המיליארדר מאחורי פורום קהלת עשוי להפוך לממליך המלכים של הרפובליקאים

המיליארדר מאחורי פורום קהלת עשוי להפוך לממליך המלכים של הרפובליקאים

לאחר מותו של שלדון אלדסון, שהיה התורם הגדול ביותר במפלגה, רעייתו מרים החליטה שלא להתערב בפריימריז הרפובליקאיים. נראה שהמיליארדר ג’פרי יאס, אחד מצמד התורמים המרכזיים של פורום קהלת, צפוי לתפוס את מקומו. השבוע הוא תרם 3.5 מיליון דולר למושל פלורידה דיסנטיס

March 02nd, 16PM March 02nd, 16PM

כששלדון אדלסון עוד התלבט לגבי דונלד טראמפ ב-2016, הוא הציע לו עסקה: 20 מיליון דולר לקמפיין של המועמד הרפובליקאי בתמורה להעתקת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים. בשנתו הראשונה בתפקיד היה זה איל ההימורים היהודי מלאס וגאס שלחץ על הנשיא להתעלם מכל יועציו וכל המומחים שהתריעו בפניו על ההשלכות, ולזכור מי מממן אותו. אלמלא אדלסון, לפי העיתונאית מגי הברמן, השגרירות היתה נשארת בתל אביב.

הפריימריז הרפובליקאיים לנשיאות ארה”ב אמנם יתחילו רשמית רק בינואר 2024, אך בחדרי חדרים ובאירועים סגורים מתנהלים פריימריז סמויים מהעין, מצומצמים פי כמה אבל חשובים לא פחות. אלה האירועים שבהם פוליטיקאים מחזרים אחר קומץ בעלי הון, שאין קמפיין בלעדיהם. בעשור החולף היה אדלסון לתורם הגדול ביותר של המפלגה, ותמיכתו במועמד נתנה את הטון למרוץ. מועמדים עלו אליו לרגל, הבטיחו לו שלל הבטחות, וחלקם קיבלו ממנו תרומות בסך עשרות מיליוני דולרים.

לפי ניו יורק טיימס, אדלסון תרם חצי מיליארד דולר למועמדים בפריימריז בעשור האחרון לחייו. טראמפ לבדו קיבל ממנו מאה מיליון דולר, וכך הפך אדלסון לתורם הכי משפיע על הבית הלבן במשך ארבע שנים. הוא מת בינואר 2021, ואלמנתו מרים אדלסון ממשיכה לתרום, אך לא באותו סדר גודל.

אדלסון לא מתערבת, בינתיים

בבחירת אמצע הכהונה ב-2022 היא תרמה עשרה מיליון דולרים למועמדים לקונגרס, ושמרה על קשר עם מנהיגי הרפובליקאים, הסנאטור מיץ’ מקונל ויו”ר בית הנבחרים קווין מקארתי.

עם זאת, אדלסון מסרה לניו יורק טיימס כי אין בכוונתה להתערב בפריימריז הרפובליקאיים לנשיאות ב-2024. לפי העיתון, בשבועות האחרונים היא נפגשה עם הנשיא לשעבר טראמפ והשגרירה לשעבר באו”ם ניקי היילי – היחידים שנכנסו למרוץ לנשיאות באופן רשמי – וגם עם מועמדים פוטנציאלים כמו סגן הנשיא לשעבר מייק פנס, שר החוץ לשעבר מייק פומפאו ומושל פלורידה רון דיסנטיס. את כולם היא הדפה – לפחות לעת עתה.

הנסיגה של אדלסון מהפריימריז היא דרמה של ממש עבור המועמדים הרפובליקאים, בייחוד בתקופה שבה קמפיינים עולים מאות מיליוני דולרים. רוב התורמים הגדולים שהתייצבו מאחורי טראמפ ב-2016 וב-2020, מעדיפים בינתיים לשבת על הגדר. רובם מעדיפים לא לדבר על כך בפומבי, אך ניכר כי הם מחפשים מועמד חלופי לטראמפ.

אך בכל זאת יש מיליארדר אחד שדווקא אוהב להמר מוקדם, עובדה שזיכתה אותו השבוע בתואר “התורם הגדול ביותר של המפלגה הרפובליקאית”. בדומה לאדלסון, גם הוא יהודי מהחוף המזרחי של ארה”ב וגם הוא מוכר יותר לישראלים מאשר לאמריקאים. ג’פרי יאס -שנחשף ב”הארץ”כאחד מצמד התורמים שמאחורי פורום קהלת ביחד עם שותפו ארתור דנצ’יק – העניק השבוע לדיסנטיס 3.5 מיליון דולרים. דפוסי פעילותו של יאס רומזים כי זו רק ההתחלה.

יאס בן ה-67, שמגזין “פורבס” העריך את הונו ב-30 מיליארד דולר, היה ב-2022 לתורם השלישי הכי גדול של הרפובליקאים. לפי אתר OpenSecrets, הוא דיווח על 54 מיליון דולר שפיזר על פני שלל מרוצים לקונגרס. זה שנים שיאס תורם לארגונים ופוליטיקאים המקדמים אג’נדה ליברטריאנית ושמרנית, בשאיפה לצמצם מסים, לבטל רגולציות ולהפריט את מערכת החינוך.

התורם שלא אוהב שאומרים לו מה לעשות

יאס היה אנונימי לציבור הרחב עד ניסיון ההפיכה בקפיטול בינואר 2021 על ידי תומכיו של טראמפ. שורת כתבות בארה”ב חשפו כי יאס הוא התורם המוביל של כמה מהפוליטיקאים שהשתתפו במזימה לביטול תוצאות הבחירות וניצחונו של ג’ו ביידן.

יאס, שסירב להתראיין עד אז, סיפק תגובה ראשונה מסוגה לעיתונאית הגרדיאן הבריטי והתעקש כי “לפעמים פוליטיקאים מטעים את התורמים שלהם”. לצד חשיפתו בישראל כתורם לפורום קהלת, נראה כי יאס לא נסוג, אלא להיפך. מאז חשיפתו לפני כשנתיים, הוא רק הרחיב את פעילותו ואת היקף תרומותיו. כיאה לליברטריאן, הוא לא אוהב שאומרים לו מה לעשות.

בשנה החולפת עשה יאס שרירים בעיקר בפנסיבלבניה, שבה הוא נחשב לתושב העשיר ביותר. הוא תרם יותר מ-20 מיליון דולרים למועמדים רפובליקאים ב-2022. המועמד שניסה להריץ למושל הפסיד כבר בשלב הפריימריז למועמד של טראמפ, דאג מסטריאנו, שניצח בפריימריז והפסיד כצפוי בבחירות הכלליות. מסטריאנו קיבל עזרה מפתיעה מליברלים, שהניחו שמועמד רפובליקאי קיצוני כמוהו יפסיד בבחירות הכלליות. הם צדקו – ויאס זעם. מאז הוא החליט לבחוש בענייני המפלגה הדמוקרטית, והשיק ארגון שמטרתו לקדם מועמדי שמאל-מרכז מול יריבים פרוגרסיביים בפריימריז דמוקרטיים ברחבי ארה”ב.

התייצבותו המוקדמת של יאס מאחורי דיסנטיס ראויה לציון כשרוב התורמים מחכים לראות את שדה המועמדים המלא.

ארגון Americans for Prosperity, שמאחד מאות בעלי הון תחת הנהגת משפחת קוך, ערך בחודש שעבר את כינוסו השנתי כדי להכריע כיצד לפעול בשנה הקרובה. נראה כי רשת התורמים של קוך טרם הגיעה להסכמה על מועמד. לרוב הם לא מתערבים בפריימריז עצמם, אלא תומכים במועמד הרפובליקאי שמנצח בהם, אך מסמך שדלף מהכינוס הבהיר כי הפעם חברי הרשת עומדים לחרוג ממנהגם. במסמך שעליו חתומה מנכ”לית הארגון, אמילי סיידל, נכתב כי רשת האחים קוך “מוכנה לתמוך במועמד לנשיאות בשלב הפריימריז כדי שנוכל לנצח, ולכתוב דף חדש למדינה. עלינו להשאיר את העבר מאחור, והדבר הטוב ביותר למדינה זה לבחור ב-2025 נשיא שמייצג את הפרק החדש הזה”.

במילים אחרות: רק לא טראמפ. המסמך של רשת קוך הוא לא פחות מפצצה פוליטית במחנה הרפובליקאי. לא רק שטראמפ איבד את אדלסון, נראה שגם איבד את משפחת קוך, שהארגון שלה מייצג מאות בעלי הון שתורמים במשותף. זו אחת האירוניות הגדולות של התורמים הרפובליקאים, שהבינו כי אם יתאגדו השפעתם תהיה גדולה יותר. זהו איגוד לכל דבר ועניין, מהסוג שכל אחד מהמיליארדרים הללו היה מנסה לשבור לו עובדיהם היו מגיעים לאותה מסקנה.

ארבע שנות שלטון טראמפ הבהירו לתורמים הכבדים כי הוא רע לעסקים. גם יאס ושותפו דנצ’יק חוו את הטלטלה הזו. השקעתם המוצלחת ביותר היתה במיזם סיני אנונימי קטן שלימים הפך ללהיט בשם טיקטוק. לפי דיווחים שונים, ההשקעה הניבה לשניים כ-15 מיליארד דולר במניות. כשטראמפ הורה לאסור על הפעלת האפליקציה בארה”ב, הוא כמעט עלה להם במיליארדים. משקיעים כמוהם מחפשים יציבות.

האתגר המרכזי של רשת האחים קוך נעוץ בניסיון להתלכד סביב מועמד אחד מוסכם. דיסנטיס נחשב לפייבוריט במרוץ הזה, והוא מטפח את הקשרים עם חברי הרשת עוד מימיו כחבר קונגרס. כך גם שר החוץ לשעבר פומפאו, שהאחים קוך היו בין התורמים הראשונים שלו ממדינתם קנזס.

בינתיים, נראה כי בתחרות הפנימית בין המיליארדרים על לבו של הנשיא הפוטנציאלי הבא, יאס עשוי להפוך לקול הדומיננטי. הוא כיום התורם הגדול ביותר של ארגון אחר, Club for Growth, שמהווה צינור תרומות רב השפעה לפוליטיקאים בוושינגטון. נשיא הארגון הוא דיוויד מקינטוש, מייסד האגודה הפדרליסטית שבחרה חמישה מתשעת שופטי העליון הנוכחיים. סגנו הוא סקוט פרקינסון, ששימש כראש הסגל של דיסנטיס בתפקידו הקודם. עם קשרים כאלה וארנק פתוח, יאס בדרכו להיות אחד המיליארדים המשפיעים ביותר בארה”ב.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes