באקדחים שלופים: תיעוד ממעצר נאשמים בהצתת אוטובוסים “עבור פרוטקשן”

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד שני תושבי ראמה בגין מעורבות בהצתת שלושה אוטובוסים, בכמה זירות בגליל העליון לפני כחודש. במשטרה מעריכים כי הם חלק מארגוני פשיעה גדולים, שככל הנראה הובילו לשריפתם של כמעט 20 אוטובוסים בצפון בחודשים האחרונים במטרה לסחוט דמי חסות

פרקליטות מחוז חיפה הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד רואד (24) ואברהים (21) מנסור, בני דודים תושבי הכפר ראמה, בגין מעורבות בהצתת שלושה אוטובוסים בכמה זירות בגליל העליון לפני כחודש. במשטרה מעריכים כי “מדובר ב’חיילים’ שהם חלק מכנופיה גדולה שמבצעת אירועי הצתות במתווה דומה במשך כמה חודשים. ככל הנראה המניע הוא סחיטת דמי חסות”. 

לפי כתב האישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה, השניים, שנעצרו לפני כחודש בתום מרדף משטרתי לאחר שזוהו מציתים אוטובוסים, החליטו להצית אוטובוסים ומיניבוסים שבבעלות חברת “אלקטרה אפיקים”. לצורך כך, הנאשמים, יחד עם אדם נוסף שזהותו לא ידועה, גנבו רכב והציתו שלושה מיניבוסים בשכונות מגורים בדיר חנא ובסלאמה. במשטרה חושדים כי הם היו מעורבים באירוע הצתה נוסף באותו לילה, אך לא הצליחו לגבש די ראיות כדי להעמידם לדין גם באישום זה.

הנאשמים נמלטו מזירת ההצתה תוך שהם נוהגים בפרעות ובניגוד לתנועה, נכתב באישום. שוטרים בניידת שראו אותם חוצים צומת באור אדום החלו לרדוף אחריהם, והם המשיכו בנסיעתם הפרועה גם בתוך יישובי האזור. לאחר כרבע שעה, הנאשמים הגיעו לדרך עפר ללא מוצא, רכבם נתקע והם החלו במנוסה ברגל. רק לאחר ירי אזהרה באוויר של השוטרים השניים נעצרו, אך חשוד נוסף הצליח להימלט וטרם נעצר.

כתב האישום מייחס לנאשמים עבירות של הצתה, שימוש ברכב ללא רשות, מעשה פזיזות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, אי-ציות להוראת שוטר, עקיפה בקו הפרדה רציף, אי-ציות לרמזור אדום, נהיגה בכיוון ההפוך וחובת פוליסה.

בחודשים האחרונים התרחשו אירועי הצתה רבים, וכמעט 20 אוטובוסים ומיניבוסים בצפון עלו באש. במשטרה מעריכים שמי שעומד מאחורי ההצתות הם גורמי פשיעה גדולים וחזקים, שמסוגלים להתמודד מול חברות אוטובוסים גדולות. מפקד היחידה ללוחמה בפשיעה במרחב גליל, רפ”ק אריק לוגסי, התייחס לתופעה ואמר כי “אנחנו מאמינים שהמניע הוא פרוטקשן. לשרוף עשרה אוטובוסים בלילה, כמו שכבר עשו, זה לא עניין פשוט. המתווה דומה ואנחנו מבינים שמדובר בפגיעה בעקבות סחיטת דמי חסות או לקראת דרישתם”.

הנאשמים מתגוררים כאמור בכפר ראמה, יישוב מגוריהם של ראשי משפחת הפשע אבו לטיף, אך במשטרה לא הצליחו לקשר ביניהם לבין המשפחה. “הנושא בחקירה וכרגע אנחנו לא יודעים להצביע על קשר, או האם עבדו עבורם”, אמר רפ”ק לוגסי.

קצין הביטחון של חברת האוטובוסים “אלקטרה אפיקים”, יגאל לחמני, סיפר ל-ynet כי “אף אחד לא פנה ולא ביקש פרוטקשן ואני לא יודע למה עשו את זה. אנחנו לא היחידים, שרפו לחברות רבות באזור אוטובוסים לאחרונה”. לחמני הוסיף כי יום אחרי הצתת שלושת האוטובוסים, הוצתו להם שניים נוספים, ככל הנראה נקמה של ארגון הפשע על מעצר המציתים.

מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שוקי תחאוכה, קרא לבעלי העסקים שנפלו קורבן לסחיטת דמי חסות לפנות למשטרה, ואמר כי “אין לכם מה לחשוש או להיכנע לסחיטה. הניסיון מעבירות הסחיטה מלמד כי התשלום אינו מבטיח לכם דבר, והוא רק מעודד את העבריינים להעמיק את הסחיטה”. תחאוכה שיבח את מעצר המציתים המהיר: “מביע את הערכתי לשוטרים שלכדו על חם את החשודים. השוטרים שלנו פועלים ביצירתיות ובחוכמה נגד תופעת הפרוטקשן, הן במישור המודיעיני והן בפריסת הכוחות ותפעול אמצעי השליטה שלנו למתן תגובה מיידית”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes