“יום השיבוש הלאומי” יוצא לדרך: מה מתוכנן והיכן חסימות הכבישים?

שלל הפגנות, עצרות, תהלוכות ושיירות כלי רכב חקלאיים בחוצות ערים, צירי תנועה וצמתים יהיו היום (רביעי) חלק מ”יום השיבוש הלאומי” – שעליו הכריזו מארגני המחאה נגד הרפורמה במערכת המשפט. במשטרה הודיעו כי הם יפעלו באפס סובלנות להפרות סדר ופגיעות ברכוש ובסמלי שלטון, וכי לא יאפשרו חסימת צירי תנועה שלא אושרה מראש על ידם.

מנדלבליט במתקפה חריפה: “אנו חווים מהלך של הפיכה משטרית”על רקע סערת הרפורמה: בוגרי 8200 מאיימים – “לא נתנדב למילואים”

המחאה שתחל מהבוקר היא עליית שלב במאבק שעליו הכריזו מובילי המחאה, המכנים את הרפורמה כ”הפיכה משטרית”. המארגנים מעריכים שעשרות אלפים ישתתפו בפעולות המחאה, ומזהירים שצפויים שיבושי תנועה. במהלך היום צפויים עומסים ושיבושי תנועה קשים באזורים שונים, והמארגנים אף רמזו כי מתוכננות פעולות נוספות שעליהן לא ניתן להכריז מראש בפומבי.

כזכור, בהפגנת המחאה שהתקיימה במוצאי שבת בצומת עזריאלי בתל אביב חסמו אלפים מהמפגינים את נתיבי איילון, ורק לאחר שעות ארוכות סיימה המשטרה לפנות אותם וציר התנועה הראשי נפתח לתנועה. על פי התוכנית של מארגני “יום השיבוש הלאומי”, הוא יחל בשעה 8:00 במחאות הורים ותלמידים מחוץ לעשרות מוסדות חינוך בארץ, כאשר בחוץ יתקיימו לימודי דמוקרטיה.

בשעה 8:30 תתקיים הפגנה ברחבת מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, כאשר בין הדוברים אמורים להיות הרמטכ”ל לשעבר דן חלוץ וראש השב”כ לשעבר יובל דיסקין. בשעה 9:30 תצא צעדת סטודנטים ומרצים ממוזיאון ארץ ישראל. בשעה 10:00 ייצאו שיירות של כלים חקלאיים מכ־70 קיבוצים ברחבי המדינה, וכעבור שעתיים מתוכננות הפגנות של עובדים בענף ההייטק במוקדים שונים. באותה שעה תצא צעדת מחאה מכיכר דיזנגוף דרך כיכר הבימה לרחוב קפלן בתל אביב.

בשעה 11:00 מתוכננת הפגנת עובדי הייטק במתחם שרונה בתל אביב, וכעבור שעה מתוכננות הפגנות של עובדי הייטק במקומות שונים בארץ. במקביל תתקיים מחאת סטודנטים במרכז זיו בחיפה, ובשעה 13:00 מתוכננת מחאת סטודנטים בקמפוס גבעת רם בירושלים. בשעה 14:00 צפויה עצרת חירום של כלל מקצועות הבריאות בישראל תחת הכותרת “בלי דמוקרטיה אין בריאות”. העצרת תתקיים מול בית המשפט ברחוב ויצמן בתל אביב.

בשעה 16:00 מתוכננת הפגנה בגן הוורדים בירושלים תחת הכותרת “שומרים על צלם האלוהים שבאדם”, ומהשעה 17:00 יחל “יום זעם בצומת כרכור”. במסגרת המחאה הכללית מתוכננות הפגנות סמוך לבתיהם של שרים וחברי כנסת מהקואליציה. מהשעה 19:00 ועד חצות תתקיים הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים. בשעה 20:00 גם מתוכננת הפגנת מחאה ברחבת בית אריאלה בתל אביב.

“חודשיים של מאבק מאחורינו, וכעת, מול המשך החקיקה והבאת חוקי חיסול חדשים לבג”ץ, אנו מעלים שלב”, ציינו מארגני יום “השיבוש הלאומי”. “ישראל לא תהיה דיקטטורה. המיליונים שיצאו לרחובות בשמונת השבועות האחרונים כבר הבהירו זאת – וכעת אנו עוברים לפעולה ישירה”. בימים האחרונים מתנהל מאבק המוחות בין משטרת ישראל, באמצעות אגף המבצעים, לבין מארגני המחאה, לקראת אירועי היום – כשהמשטרה מרכזת מידע מודיעיני במטרה להיערך לכל תרחיש שעלול לעלות מכוונתם של המפגינים.

לדברי בכיר במשטרה, “אנחנו מתכוננים לחסימות ספונטניות, ואנחנו נהיה בכל מקום כזה במטרה להגיב מהר וביעילות. ידוע לנו על כוונות לבצע חסימות של צירים שלא מופיעים עד כה בפרסומים, ונגיב לכך בהתאם. עוד ידוע לנו כי המפגינים מתכוונים להגיע אל בתיהם של חברי ועדת החוקה, וגם המשטרה תהיה שם. ייתכן שלא נגיע אל כולם, אבל נהיה במקומות שיש לנו לגביהם מידע מבוסס ומדויק”.

במקביל ביצע אגף המבצעים, בראשות ניצב סיגל בר צבי, ובתיאום מלא עם המפכ”ל רנ”צ יעקב שבתאי, חשיבה לקראת תוכנית מבצעית כוללת שתיתן מענה בזמן המהיר והיעיל ביותר, תוך כוונה מלאה לשמירה על ביטחון הציבור ולמניעת השבתה של המשק. אתמול קיים המפכ”ל ישיבה ארוכה שנמשכה כמה שעות באגף המבצעים, בכוונה לבחון את ההיערכות ולבנות את תוכנית המענה של המשטרה לקראת המחאות.

לוח הזמנים המלא:

8:00 – מחאת הורים ותלמידים מחוץ למוסדות

חינוך ברחבי הארץ.

8:30 – הפגנה ברחבת מוזיאון ארץ ישראל

בתל אביב, ולאחריה צעדת סטודנטים ומרצים.

10:00 – שיירות של כלים חקלאיים

בצירי תנועה ראשיים ברחבי הארץ.

 10:00 – צעדת מחאה מכיכר דיזנגוף

לרחוב קפלן בתל אביב.

11:00 – הפגנת עובדי הייטק במתחם

שרונה בתל אביב.

12:00 – מחאת סטודנטים במרכז זיו בחיפה.

13:00 – מחאת סטודנטים בקמפוס

גבעת רם בירושלים.

14:00 – עצרת של כלל העוסקים במקצועות

הבריאות מול בתי המשפט בתל אביב.

16:00 – הפגנה בגן הוורדים בירושלים.

17:00 – יום זעם בצומת כרכור.

19:00 – הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים.

20:00 – הפגנה ברחבת בית אריאלה בתל אביב.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes