הבליץ לא עוצר: כינוס מליאה חריג בנושא בחירת שופטים, קידום התגברות ברוב 61

הקואליציה מתכוונת לכנס באופן חריג ביום ראשון את הכנסת לדיון בדחיית המועד לבחירת הנציגים לוועדה לבחירות שופטים בשלושה חודשים – עד שיועבר החוק לשינוי הרכב הוועדה שיאפשר לממשלה רוב בתוכה. במקביל, ועדת החוקה של רוטמן תדון בפסקת התגברות ברוב של 61 ח”כים

כל צד נעול בעמדותיו והעימות מתקרב לנקודת שיא: החקיקה להחלשת מערכת המשפט והחזרת אריה דרעי לממשלה מתוכננת להמשיך בקצב מואץ, ובשבוע הבא תדון ועדת החוקה, חוק והמשפט של שמחה רוטמן בפסקת התגברות ברוב של 61 ח”כים. בנוסף, מליאת הכנסת תכונס באופן חריג ביום ראשון אחר הצהריים על מנת לדחות את מועד בחירת נציגי הכנסת לוועדה לבחירת שופטים בשלושה חודשים לאמצע יוני, וזאת עד שתושלם החקיקה המתוכננת של חוקי המהפכה המשפטית. כוונת שר המשפטים יריב לוין והקואליציה היא להעביר עד אז את החוק לשינוי הרכב הוועדה ולאפשר להם רוב בתוכה, בעוד שלפי החוק הנוכחי יש לכנסת שני נציגים, שבדרך כלל אחד מהם הוא מהאופוזיציה.

המשמעות היא שהקואליציה ממשיכה לקדם במרץ ובמהירות את תוכניתה, ולא מוכנה לעצור כדי לקיים הידברות עם האופוזיציה כפי שקורא הנשיא יצחק הרצוג. יצוין שהכנסת לא מתכנסת בימי ראשון ועל כן מדובר בכינוס חריג. ההסבר מטעם הקואליציה הוא שהדבר נובע בשל חג הפורים ותענית אסתר שיחולו בשבוע הבא, ובהם המליאה לא תכונס ממילא. 

לפי תקנון הכנסת, היא הייתה אמורה לבחור את נציגיה בוועדה בתוך ארבעה חודשים ממועד כינונה, כלומר עד 15 במרץ 2023. אולם מאחר שהקואליציה מתכוונת לשנות את הרכב חברי הוועדה לבחירת שופטים, היא מבקשת לא לבחור כעת את נציגי הכנסת לוועדה זו.

שר המשפטים לשעבר גדעון סער התריע אמש מדחיית ההצבעה וכתב בטוויטר: “היזהרו מספינים של שקרנים. לא רק שהקואליציה לא עוצרת לדקה עם מהלכי החקיקה, היא מכנסת במיוחד את הכנסת ביום ראשון – צעד נדיר כשלעצמו – כדי לשנות את תקנון הכנסת. המענה: להעצים את המחאה”.

מנגד, לאחר ההתנגשויות עם המשטרה ביום רביעי, צופים מארגני המחאה המונים בהפגנות גם במוצ”ש. אתמול, אחרי שפורסם ב-ynet שנפתחה בדיקת מח”ש לגבי הקצין שהשליך רימון הלם לעבר מפגינים בתל אביב, דאג השר בן גביר להעניק רוח גבית לשוטרים כדי שבמוצאי השבת לא יחששו לפעול שוב בתקיפות נגד מפגינים שיחסמו כבישים ויפרו את הסדר. ההנחיה: “אפס סובלנות” כלפי חסימת כבישים. עם זאת, משטרת מחוז תל אביב כינסה אמש דיון מיוחד על ההיערכות להפגנות שמתארגנות מחר בערב – כדי שלא יחזרו על עצמם המראות החריגים מהמחאה שלשום.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes