ברקע המחאות: נתניהו מוסר הצהרה לתקשורת | ישיר

הצהרתו של נתניהו מגיעה במקביל להפגנות הנרחבות נגד המהפכה המשפטית, ולאחר אישור חוק הנבצרות בכנסת בקריאה טרומית. מוקדם יותר קרא יו”ר המחנה הממלכתי בני גנץ לעצירת החקיקה ולהידברות, בעוד שהנשיא הרצוג הזהיר מפני “אסון היסטורי”: “לא אתן למדינת ישראל להגיע אל נקודת האל-חזור”

ברקע ההפגנות ברחבי הארץ נגד המהפכה המשפטית, ראש הממשלה בנימין נתניהו מוסר הערב (רביעי) הצהרה לתקשורת.

אלפי בני אדם הפגינו משעות הבוקר נגד המהפכה המשפטית בערים שונות בארץ, בין היתר בתל אביב ובירושלים. במהלך המחאות המפגינים כבישים בשורת מוקדים, ובחלקם פרצו עימותים בינם לבין השוטרים שניסו לפנותם. השוטרים השתמשו בין היתר במכת”זיות והשליכו עשרות רימוני הלם לעבר מפגינים. עשרות מוחים נפצעו ונעצרו במהלך המחאות.

במקביל להפגנות, חוק הנבצרות עבר בכנסת בקריאה טרומית. יוזם החוק, יו”ר הקואליציה ח”כ אופיר כץ (הליכוד), תיאר כי הצעת החוק מבהירה את הדין הקיים ביחס להכרזה על נבצרות ראש הממשלה, “ובאה למנוע ניצול לרעה של הדין הקיים לסיכול רצון הבוחר ויש בה כדי להגביר את הוודאות והיציבות”. ההצעה מגדירה כי נבצרות ראש ממשלה משמעה אך ורק אי-מסוגלות פיזית או נפשית של ראש הממשלה למלא את תפקידו.

יו”ר המחנה הממלכתי ח”כ בני גנץ אמר היום בכנסת כי “הבית הזה שאמור לשרת את כל העם – קורע אותו ומחריב את המדינה”. גנץ פנה בנוסף לנתניהו, ואמר: “שוחחתי עם נתניהו ואוחנה, אמרתי להם ‘עצרו הכל, סגרו את המליאה ונחליט שמדברים עכשיו'”. נתניהו מסר לגנץ כי “דלתי פתוחה, בוא עכשיו”, וגנץ השיב לו ש”צריך להקפיא את כל תהליך החקיקה. ראש הממשלה יודע בדיוק מה אמרתי לו. כשיודיעו שהם עוצרים את החקיקה, תוך שעה אנחנו אצלו בדלת”.

נשיא המדינה יצחק הרצוג התייחס הערב למחאות, ואמר כי “כולנו נמצאים בשעה קשה של משבר פנימי, עמוק וחמור שמאיים על כולנו. הוא מסוכן מאוד. אנחנו עלולים להידרדר לתהום נוראה, לא אתצן לאסון היסטורי להתרחש, לא אתן למדינת ישראל להגיע אל נקודת האל-חזור, לא אתן לאסון ההיסטורי הזה להתרחש. אני מאמין בכל ליבי שאפשר להפוך את רגע המשבר הזה לרגע חוקתי מכונן. רגע שבו נבצר לדורות את הדמוקרטיה שלנו, את עקרונות מגילת העצמאות, את עליונות החוק, את זכויות האדם, ואת האיזונים והבלמים בין הרשויות”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes