלו אותו.

הפעם האחרונה בה יצר קשר החמ”ל המרכזי עם שני הלוחמים הייתה ב-04:15 לפנות בוקר. ככל הנראה, שעתיים לאחר חדירת המחבל. הלוחמים דיווח ששמעו ירי במרחב, ולמרות זאת, רק ב-09:00 בבוקר נשלח סיור לעמדה הצבאית כדי לברר מה מצבם.

השתלשלות האירועים – דקה אחר דקה

ביום שישי בשעה בשעה 21:00, עלו אורי אילוז וליה בן נון, הלוחמים מגדוד ברדלס (גדוד מעורב) לשמירה באוהל ששימש כעמדה ארעית מטרים בודדים מהגבול. העמדה מוקמה במרחק של כ-30 קילומטרים ממצפה רמון, בין הר שגיא להר חריף, בשטח החטיבה המרחבית פארן שבפיקודו של אל”ם עידו סעד.

בשעה 02:30 סוכלה על ידי צה”ל והמשטרה הברחת סמים גדולה מאוד בשווי של מיליון וחצי שקלים בגבול ישראל מצרים במרחב שבין הר חריף להר שגיא. כשלושים קילומטר ממצפה רמון, לא רחוק מעמדת השמירה של הלוחמים.

רבע שעה לאחר 04:00 התרחשה בדיקת קשר עם החיילים בעמדות. הבדיקה הייתה הקשר האחרון עם חוליות הלוחמים שבשטח עד הבוקר.

ב-06:00 בבוקר, בזמן ששני הלוחמים בשמירה, התקבלו דיווחים על ירי סמוך לעמדתם. מהתחקור הראשוני של האירוע עלה כי החיילים דיווחו על הירי ויצאו לבחון את מקורו.

סמוך לשעה 09:00 מגיע למקום מפקדת המחלקה ומגלה את גופות הלוחם וליה בן נון כשנשקם לצידם. השניים לא הגיבו בירי. האירוע הוכרז כאירוע טרור.

כוחות צה”ל גדולים הוזעקו למקום והחלו בסריקות במטרה לשלול חזרה של המחבל למצרים ולאתר אותו.

הסריקות ממשיכות ומתחילות גם סריקות באמצעות רחפן. המחבל אותר על ידי הרחפן.

במהלך הסריקות ולאחר שאותר מהאוויר נפתחה לעבר הלוחמים אש, ממנה נהרג הלוחם אוהד דהן.

דקות לאחר מכן הכוח, בפיקוד מפקד החטיבה וקצין הגששים נתקלו במחבל פעם נוספת, פתחו לעברו באש וחיסלו אותו. על השוטר המצרי נמצא רובה מסוג קלאצ’ניקוב. במהלך ההיתקלות נפצע הגשש מפגיעת רסיס.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes