גם טייסים מפחדים מהם: אלו נמלי התעופה המסוכנים בעולם

טיסה עלולה להיות חוויה מפחידה עבור אנשים רבים הסובלים מחרדת טיסה (ארופוביה). ואולם, בעולם ישנם שדות נמלי תעופה שמפחידים לא רק נוסעים, אלא גם את הטייסים עצמם – שמעדיפים שלא להגיע אליהם.

בדרך כלל אלה נמלי תעופה קטנים או כאלו המצויים באתרים עם תנאי נחיתה והמראה קשים במיוחד. על פי המגזין הבריטי “הסאן”, אלה חמשת נמלי התעופה המפחידים ביותר שקיימים בעולם.

נמל התעופה הנסיכה יוליאנה

הנמל הזה, שממוקם בחלק ההולנדי באי סנט מארטן, מחזיק בתואר המפוקפק של אחד ממסלולי הנחיתה וההמראה המפחידים ביותר עבור מטייסים. המסלול צמוד באופן מוחלט לחופו של האי מאהה, כך שהנחיתה בו צמודה מאוד לחוף ולרוחצים בו, וכן לים עצמו. המציאות הזו הפכה גם לאטרקציה של ממש, כשתיירים רבים מגיעים לחוף כדי לחוות את זרמי האוויר החזקים שיוצאים ממנועי המטוסים ושוטפים את החוף.

בגלל קרבתו של הנמל לחוף, השלטונות בו אסרו בשנת 2016 על מטוסים גדולים לנחות במקום, ואלה הוחלפו במטוסים קטנים יותר שמובילים כמחצית הנוסעים של מטוס גדול. החלטה זו מנעה את המחזות מסמרי השיער בהם נראים מטוסי בואינג 747 כמעט נוחתים על החוף עצמו.

נמל התעופה הצ’י

המחוז האוטונומי גואנגשי, שמצוי בדרום סין, מחזיק באחד ממסלולי הנחיתה וההמראה היפים והמפחידים בעולם. מדובר בחבל ארץ הררי, שכדי לבנות בו את המסלול בגובה של 677 מטרים, שוטח אזור שלם בהשקעת ענק של יזמים מקומיים. אורכו של מסלול ההמראה בו עומד על 2,200 מטרים ורוחבו 45 מטרים, אך כדי לנחות ולהמריא ממנו, יש צורך להנמיך בבת אחת את הטיסה ב-300 מטרים, וזאת בגלל ההרים המצויים סביב המסלול. מצב זה גורם לפוטנציאל הרסני במיוחד במזג אוויר סוער או במצב שבו הטייס ביצע שגיאה.

נמל התעופה בארה, סקוטלנד

נמל התעופה בארה, הנמצא באיים ההברידיים של סקוטלנד, מצוי, פשוטו כמשמעו, על חוף הים של האי, כך שהמטוס נוחת על החוף עצמו. המצב גורם לכך שניתן לנחות במסלול התעופה הזה רק בעת שפל, מכיוון שבזמן הגאות המסלול מצוי מתחת פני הים. חשוב לציין כי בגלל המציאות הזו, אסור לנחות בשדה התעופה הזה בלילות.

נמל התעופה טנזינג–הילרי

הנמל הזה, הידוע גם בשם, “נמל התעופה לוקלה”, הוכרז בשנת 2010 כנמל התעופה המסוכן ביותר בעולם. הוא מצוי בגובה של 2,846 מטרים, כולל מסלול קצר בלבד והרוחות הפועלות סביבו משנות בצורה תדירה את הכיוון והחוזק שלהן. כמו כן, קרבת רכס הרי האוורסט אל המסלול יוצרת בהגעה אל הנמל סיכונים רבים.

מעבר לכך, בגלל גובהו של המסלול, יש בו לחץ אוויר נמוך שגורם לקשיים בהנחתת מטוס וכן בהמראה שלו. בשל כל הסיבות האלו, רק למסוקים ולמטוסי מדחף קטנים מותר לנחות בו.

שדה התעופה קורשבל

שדה התעופה הזה משרת את אתר הסקי הצרפתי קורשבל שבאלפים הצרפתיים. הוא נמצא בגובה של 2,008 מטרים מעל פני הים, והוא שדה התעופה הגבוה ביותר באירופה, מה שגורם לקשיים בנחיתה והמראה עקב לחץ האוויר באזור וכן עקב הרי האלפים.

ואולם, כדי להפוך את השדה לאתגרי יותר, יש לציין כי מסלול ההמראה והנחיתה שלו הוא הקטן ביותר בעולם, ואורכו 537 מטרים בלבד. המצב הזה גורם לכך שלטייס אין למעשה מרווח לטעות, ולכן המסלול משרת רק מטוסים קטנים ומסוקים.

עוד כתבות ישראל היום

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes