עצורים ופצועים בעימותים בשייח ג’ראח, מפגינה הוטחה על הקרקע

6 מפגינים נעצרו ו-4 נפצעו בעימותים עם המשטרה בשכונה במזרח ירושלים, במהלך מחאה נגד פינוי ערבים מביתם. מפגינה תועדה מוטחת על הקרקע, אך לא נפצעה. המשטרה: “המחאה כגללה התפרעויות וקללות, שוטר הותקף ונפצע קל”

המשטרה עצרה אמש (יום ו’) שישה בני אדם בעימותים אלימים שפרצו בשכונת שייח ג’ראח במזרח ירושלים. העימותים פרצו במהלך הפגנה נגד פינוי משפחות פלסטינים בשכונה, ולדברי אחד הארגונים שמתנגדים לפינויים נפצעו במהלכם ארבעה בני אדם. המשטרה דיווחה מצדה על שוטר אחד שנפגע באורח קל, ולדבריה נאלצה להפעיל אמצעים לפיזור המפגינים כיוון שהשוטרים הותקפו. 

ההפגנה נערכה לקראת דיון שצפוי בשבוע הבא בנוגע להליך פינויה של משפחת סאלם, משפחה המונה 11 נפשות, שלושה דורות וארבעה ילדים קטנים. בשנה שעברה, לאחר שפינויים אושר, עתרה המשפחה לבית משפט השלום בירושלים, שפסק באפריל 2022 לטובתה והחזיר את התיק לרשות האכיפה והגבייה – להעמקה ולדיון נוסף שעתיד להתקיים ב-9 במרץ. אם הרשות תכריע לטובת בעלי הנכס, הפינוי צפוי להתבצע כבר החודש.

במהלך העימותים תועדה אחת המפגינות נהדפת על ידי שוטר ופוגעת בקרקע, אולם דווח כי היא לא נפצעה. בארגון בשם “פרי ג’רוזלם” טענו כי “המפגינים נתקלו באלימות משטרתית קיצונית כולל שימוש באלות, בפרשים, ובבואש בכינון ישיר למפגינים”. בארגון הוסיפו: “גם אל מול האלימות הקיצונית של המתנחלים ושל המשטרה – אנחנו ממשיכות וממשיכים לעמוד עם פאטימה סאלם ומשפחתה, מול הנישול הגזל והכיבוש ולקראת הדיון הקריטי ביום חמישי הקרוב. כולם מוזמנים לעמוד איתנו ואיתם”.

ממשטרת ישראל נמסר אמש בתגובה: “היום בצהריים התקיימה מחאה בשייח’ ג’ארח במהלכה החלה הפרת סדר אלימה שכללה בין היתר, התפרעויות, קללות וגידופים, עימותים בין המעורבים, תקיפת השוטרים שפעלו במקום והדיפת גדרות. כוחות משטרה שפעלו במקום הדפו את מפרי סדר, זאת לאחר שלא נשמעו לאזהרות השוטרים והוראת הפיזור שניתנה במקום על ידי קצין משטרה ונאלצו אף להשתמש באמצעים לפיזור מפרי הסדר. 

עוד נמסר: “שוטר אחד נפגע באורח קל ונעצרו 6 חשודים ועוכב אחד אשר היו מעורבים בהפרת הסדר ותקיפת השוטרים. פעילות האכיפה במקום בוצעה כחוק בהתאם לסמכות המשטרה לשמירה על הסדר הציבורי, שלום הציבור ובטחונו. נמשיך לאפשר מחאות בגבולות החוק, אולם לא נאפשר הפרת הסדר הציבורי, התפרעויות וכל פגיעה בשוטרים בניגוד לחוק”.

עימותים דווחו אמש גם ביהודה ושומרון, ולטענת הפלסטינים כמה מתושבי הכפר בורין שבאזור שכם נפגעו בהתנגשות עם כוחות הביטחון. הדיווח הגיע אחרי שבצהרים מנעו כוחות הביטחון מפעילי שמאל להגיע לביקור סולידריות עם תושבי חווארה, שם התפרעו השבוע מתנחלים כנקמה על הפיגוע ביישוב שבו נרצחו האחים הל ויגל יניב. בעימותים ליד חווארה תועדו לוחמי מג”ב הודפים ומפילים לקרקע את יו” הכנסת לשעבר אברום בורג. 

בתוך כך, ועל רקע המתיחות הביטחונית המוגברת, אמש פרסמו אנשי הג’יהאד האיסלאמי בג’נין צעדה של חמושים בעיר הפלסטינית, מוקד הטרור המרכזי ביהודה ושומרון. מדובר בניסיון להציג מפגן כוח על רקע שלל הפשיטות שעורכים צה”ל וכוחות הביטחון ביו”ש – אם כי בימים האחרונים פחתו הפשיטות הללו על רקע הדיווחים שישראל הסכימה לצמצמן למינימום הנדרש כחלק מהסכמות ועידת עקבה בירדן. 

במקביל, אמש דיווחו הפלסטינים כי השגריר הקטארי מוחמד אל-עמאדי יגיע לעזה ביום שני הבא במטרה לעקוב אחר התקדמות הפרויקטים שעליהם מפקחת קטאר, וכן כדי לקיים פגישות עם גורמים מקומיים ובינלאומיים ברצועה.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes