תשע שנים להחלטת הממשלה להקים בית חולים נוסף בנגב – וכלום לא קורה

למרות הבטחות פוליטיקאים לקדם את המהלך, שנועד להפחית את העומסים האדירים בסורוקה – הטרקטורים לא עלו לשטח. אבל הבעיה הגדולה באמת לא נמצאת כנראה בבירוקרטיה: כשמערכת הבריאות סובלת גם כך ממצוקת כוח אדם, לא ברור מי יטפל ב־2,000 מאושפזים נוספים. משרד הבריאות: “פועלים לפתיחת בית החולים”

תשע שנים חלפו מאז שהחליטה הממשלה לראשונה על הקמת בית חולים חדש בנגב, ולמרות הבטחות והצהרות בתקשורת מצד שורה ארוכה של שרים ופוליטיקאים בעניין – עד כה כלל לא החל הבינוי, ולא ברור מי יפעיל את המקום. 

קראו עוד:

  • 150% תפוסה ואשפוז במסדרון: מה קורה במחלקת הילדים הגדולה בדרום?
  •  המדינה הבטיחה תקציב כבר לפני שנים: אז למה בתי החולים בדרום לא ממוגנים?
  • סורוקה: בשיא הקיץ ילדים מאושפזים במסדרון בעקבות הדבקות בווירוסים בדרכי הנשימה

כמה קילומטרים מהאתר שבו אמור לקום המוסד הרפואי, מתמודד סורוקה, שמוגדר בית חולים על, עם עומס קיצוני במשך כל ימות השנה. מדובר בבית החולים היחיד שנותן מענה לאזור גיאוגרפי עצום שבו מתגוררים יותר ממיליון בני אדם, בין היתר ביישובים באר־שבע, אופקים, דימונה, ערד ושדרות ותושבי הפזורה הבדואית. החלטת ממשלה בנושא התקבלה כבר ב־2014. החלטה נוספת, שאשררה את הצורך הדחוף בבית החולים, התקבלה בימי הממשלה הקודמת. בינתיים, פרסום תוצאות המכרז מתעכב במשך חודשים על ידי משרד הבריאות, ושאלת מימון הפרויקט במסגרת התקציב לשנים 2023 ו־2024 טרם הוכרעה. 

על פי התוכנית, בית החולים צפוי להיות מהגדולים בארץ, עם כ־2,000 מיטות. עוד ב־2014 מונתה ועדה בין־משרדית בראשות מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר פרופ’ ארנון אפק, שקיבלה סדרת החלטות ובהן חיזוק סורוקה לצד המלצה שבבאר־שבע יקום בית חולים נוסף. ד”ר עדי ניב יגודה, מומחה למדיניות בריאות, אומר: “נראה שהסיבות המרכזיות לכך שהתוכנית נשארה על הנייר הן בעיות תקציביות והעובדה שבית החולים לא נמצא בראש סדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות. לולא המחויבות של ארגוני החברה האזרחית וגורמים נוספים שלא מרפים, גם באמצעים משפטיים, יכול להיות שהתוכנית הייתה נגנזת או נתקעת עוד הרבה יותר”. 

“העיכוב בהקמת בית חולים נוסף בנגב פוגע גם באוכלוסיית היולדות באזור”, אומרת חיותה גורן, מנכ”לית התנועה לחופש בחירה בלידה. “ליולדות המבקשות ללדת בדרום קיימת אופציה אחת, סורוקה. יש שם מחלקת יולדות גדולה, אך העומסים בה עצומים ופוגעים ביכולת הצוותים לספק טיפול וליווי הולמים”

סוגיית הבינוי היא גורם אחד לעיכוב בהוצאת הפרויקט לפועל. באוויר עומדת גם שאלת תכנון כוח האדם לבית החולים, כשברקע מצוקת כוח האדם הקיצונית במערכת הבריאות. “צוואר הבקבוק הוא לא בהכרח בינוי או תכנון פיזי, אלא תכנון של כוח אדם”, אומר ניב יגודה. “אנחנו צפויים לראות קניבליזם של ארגוני הבריאות על כוח האדם שנמצא במחסור”. 

בכל מקרה, בין הארגונים שהגישו מועמדות למכרז להפעלת בית החולים: קופת החולים כללית, שמפעילה את סורוקה, והמרכז הרפואי שיבא תל השומר. 

 במקביל, ארגוני החברה האזרחית מדווחים על מצוקת אשפוז קשה בנגב – גם בקרב יולדות. כפי שפורסם ב-ynet וב”ידיעות אחרונות”, סורוקה הוא בית החולים השני בישראל בכמות היולדות. “העיכוב בהקמת בית חולים נוסף בנגב פוגע באוכלוסייה גדולה ובכך גם באוכלוסיית היולדות באזור”, אומרת חיותה גורן, מנכ”לית התנועה לחופש בחירה בלידה. “ליולדות המבקשות ללדת באזור הדרום קיימת אופציה אחת, סורוקה. אמנם, בית החולים מחזיק מחלקת יולדות גדולה, אך העומסים בה עצומים ופוגעים ביכולתם של הצוותים לספק טיפול וליווי הולמים. לצערנו, ‘קו ליולדת’ – קו הסיוע שמפעילה התנועה – מקבל פניות לא מעטות של יולדות שעברו פגיעה בבית”. 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “במסגרת התקציב הנוכחי פעל משרד הבריאות לשינוי תשתית המערכת מקצה לקצה ובכלל זה התשתיות הפיזיות. המשרד פועל לפתיחת בית חולים בבאר־שבע. בהתאם להחלטות ממשלה, הוקמה ועדת מכרזים לצורך הקמת בית החולים, והיא עתידה לפרסם לציבור את שלב המיון המקדים בתקופה הקרובה. בנוסף, הוקם צוות משרדי לגיבוש תוכנית לגיוס כוח אדם לבית החולים. הצוות עתיד למסור את המלצותיו בקרוב”. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes