התגלה פסל חדש באי הפסחא

התגלה פסל חדש באי הפסחא

March 02nd, 17PM March 02nd, 17PM

מדענים גילו פסל מואי חדש בקרקעית אגם שהתייבש באי הפסחא, לאחר שגיאולוגים בחנו את המקום בעקבות שריפה שפרצה באיזור בשנה שעברה. לדברי המדענים, המשמעות היא שייתכן שצפויים להתגלות עוד פסלים וכלים שבהם עשו שימוש אנשי רפה נוי הקדמונים — באתר שפעם היה מתחת למים.

“זו הפעם הראשונה, למיטב ידיעתי, שמצאו משהו בקרקעית”, אמר הארכיאולוג חוסה מיגל רמירס. הפסל הקבור, בגובה של כמטר וחצי, ייבדק כעת כדי לקבוע מה מצבו. “אני חושב שעוד מואי עומדים להמשיך ולצוץ”, הוסיף רמירס.

הפסל התגלה ב-21 בפברואר על ידי צוות של מדענים מתנדבים משלוש אוניברסיטאות צ’יליאניות, שפועלים לשקם את אדמת הביצה שבלוע הר הגעש ראנו ראראקו, שם היה בעבר האגם. “הגילוי חשוב מאוד, מאחר שהוא חלק מההיסטוריה של רפה נוי”, אמר סלבדור אטאן היטו, מנהיג הקהילה הילידית מאו הנואה, המפקחת על האתר. “הדבר המעניין הוא שבמשך 200 או 300 השנים האחרונות, הלגונה שם היתה בעומק של שלושה מטרים, כלומר — אף בנאדם לא יכול היה להשאיר את המואי שם באותה העת”.

אי הפסחא, טריטוריה צ’יליאנית שנמצאת במרחק של כ-3,540 קילומטרים מהיבשה, הוא שמורת טבע מוגנת ואתר מורשת עולמי של אונסק”ו. חוקרים מאמינים כי המתיישבים הראשונים באי הגיעו לשם לפני יותר מאלף שנה, וכי המונוליתים האיקוניים המפורסמים נבנו לפני כ-700-400 שנה.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes