שיקום הפה גם במקרים של מחסור בעצם: מה שחשוב לדעת על שתלים קצרים

אחד מהתנאים הבסיסיים ביותר הנדרשים לשם ביצוע של השתלת שיניים הוא נפח עצם לסת מספק. למעשה, גובה ורוחב מינימליים של העצם מאפשרים להחדיר את השתל עמוק יותר, לאפשר אחיזה טובה שלו וכך להבטיח את שרידות השתלים לאורך זמן.

 

בקרב מטופלים רבים מתרחשת ספיגה של עצם הלסת מסיבות שונות, כגון מחלות חניכיים מתקדמות המתפתחות כתוצאה מהיגיינה לקויה או בקרב מעשנים; עקירת שיניים בעבר המבטלת את אחיזת העצם וגורמת לספיגתה ועוד. כדי למנוע ספיגת עצם מומלץ להתקין שתל מיד לאחר עקירת השן, אך פעמים רבות הדבר אינו מתאפשר ואחרי העקירה מתרחשת ספיגת עצם משמעותית.

צילום:shutterstock | aslysun

מהם הפתרונות המסורתיים המאפשרים ביצוע של השתלת שיניים למרות מחסור בעצם?

לצורך ביצוע של השתלה יש נדרשת עצם בגובה של 8 מ”מ וברוחב של 3 מ”מ לפחות. כמות העצם נבחנת במהלך בדיקת הרופא המקדימה ועל ידי ביצוע של הדמיית CT. 

בעבר, אם מידות העצם היו נמוכות יותר מאלה המינימליות, נדרשו פעולות מקדימות כמו הרמת סינוס (המשמשת להוספת עצם במקרים שבהם קיים מחסור בה בחלק האחורי של הלסת העליונה) או השתלות עצם ורטיקליות בלסת התחתונה, להבטחת יציבות השתלים. 

פרוצדורות אלו אמנם ותיקות מאוד ונחשבות לבטוחות יחסית, אך מדובר בפעולות פולשניות הכרוכות בזמני החלמה ארוכים ומאופיינות בסיכויי הצלחה מוגבלים. 

מהם שתלים קצרים?

שתלים קצרים הם שתלים דנטליים שבאמצעותם ניתן לבצע השתלה גם כאשר גובה עצם הלסת נמוכים יותר מהמידות הנדרשות. שתלים אלו מבוססים על פתרונות הנדסיים ייחודיים, המאפשרים “לעקוף” את מחסור העצם ולספק יציבות מספקת לשתלים ותפקוד תקין. 

קיימים שני סוגים של שתלים קצרים – שתלי בייקון .

שתלי בייקון 

קיימים בשוק כבר יותר מ- 30 שנים ונחשבים לפתרון אידאלי במצבים של מחסור בעצם לסת . אורכם של שתלי בייקון קצר יותר מאורך השתלים המסורתיים (שיהיה לרוב שמונה מ”מ או יותר), והוא אינו עולה על 5 מ”מ. לצד זאת, שטח הפנים של שתלים אלו רחב, דבר המאפשר יציבות גדולה של השתל ותורם להצלחת הליך השיקום כולו. שתלים אלו מוחדרים אל עצם הלסת בדפיקה עדינה ולא בהברגה – השיטה הרווחת להחדרה של שתלים רגילים. 

מהם היתרונות בשתלים קצרים בהשוואה לשתלים מסורתיים? 

כאמור, שני סוגי השתלים מוחדרים באמצעות דחיפה קלה בעזרת פטישון ועל כן אין צורך בהפעלת לחץ על העצם והסיכון לפגיעה בה נמוך. בשתלים אלו רוחב ועומק הקדח מדויקים, ותואמים לרוחב ואורך השתל. לכן, אין צורך בהפעלה של לחץ על העצם הנדרשת בהברגה של שתל רגיל. כתוצאה מכך הליך הריפוי מהיר יותר, מערב פחות כאבים ומאפשר קליטה טובה יותר בעצם הלסת. לצד זאת, שתלי בייקון הם היחידים בעולם המעודדים גדילה של עצם סביב השתל וכך מונעים ספיגה והיחלשות משמעותית של עצם הלסת ומשפרים את סיכויי הצלחת הפעולה.

החדרת השתלים מתבצעת בשיטה זעיר פולשנית שאינה מערבת כאבים עזים או זמני החלמה ארוכים. שתלי בייקון אינם זקוקים לתמיכה של שתלים סמוכים ועל כן ניתן לבצע שיקומים בודדים (שתל בודד ועליו כתר) וכך לאפשר שמירה מיטבית על היגיינת הפה. 

מה סיכויי ההצלחה של השתלת שיניים המתבצעת באמצעות שתלים קצרים?

אורך החיים הממוצע של שתל בייקון כפול מזה של שתל רגיל. על פי הדיווחים בספרות המקצועית זמן החיים של שתלים אלו הוא כ-18 שנים, זאת בהשוואה לזמן ממוצע של כעשור בשימוש בשתלים רגילים. 

חשוב לציין כי למרות יעילותם בטיפול במקרי קצה, ניתן להשתמש בשתלי בייקון גם במקרים שגרתיים וליהנות מעמידותם הגבוהה. 

 

הכתבה בשיתוף עם ד”ר זכי ריינר עומד בראש מרפאת השיניים ריינרס קליניק. המרפאה  מעניקה קשת רחבה של טיפולים רפואיים לשיקום הפה, הלסת והחניכיים.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes