מאות ישראלים צועדים לחווארה להבעת תמיכה, הצבא הוציא צו שטח צבאי סגור

מאות ישראלים צועדים לחווארה להבעת תמיכה, הצבא הוציא צו שטח צבאי סגור

הצבא מנע מהאוטובוסים שאיתם הגיעו הישראלים להיכנס לעיירה, אולם אלה החלו לצעוד ברגל לכיוונה. זהו היום השישי שבו הצבא מונע מהפלסטינים תושבי המקום לפתוח את החנויות בכביש הראשי בעיירה

March 03rd, 10AM March 03rd, 11AM

מאות ישראלים עושים את דרכם הבוקר (שישי) לעיירה הפלסטינית חווארה כדי להביע תמיכה בתושבי המקום בשל הפרעות שאירעו במקום ביום ראשון בהשתתפות מאות מתנחלים. הצבא הוציא צו שטח צבאי סגור לאזור ומנע מהאוטובוסים שאיתם הגיעו הישראלים להיכנס לעיירה, אולם אלה החלו לצעוד ברגל לכיוונה. בתוך כך, זהו היום השישי שבו הצבא מונע מהפלסטינים תושבי המקום לפתוח את החנויות בכביש הראשי של חווארה.

מארגני הביקור, ארגוני השמאל “עומדים ביחד” ו”מסתכלים לכיבוש בעיניים”, ציינו כי הצבא חסם את כניסת האוטובוסים לחווארה למרות שהוא מאפשר לישראלים לנסוע בכביש 60, העובר דרך העיירה. “לא נוותר על הסולידריות, לא נוותר על המאבק לחיים בביטחון ובשלום. הזוי שהצבא מאפשר למתנחלים ברגעים אלה ממש לנסוע בתוך חווארה, אבל לנו – ישראלים יהודים וערבים שמבקשים להביע סולידריות – מודיעים שאין כניסה”, נמסר מטעם ארגון “עומדים ביחד”.

המשתתפים בהפגנת התמיכה נשאו שלטים נגד הכיבוש, וקראו “איפה הייתם בחווארה?” לעבר כוחות הביטחון. פלסטינים שעברו במקום הביעו תמיכה בישראלים, שקראו בערבית: “לא לכיבוש”.

לפי מערכת הביטחון, ביום ראשון נכנסו כ-400 מתנחלים לכפר, יידו אבנים והציתו בתים ומכוניות בתגובה לפיגוע שבו נרצחו הלל ויגל יניב, בני 19 ו-21 מההתנחלות הר ברכה כמה שעות קודם לכן. הפלסטינים דיווחו על הרוג מירי ועל כמאה פצועים. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, ההרוג, סאמח חמדאללה אקטש, נפגע בבטנו בזעתרה שליד הכפר. לפי שעה לא ברור מי ביצע את הירי. בן דודו של אקטש הגיע להפגנת התמיכה הבוקר, ואמר ל”הארץ” כי “האנשים האלה שהגיעו הם סימן שיש מי שעומד איתנו”.

אתמול חתם שר הביטחון יואב גלנט על צווי מעצר מינהלי לשני מתנחלים, דוד חי חסדאי, בן 29, וקטין בן 17, שנחשדו בהשתתפות בפרעות. השניים נעצרו דקות לאחר שבית המשפט המחוזי קבע שישוחררו ממעצר במהלך היום בתנאים מגבילים, ביחד עם שישה חשודים נוספים. גורם ביטחוני בכיר אמר אמר כי החשד לגבי שני העצורים הוא שהם אלו שעמדו מאחורי הפרעות ויזמו אותן. לדבריו, המודיעין העלה חשד כי השניים תכננו לבצע פשיטות דומות ולפגוע בכוחות הביטחון. כמו כן, אדם נוסף נעצר היום בחשד להשתתפות בפרעות.

מצרים פרסמה הבוקר הודעת גינוי חריפה בעקבות התבטאויותיו של השר בצלאל סמוטריץ’ לפיהן “את הכפר חווארה צריך למחוק”. בהודעה מטעם משרד החוץ בקהיר נכתב כי “מדובר בהסתה מסוכנת שאי אפשר לקבל, שמנוגדת לכל הערכים ולכל החוקים, ושמבטאת היעדרה של אחריות שאמורה לאפיין כל מי שנושא תפקיד רשמי”. בהודעה קראה מצרים לעצור “את כל הצעדים החד צדדיים וכל מעשה הסתה נגד העם הפלסטיני. יש לפעול להכנת האווירה לחידוש התהליך המדיני על בסיס פתרון שתי המדינות”. ירדן ואיחוד האמירויות פרסמו אתמו הודעות גינוי ברוח דומה.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes