בכנסת יצביעו, בשטח כבר מפגינים וחוסמים: העדכונים מ”יום השיבוש הלאומי”

מארגני המחאה נגד המהפכה המשפטית של הממשלה מובילים היום (רביעי) “יום שיבוש לאומי” ברחבי הארץ. במסגרתו יתקיימו הפגנות, צעדות, שיירות מחאה וחסימות כבישים במהלך שעות העבודה והלימודים. בין הקבוצות שיקראו לעצור את הליך החקיקה יהיו הייטקיסטים, חקלאים, רופאים ותלמידים. הבוקר התייצבו אנשי מחאת המילואמיניקים בכביש 1 וחסמו אותו עם גדרות תיל.

תחילתה של המחאה בשעה 08:00 במחאות הורים ותלמידים מחוץ לעשרות מוסדות חינוך ובמחאות בתחנות רכבת. לאורך שעות הבוקר מוקד ההפגנות יהיה בתל אביב: ב-08:30 תיערך הפגנה במוזיאון ארץ ישראל תחת הכותרת “מסבירים לגלנט מהו ביטחון וחוסן לאומי”, שבה ינאמו ראש השב”כ לשעבר יובל דיסקין והרמטכ”ל לשעבר דן חלוץ. ב-10:00 תצא צעדת מחאה מכיכר דיזנגוף לרחוב קפלן, מרכז ההפגנות נגד הממשלה בשבועות האחרונים. שעה לאחר מכן תחל במקום הפגנת הורים, תלמידים והייטקיסטים, וב-12:00 ימשיכו לצעוד ברחובות העיר.

עובדי מקצועות הבריאות והאקדמיה יתאחדו להפגנה משותפת ב-14:00 מול בית המשפט ברחוב ויצמן. רופאים, עובדי בריאות הנפש, עובדים סוציאליים ואנשי אקדמיה יעצרו את עבודתם ב-12:00 ויצאו להפגין “על רקע הסכנה לקריסת מערכות הבריאות ביום שאחרי ההפיכה המשטרית, ולאור התהליכים המסוכנים שמתרחשים כבר בימים אלה”. בין התהליכים שמפניהם התריעו: הקפאת שיתופי פעולה רפואיים בינלאומיים, איומים בביטול מחקר משותף, נטישת רופאים וירידה במוטיבציה של רופאים לשרת במילואים.

“כל הסימנים החיוניים מעידים שמצב המדינה מידרדר, וכי בריאות הציבור תיפגע תוך זמן קצר עקב ההפיכה המשטרית”, נמסר מהמארגנים. “אנחנו במצב חירום לאומי וזוהי חובתנו, כלל נשות ואנשי הבריאות בישראל להתייצב להגנה על בריאותם של אזרחיות ואזרחי ישראל ולהיאבק על מנת לעצור את ההפיכה, שתביא עלינו חורבן. לכן נצא כולנו, על חשבוננו, ונשמיע קול ברור כדי שמקבלי ההחלטות יתעוררו ויבינו שאנחנו על סף קריסה”.

במקביל, יצאו בשעה 10:00 שיירות של כלים חקלאיים שיעברו בכבישי הארץ וישבשו את התנועה. ב-12:00 יתקיימו הפגנות של עובדי הייטק במוקדים שונים, בקרבת אזורי מסחר. עוד הודיעו המארגנים שיפגינו גם מחוץ לבתיהם של חברי כנסת מהקואליציה במטרה להפעיל עליהם לחץ להתנגד לחוקים שנועדו להחליש את מערכת המשפט.

מחאות נוספות יתקיימו בין היתר בבאר שבע, חיפה, כפר סבא, הרצליה, הוד השרון, רמת ישי, איירפורט סיטי, בית קמה, גבעת שמואל, אוניברסיטאות רייכמן ותל אביב ומכון ויצמן, צומת כרכור, צומת אחווה, צומת הר שכניה, צומת כרמיאל, צומת נהלל וצומת קוממיות. צומת נהריה תיחסם לתנועה בשעות הבוקר.

שינויים בהסדרי התנועה בירושלים

רחוב אליעזר קפלן נחסם בקטע בין רחוב דרך רופין (כיכר השעון) ועד כיכר אגרנט (שד’ רבין).

רחוב רוטשילד נחסם בקטע בין שדרות יצחק רבין ועד משכן הכנסת.

משטרת ירושלים ציינה כי ייתכן וייחסמו רחובות נוספים ועומסי תנועה צפויים גם ברחובות הסמוכים.

משעות אחר הצהריים ועד הערב יעבור מרכז ההפגנות לירושלים. הפגנה בעקבות אלימות המתנחלים בחווארה תתאסף ב-16:00 בגן הוורדים, וב-18:00 עד חצות תיערך הפגנה מוח מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב עזה. לצדן, תתקיים מחאה מול בית אריאלה בתל אביב ב-20:00.

ממארגני המחאות נמסר כי “חודשיים של מאבק מאחורינו וכעת מול המשך החקיקה והבאת חוקי חיסול חדשים לבג”צ אנו מעלים שלב. ישראל לא תהיה דיקטטורה, המיליונים שיצאו לרחובות בשמונת השבועות האחרונים כבר הבהירו זאת, כעת אנו עוברים לפעולה ישירה. הנחישות שלו רק גדלה להציל את מדינת ישראל וערכי מגילת העצמאות. מצפים ממשטרת ישראל להתעלם מהביריון השכונתי בן גביר, לאבטח את המחאה הדמוקרטית ולפנות לו זמן להתעסק בדבר היחידי שהוא מבין בו. דגמון לסרטוני טיקטוק”.

המהפכה שמתכננת הממשלה כוללת סדרת שינויים משמעותיים במערכת המשפט, כגון קביעה לפיה רק הרכב מורחב של בג”ץ יוכל לפסול חקיקה שעברה בכנסת. צעד נוסף של המהפכה, שנועד לחזק את ידה של הממשלה מול בית המשפט, הוא קביעת פסקת התגברות שתבטל החלטות של בג”ץ ברוב של 61 חברי כנסת בלבד, וכן שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים כך שתישלט באופן מלא בידי הקואליציה הצעות אלו עברו בקריאה ראשונה בכנסת.

עוד עוסקת הרפורמה בהחלשת כוחם של היועצים המשפטיים לממשלה, כך שעמדתם לא תחייב את הממשלה, ובביטול עילת הסבירות, מה שבין היתר שמגביל באופן משמעותי את יכולת ההתערבות של בית המשפט במינוי בכירים.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes