הותר לפרסום: מחבל חדר מלבנון, הטמין מטען שפצע קשה ישראלי – וחוסל; נבדק קשר לחיזבאללה

הוסר האיפול: מחבל שחדר בסופ”ש הטמין בצומת מגידו מטען עוצמתי שדומה לדגם של חיזבאללה. הוא התפוצץ ביום שני, ופצע קשה ישראלי. המחבל ניסה לחזור לכיוון גבול לבנון – וחוסל באזור נהריה כשלבש חגורת נפץ. הנהג שהסיעו נעצר, אך כנראה לא ידע על כוונותיו. צה”ל היה מי שהמליץ לתקוף, הדרג המדיני בחר להבליג

מחבל חמוש חדר מלבנון ופצע קשה אזרח ישראלי בעומק המדינה – בישראל החליטו להבליג: הפרשה הביטחונית החמורה שהוסתרה בלחץ הדרג המדיני בימים האחרונים הותרה הערב (יום ד’) לפרסום, וכעת מתברר שמחבל לבנוני חדר מגבול הצפון בסוף השבוע האחרון והניח מטען חבלה שדומה למטען מדגם שבו עושה שימוש חיזבאללה, סמוך לצומת מגידו. המטען התפוצץ ביום שני בבוקר בשולי כביש 65, וגרם לפציעתו הקשה של צעיר תושב הצפון. 

המטען שהתפוצץ דומה למטען “כלימגור” שבו נהג חיזבאללה לעשות שימוש בתקופת רצועת הביטחון בדרום לבנון, ומדובר למעשה במוקש רסס שהוס למטען רב-עוצמה. לאחר הפיצוץ המחבל עצר רכב כלשהו וביקש מהנהג להסיעו חזרה מעמק יזרעאל לאזור גבול לבנון. הרכב נעצר בתום מרדף כמה שעות לאחר הפיגוע, בסביבות 17:00, בעקבות סריקות נרחבות שערכו כוחות הביטחון – והמחבל חוסל כשהיה במכונית על ידי לוחמי ימ”מ ושב”כ. חיסולו בוצע סמוך ליישוב אדמית, לאור יום, בגליל המערבי, קילומטרים ספורים מקו הגבול. 

זהות המחבל, מלבד היותו לבנוני, לא ידועה ועדיין נבדקת. על גופתו נמצאה חגורת נפץ מוכנה להפעלה ואמצעי לחימה נוספים, בהם רימון רסס ורובה עם מחסניות – ולכן מעריכים בישראל שהוא תכנן פיגוע המוני בהרבה. בצבא אומרים כי הלוחמים חשו סכנה לחייהם ולכן ירו לעברו. נהג המכונית תועד מרים ידיים בסמוך למכונית והועבר לחקירה. הנהג שהסיע אותו, תושב הצפון, נעצר ועדיין נמצא בחקירה – אך לפי גורמי החקירה הוא ככל הנראה לא ידע על כוונותיו ומעשיו של המחבל.

בצה”ל עדיין לא יודעים מהיכן המחבל חדר לאורך הגבול, או מתי בדיוק – אך מעריכים כי הדבר קרה באחד מלילות סוף השבוע האחרון. בצבא לא פסלו את האפשרות שהמחבל חדר דרך מנהרה שטרם זוהתה אך אפשרות זו זהה לאפשרויות חדירה מכיוונים אחרים, כמו מהאוויר או מהים. בצבא מעריכים כי מבצע החדרתו והפעלת המחבל נעשה בצורה חשאית מאוד על ידי האויב ששלח אותו, ולכן צה”ל לא הצליח לסכל זאת מראש. בצה”ל מבטיחים כי יתחקרו כיצד קרה שחדירת המחבל לא זוהתה וכי יופקו לקחים מהאירוע. 

בצה”ל עדיין לא מקשרים בין המחבל לחיזבאללה ומציינים כי לאחרונה סוכלו מספר ניסיונות לפיגועים מגבול הצפון שאינם קשורים לצבא הטרור השיעי. יחד עם זאת, ל-ynet נודע כי לאור תקדימיות האירוע וקיצוניותו, פיגוע קטלני בעומק ישראל על ידי מחבל לבנוני שחצה את הגבול, בצה”ל יש מי שהמליץ לדרג המדיני לתקוף בתגובה, אך ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו בלמו זאת והורו לכוחות הצבא להבליג עד כה, ובהתאם כאמור האריכו את האיפול הכבד על ידי הצנזורה. 

בצבא הדגישו כי השגרה בעורף נשמרת ברחבי הצפון ללא התרעות ולפי ההערכה אין מחבלים נוספים שחדרו. עוד הסבירו בצה”ל כי המכשול הישן בגבול לבנון אינו בלתי חדיר, כפי שדווח ב-ynet לא אחת בשנתיים האחרונות. בשנה האחרונה תקצבה הממשלה רק חלק קטן, בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים, בשדרוג המכשול שחלקו מורכב מגדר מערכת שנמתחה בשנת 1976. הכוננות הגבוהה בגבול לבנון צפויה להישמר גם בימים הקרובים.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes