“הייתי זורק אותו מהמטוס”: שגריר ארה”ב בישראל במתקפה נגד סמוטריץ’

ממשיך להסתבך: לאחר שסמוטריץ’ אמר השבוע לאחר הפרעות בחווארה כי “מדובר בכפר שיש למחוק”, שגריר ארה”ב בישראל, טום ניידס הביע את זעמו על הדברים. “אני ממש כועס עליו, הוא טיפש. יש לו טיסה לוושינגטון עם דני נווה ואם הייתי יכול הייתי זורק אותו מהמטוס”, הוא אמר.

זו לא ההסתבכות הראשונה של סמוטריץ’ בעקבות ההתבטאות הנוכחית. דובר מחלקת המדינה האמריקנית נד פרייס תקף ברביעי את שר האוצר וקרא לנתניהו ולבכירים ישראלים נוספים לגנות התבטאויות אלה. לפי פרייס, ההתבטאויות “דוחות, בלתי ראויות ומגיעות לכדי הסתה לאלימות”.

הדברים מגיעים כאמור לאחר ששר האוצר בצלאל סמוטריץ’ עשה “לייק” לציוץ של סגן ראש המועצה האזורית שומרון, שקרא למחוק את חווארה, שעות לפני פרעות מתיישבים במקום. סמוטריץ’ סרב להתנצל על הלייק, ואמר בוועידת דה מרקר: “למה עשיתי לייק לציוץ? כיוון שאני חושב שאת הכפר חווארה צריך למחוק”. עם זאת, הוא הבהיר כי “המדינה היא זו שצריכה למחוק את חווארה”.

גם במזרח התיכון כועסים

גם משרד החוץ הסעודי הוציא היום גינוי חריף המזדעזע מדבריו של השר סמוטריץ”: “הממלכה מגנה בחריפות את ההתבטאות הקיצונית של אחד מבכירי הממשלה הישראלית שקרא למחוק את חווארה. המשרד הדגיש את התנגדותה המוחלטת של הממלכה להצהרות גזעניות וחסרות אחריות שמשקפות את היקף האלימות והקיצוניות של הישות הישראלית הכובשת כלפי העם הפלסטיני. אנו קוראים לקהילה הבין-לאומית לפעול להרתעה, לעצור את ההסלמה ולספק הגנה לפלשתינים”.

מוקדם יותר היום בבוקר, מצרים פרסמה גינוי חריף לדבריו של  סמוטריץ’, וטענו כי “הצהרות אלה מבטאות הסתה מסוכנת ובלתי מקובלת לאלימות, שסותרת את כל החוקים וערכי המוסר. ההצהרות נטולות אחריות שצריך להחזיק בה כל בכיר העוסק בתפקיד רשמי”.

גינוי זה מצטרף לגינויים שפרסמו גם ארה”ב, איחוד האמירויות וירדן נגד דבריו של שר האוצר, שבאו בעקבות הפיגוע בחווארה והפרעות שהתקיימו בכפר לאחר מכן. כך, למשל, בהצהרה האמירותית צוין כי מדובר בהצהרות גזעניות.

עוד כתבות ישראל היום

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes