רוסיה: מוכנים למו”מ לסיום הסכסוך עם אוקראינה, אך לא נוותר על המחוזות שסופחו

רוסיה: מוכנים למו”מ לסיום הסכסוך עם אוקראינה, אך לא נוותר על המחוזות שסופחו

הקרמלין מסר שרוסיה לעולם לא תוותר על ריבונותה בדונייצק, לוהנסק, זפוריז’יה וחרסון, שאותם סיפחה בספטמבר: “יש מציאות טריטוריאלית שאי אפשר להתעלם ממנה”. בתוך כך דווח על שורה של מתקפות מל”טים סמוך לגבול עם אוקראינה וגם בעומק המדינה סמוך למוסקבה

February 28th, 12PM February 28th, 15PM

הקרמלין חזר היום (שלישי) על עמדתו שרוסיה מוכנה לנהל משא ומתן כדי לסיים את הסכסוך באוקראינה, אך הבהיר שלא ניתן יהיה להתעלם מ”המציאות הטריטוריאלית”. דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אמר לכתבים שרוסיה לעולם לא תוותר על תביעות הריבונות שלה על ארבעה מחוזות אוקראיניים שהיא סיפחה לשטחה בספטמבר 2022 בעקבות משאלי עם שנערכו בהם ולטענת קייב והמערב היו מזויפים ולא חוקיים. ארבעת המחוזות הם דונייצק, לוהנסק, זפוריז’יה וחרסון, שבכלל לא נמצאים בשליטה מלאה של הכוחות הרוסיים.

“יש מציאויות מסוימות שכבר הפכו לפקטור פנימי. אני מתכוון למציאויות הטריטוריאליות. החוקה של הפדרציה הרוסית קיימת ואי אפשר להתעלם ממנה. רוסיה לעולם לא תוכל להתפשר על זה, אלה מציאויות חשובות”, אמר פסקוב.

נמל התעופה הבינלאומי פולקובו בסנט פטרבורג נסגר מוקדם יותר הבוקר באופן זמני לנחיתות והמראות, זאת על רקע דיווחים לא מאומתים בתקשורת הרוסית על עצם בלתי מזוהה הנראה כמו מל”ט שמרחף באזור. השלטון המקומי בסנט פטרבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה, הכריז על סגירת נמל התעופה לטיסות בערוץ הטלגרם שלו מבלי להסביר את הסיבה לכך. פקידים בסנט פטרבורג אמרו מאוחר יותר שהטיסות לנמל התעופה וממנו חודשו ושהוסר האיסור הזמני שהוטל על טיסות במרחב האווירי ברדיוס של מאתיים קילומטרים מנמל התעופה.

נתונים שהתקבלו באתר המעקב אחר טיסות FlightRadar24 הראו שכמה טיסות שעשו את דרכן לסנט פטרבורג שבו על עקבותיהן. סגירת המרחב האווירי, כך לפי האתר, גם גרמה לשיבושים בטיסות שעשו את דרכן למובלעת הרוסית קליניניגרד, הנמצאת בין פולין לליטא ושהנתיב האווירי אליה עובר דרך סנט פטרבורג.

בהמשך מסרו פקידים בדרום רוסיה ומערבה כי התרחשו שורה של מתקפות מל”טים סמוך לגבול עם אוקראינה, וגם בעומק המדינה — במרחק של מאה קילומטרים ממוסקבה, שם התרסק לפי הדיווחים מל”ט. עם זאת, לא דווח על נפגעים. בה בעת דווח, כי האקרים פרצו לשורה של ערוצי טלוויזיה ותחנות רדיו רוסיים. באוקראינה לא התייחסו באופן רשמי לדיווחים.

בתוך כך, הכוחות הרוסיים הגבירו את מאמציהם לכתר את העיר האוקראינית באחמוט שבמזרח המדינה. מפקד כוחות הקרקע האוקראיניים אמר שהמצב באזור “מתוח ביותר”.. כוחות רוסיים, כולל שכירי חרב מקבוצת וגנר – מיליציה רוסית פרטית, מנסים לנתק את קווי האספקה לבאחמוט, שבחודשים האחרונים מתנהלים בה כמה מהקרבות העקובים ביותר מדם מאז פרצה המלחמה באוקראינה לפני שנה. עבור הכוחות הרוסיים, התוצאה הרצויה היא לאלץ את הכוחות האוקראיניים המגינים על העיר להיכנע או לחילופין לסגת.

כיבוש באחמוט יעניק לרוסיה את הפרס הגדול הראשון שלה בחצי השנה האחרונה ויפתח לה את הדרך לכיבוש המרכזים העירוניים שעדיין לא בשליטתה במחוז דונייצק – אותו מחוז שרוסיה טוענת ששייך לה ביחד עם שלושה מחוזות אחרים.

“למרות אבדות משמעותיות, האויב שיגר את יחידות התקיפה המוכנות ביותר של קבוצת וגנר, שמנסות לשבור את ההגנות של הכוחות שלנו ולכתר את העיר”, מסר קולונל גנרל אולכסנדר סירסקי, מפקד צבא היבשה האוקראיני.

סוכנות הידיעות הרוסית “ריא” פרסמה סרטון קצר שלדבריה הראה מטוסי קרב רוסיים מדגם סוחוי 25 שטסים מעל באחמוט. “אנחנו שמחים שהם שלנו”, אמר בסרטון אדם שהזדהה כלוחם בקבוצת וגנר והוסיף שהמטוסים עזרו ללוחמי המיליציה “פסיכולוגית”.

נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי, שתיאר את באחמוט כ”מבצר שלנו שיש להגן עליו עד אחרון הלוחמים”, אמר שהכוחות הרוסיים “הורסים ללא הרף כל מה שניתן להשתמש בו כדי להגן על העמדות שלנו”.

צבא אוקראינה מסר שרוסיה גם מפציצה יישובים ליד באחמוט, שלפני המלחמה מנתה אוכלוסייתה כ-70 אלף תושבים, אבל כעת היא הרוסה ברובה הגדול לאחר חודשים של מלחמת חפירות אינטנסיבית. “במהלך היום האחרון, החיילים שלנו הדפו יותר מ-60 תקיפות אויב”, מסר צבא אוקראינה בהתייחסו לתקיפות בבאחמוט ובאזורים הנמצאים מזרחית לה.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes