זעם ביוון אחרי אסון הרכבת. הממשלה מודה: “נכשלנו”

עבור יוונים רבים האסון שבו נהרגו 46 בני אדם היה ידוע מראש: במשך שנים נשמעות אזהרות על ליקויים במערך הרכבות, והמדינה לא משקיעה בתשתיות כפי שהתחייבה. שר התחבורה התפטר אחרי ההתנגשות החזיתית, והממשלה הבטיחה להפיק לקחים והודתה ב”עיכובים כרוניים ועשרות שנים של כישלון”. מנהל תחנת הרכבת הודה ברשלנות, אך לפי הערכות גם למנגנוני הבטיחות יש אחריות באסון: “ידוע שיש בעיות בקו אתונה-סלוניקי”. מפגינים התפרעו בבירה

ממשלת יוון הודתה היום (ה’) כי המדינה נכשלה בשיפור מערך הרכבות שלה, אחרי ההתנגשות החזיתית בין שתי רכבות. לפחות 46 בני אדם נהרגו באסון, ועוד עשרות מאושפזים בבתי החולים. אתמול התאבלה יוון על ההרוגים בתאונת הרכבות הקשה בתולדותיה, והיום האבל הפך לכעס על הממשלה באתונה ועל חברת הרכבות המקומית. “הכאב הפך לכעס על מותם של עשרות אנשים”, מסר איגוד עובדי הרכבת ביוון – שקיים היום שביתת מחאה. 

התאונה הייתה בשלישי בערב, מעט לפני חצות, בקרבת העיר לריסה בצפון יוון. רכבת נוסעים שהגיחה ממנהרה התנגשה ברכבת משא שנעה על אותה מסילה, ונסעה בכיוון ההפוך. ברכבת הנוסעים, שנסעה מאתונה לעיר סלוניקי, היו יותר מ-300 נוסעים ועוד עשרה אנשי צוות. רבים מההרוגים היו סטודנטים שחזרו ללימודים מחופשה, והתרכזו בשני הקרונות הראשונים של הרכבת. 

ברכבת המשא, שנסעה מסלוניקי ללריסה, היו עשרה אנשי צוות. שלושה קרונות ברכבת הנוסעים ירדו מהפסים. אחד מהם, שבו היה המזנון של הרכבת, עלה באש וקורבנות רבים נלכדו בתוכו. 

בראשית חקירת האסון קבעו גורמים רשמיים כי התאונה הקטלנית נגרמה כתוצאה מטעות אנוש. ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס, שביקר אתמול בזירת התאונה, אמר כי “הכול מראה שהדרמה הזאת הייתה, לצערנו, תוצאה של טעות אנוש טראגית”. הוא הכריז על שלושה ימי אבל. 

אתמול בצהריים הודיעה יוון כי מנהל תחנת הרכבת בלריסה, שהיה במשמרת בזמן התאונה, נעצר. הרשויות ביוון מסרו היום כי המנהל בן ה-59 הודה שפעל ברשלנות ובאחריות – אם כי לא מלאה – על האסון. עורך דינו מסר כי הוא “שבור” מהאירוע, ורמז כי הוא לא האשם היחיד בטרגדיה. 

למרות לקיחת האחריות של מנהל התחנה, ביוון יש רבים שטוענים שהאסון היה ידוע מראש – לאור הליקויים במערך הרכבות. ניקוס סאבה, סטודנט לרפואי מקפריסין, אמר ל-AFP שהאסון בפרברי לריסה היה רק עניין של זמן. “רשת הרכבות נראתה בעייתית, עם צוות שחוק שלא מרוויח מספיק כסף”, הוא אמר. עובדי הענף מספרים כי כבר שנים ידוע על ליקויי בטיחות בקו אתונה-סלוניקי. 

למרות התראות שהיו בעבר, מערכות הבטיחות בקו עדיין לא אוטומטיות לחלוטין. ניקוס צורידיס, שבעבר הכשיר נהגי קטר ביוון, ציין כי למרות שמנהל התחנה “עשה טעות – והודה בה” יש מקום להאשים גם את מנגוני הבטיחות שלא תפקדו כראוי. דובר ממשלת יוון אמר אתמול ששתי הרכבות נסעו זו לעבר זו במהירות גבוהה, ועברו “קילומטרים רבים” באותה מסילה לפני שהתנגשו. 

לפני חמש שנים חברת הרכבות הממשלתית של יוון, Trainose, הופרטה ונמכרה לחברה מאיטליה. כיום נקראת חברת הרכבות שפועלת ביוון בשם Hellenic Train. במסגרת העסקה בין יוון לחברה האיטלקית סוכם כי בשנים הקרובנות יושקע סכום של מאות מיליוני אירו בשיפור התשתיות במערך הרכבות – וסוכם כי שיפור התשתיות יהיה באחריות חברה ממשלתית יוונית.

שר התחבורה של יוון, קוסטאס קרמנאליס, התפטר אתמול על רקע הטענות שבמשך שנים המדינה התרשלה ולא הגיבה כראוי לאזהרות על ליקויי הבטיחות. המחליף שלו, גיורגוס גרפטריטיס, התנצל היום בפני משפחות הקורבנות ואמר: “אני מביט לאנשים ישר בעיניים, ומבטיח שתהיה חקירה – ושממצאיה יוצגו במלואם לאזרחי יוון”. ממשלת יוון הודתה ב”עיכובים כרוניים” ביישום פרויקטים במערך הרכבות. דובר הממשלה מסר כי בחקירת התאונה ייבחנו “העיכובים הכרוניים בביצוע עבודות הרכבת, עיכובים שנגרמו כתוצאה מתחלואי המגזר הציבורי ועשרות שנים של כישלון”. 

באתונה ובלריסה התקיימו הפגנות נגד הממשלה וחברת הרכבות Hellenic Train. באתונה השתמשה המשטרה בגז מדמיע כדי לפזר את ההפגנה מחוץ למשרדי חברת הרכבות, שבמהלכה הושלכו אבנים לעבר הבניין. היום אמורות להתקיים הפגנות נוספות. איגוד עובדי ענף הרכבות ערך היום שביתת מחאה בגלל הטענות לרשלנות של הממשלה.

דוברת שירותי הכיבוי אמרה כי צוותי ההצלה ערכו במהלך הלילה חיפושים נוספים בהריסות, אך הסיכויים למצוא ניצולים הולכים ופוחתים. “הזמן לא לטובתנו”, היא אמרה. בנוסף להרוגים ולפצועים, נוסעים נוספים מוגדרים נעדרים. לבית החולים בלריסה, לשם הובהלו נפגעים רבים, הגיעה אתמול אישה בשם קטרינה. היא חיפשה את אחיה הנעדר, שהיה ברכבת הנוסעים ולא יצר עמה קשר. “רוצחים! רוצחים! אני אצא מפה מחר עם ארון!”, צעקה בשערי בית החולים. 

לטרגדיה צפויה להיות השפעה על הבחירות שיהיו השנה, שבהן ינסה ראש הממשלה מיצוטאקיס להיבחר לכהונה נוספת. לפי ההערכות מיצוטאקיס יכריז כי הבחירות ייערכו בחודש אפריל. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes