שגרירות הונגריה תעבור לירושלים? המגעים וההכחשה: “אין עדיין החלטה”

הונגריה הכחישה דיווח שתעביר כבר בחודש הבא את השגרירות שלה בישראל לירושלים, כמחווה לכאורה של אורבן לנתניהו, אבל לא שללה את האפשרות. בכיר ישראלי אישר שמתקיימים מגעים סביב המהלך – שאם ייצא לפועל יהיה דרמטי ויעורר זעם רב באיחוד האירופי, אך הדגיש: “אין עדיין הסכם, ואין תאריך סופי”

נשיאת הונגריה טקלין נובק הכחישה היום (ו’) דיווח ולפיו ארצה מתכוונת להעביר את השגרירות שלה בישראל לירושלים – כמחווה לכאורה מצד ראש הממשלה ההונגרי ויקטור אורבן למקבילו הישראלי בנימין נתניהו. נובק, שכנשיאה יש לה בעיקר סמכויות סמליות אבל היא מגיעה מאותה מפלגה של אורבן, “פידס”, אמרה כי לא התקבלה לפי שעה החלטה בסוגיה. עם זאת, היא לא שללה את האפשרות של העברת השגרירות. 

דבריה נאמרו בעקבות דיווח של The Times of Israel ולפיו השגרירות תעבור לירושלים כבר בחודש הבא, כמחווה כאמור של אורבן לנתניהו. בכיר ישראלי אישר בפני ynet שבין הצדדים מתקיימים מגעים בסוגיית העברת השגרירות, אולם הוא הדגיש שאין עדיין הסכם ואין תאריך סופי. לדבריו, אם יושג הסכם שכזה המהלך עשוי להתרחש בטווח זמנים רחב, משבוע ועד כמה חודשים. 

אם הונגריה אכן תעביר את השגרירות לירושלים תהיה זו דרמה של ממש: היא תהיה המדינה הראשונה באיחוד האירופי שתעשה זאת, במהלך שוודאי יגרום לזעם רב בבריסל ובשאר מדינות אירופה שלא מכירות בירושלים כבירת ישראל. בין הונגריה לאיחוד האירופי, יודגש, מתיחות ארוכת שנים סביב שלל סוגיות, בין השאר בעקבות היחס של הונגריה למהגרים ומבקשי מקלט, והלחץ שמפעיל השלטון ההונגרי על אקדמאים, על שופטים ועל כלי התקשורת. גם בסוגיית המלחמה באוקראינה הונגריה היא חריגה באיחוד: אף שלא הטילה וטו על הסנקציות על רוסיה היא הביעה התנגדות אליהן, ואורבן שנחשב למקורב לנשיא הרוסי ולדימיר פוטין מתח לא אחת ביקורת על הנשיא האוקראיני וולודימיר זלנסקי.

אורבן הביע לאורך השנים גם תמיכה בנתניהו, והיה נכון בעבר לסייע לישראל בחסימת הצהרות או פעולות של האיחוד האירופי נגד ישראל. השניים גם שותפים בהתנגדות שלהם לאיל ההון היהודי-הונגרי ג’ורג’ סורוס, שתורם לארגונים ופעילים ברחבי העולם, בכללם כאלו שמביעים ביקורת על ממשלותיהם. בחודש שעבר ביקר בהונגריה בנו של נתניהו, יאיר נתניהו, ולפי אחד הדיווחים הוא אף השתתף במפגש עם אורבן. 

כיום, יצוין, פועלות בירושלים ארבע שגרירויות: ארה”ב, גוואטמלה, קוסובו והונדורס. במקביל מחזיקות כמה מדינות “משרדים” רשמיים בירושלים: ברזיל, הונגריה (משרד סחר), צ’כיה ואוסטרליה. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet וב”ידיעות אחרונות”, גם פפואה גינאה החדשה – מדינת איים באוקיינוס השקט – תפתח שגרירות בירושלים. על המהלך סוכם בחודש שעבר בשיחת טלפון בין שר החוץ אלי כהן לשר החוץ של פפואה גינאה החדשה ג’סטין טקאצ’נקו.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes