הסטודנט מערערה שסייע להציל את הישראלי בירדן: מאושר שהיה לי חלק בזה

“אני מבסוט מכל הלב, מאושר שהיתה לי הזכות, שהיה לי חלק בתפקיד הזה עם עוד אנשים לעזור לחבר את הבחור הזה עם המשפחה שלו”. כך סיפר לוואלה! בשיחה מירדן כמאל דיב אלטלקאת, סטודנט לסיעוד בן 25 מהישוב הבדואי ערערה שבנגב, שסייע בזיהויו של שלום רוטבן מקריית מלאכי, וביצירת קשר עם משפחתו, שנתיים אחרי שאבדו עקבותיו.

אלטלקאת עושה את ההתנסות המעשית שלו בבית החולים הפסיכיאטרי אל פוחיס, בית חולים יחידי מסוגו במדינה, בעיירה אל פוחיס מערבית לעמאן. החודש הוא מסיים את לימודיו. “אני אוהב לעזור לכל בן אדם, בגלל זה גם בחרתי במקצוע הזה של סיעוד”, אמר. “אין אצלנו יהודי או ערבי, ישראלי או ירדני. כולם באמת פה אמרו לי תודה וגם המשפחה בטלפון מישראל”.

אטלטקאת תיאר את השתלשלות העניינים שהובילה לזיהויו של רוטבן ולהשבתו לחיק משפחתו. “ביום ראשון הגעתי ב-8:00 לבית החולים. עצר אותי מנהל המחלקה ואמר לי ‘אתה מישראל, אני צריך את העזרה שלך. יש לי מטופל כאן כמעט חודש ואנחנו לא מצליחים לתקשר איתו ואפילו לא יודעים את השם שלו. לא אמר שום דבר. אמר לי תנסה. קח אותו פה בחדר ואולי יגיד לך מאיפה הוא'”. לדברי הסטודנט לסיעוד, מנהל המחלקה לא ידע שמדובר במטופל ישראלי. במחלקה הניחו שמדובר בתייר, אבל לא ניתן היה ליצור איתו קשר. ואולם המנהל שמע ממנו מפעם לפעם דברים שנשמעו לו כעברית.

לדברי אלטלקאת, גם כשהוא הגיע לחדר וניסה לתקשר עם המטופל, הוא לא זכה למענה. “לקחתי דף, כתבתי כמה שורות בעברית והוא התחיל לכתוב לי בחזרה. כתב לי השם שלו שלום רוטבן, ואחר כך את השם של אבא שלו ועוד כל מיני דברים”.

רוטבן סיפר לאלטלקאת שהוא הגיע במשאית. והיה לו גם עוד פרט קריטי שהוא זכר: “בסוף כתב לי מספר טלפון של אמא שלו, שזה מדהים איך הוא לא שכח אותו אחרי שנים. מזל שזכר. יצאתי מהחדר והתקשרתי למספר הזה בווטסאפ, ואמא שלו ענתה לי”.

אלטלקאת נתן לאם את הפרטים על הצעיר בן ה-25: “אז היא אמרה לי ‘זה השם שלו, אין הרבה אנשים שהשם שלהם ‘שלום’ ואבא שלו ‘אליעזר’ והם הלכו לאיבוד. אמרה לי ‘זה הבן שלי. אני מחפשת אותו הרבה שנים’. תשלח לי תמונות שלו'”.

אלטלקאת שלח את התמונות, והאם זיהתה בהן את בנה. היא הודתה לאלטלקאת, שביקש ממנה להתקשר למשטרה, ולהתחיל לפעול להשבתו לארץ. “הדבר הראשון שהוא אמר לאמא שלו היה: ‘אני אוהב אותך, התגעגעתי, אני רוצה לחזור'”, סיפר אלטלקאת.

רוטבן, בן 27 מקריית מלאכי שלוקה בנפשו, שנעדר כשנתיים ונמצא לפני כחודש צועד על כביש ליד עמאן. התושבים הירדנים שמצאו אותו הביאו אותו לבית חולים פסיכיאטרי. מאז 2 במאי 2021 היה חשש כבד לחייו. הנשיא יצחק הרצוג, טיפל בעניין אישית ומרגע שאותר רוטבן בירדן, פעל בית הנשיא מול בית המלוכה הירדני, לזרז ולהקל את שובו כבר לפני החג והשבת. “קיבלנו שיחת טלפון מגורם בירדן, שאישר את זהותו והצביע על מיקומו”, מסרו ביחידת יכ”ל שסייעה בהשבתו ארצה. “אין לתאר את ההתרגשות, השמחה והדמעות שפרצו גבולות, כשהבן נפל על צוואר אמו”.

בשנת 2012 פגעה רקטה שנורתה מרצועת עזה במבנה בקריית מלאכי. בעקבות הפגיעה נהרגו שלושה מחבריו של שלום שהיה אז בן 16 בסך הכול. הוא הגיע ראשון לזירה, עוד לפני כוחות ההצלה, וראה את חבריו הרוגים. המראות האלו השפיעו עליו עמוקות, ומשפחתו מספרת כי רוטבן, שהיה נער נורמטיבי, הושפע קשות מהמראות שאותם ראה ומאז לא נשאר אותו הדבר.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes