מל”טים בשמי רוסיה: אירוע ביטחוני בסנט פטרסבורג, שריפה מסתורית בקרסנודר

עוד מתקפה אוקראינית בעומק השטח הרוסי? לפני הצהריים נסגר לנחיתות נמל התעופה של העיר השנייה בגודלה ברוסיה, והמרחב האווירי נחסם ברדיוס של 200 מטר אחרי ש”עצם לא מזוהה” – אולי מל”ט – נצפה בשמיים. שעות לפני כן: אש פרצה במתקן נפט רוסי קרוב לים השחור, אחרי שרחפן זוהה מעליו

כמה טיסות פנים רוסיות נאלצו הבוקר (יום ג’) לסטות ממסלולן ולשוב לנקודות המוצא שלהן בשעה שהיו בדרך לעיר סנט פטרסבורג, לפי הדיווחים אחרי שעצם בלתי מזוהה, אולי מל”ט, נצפה בשמי העיר ומטוסי קרב הוזנקו לעברו. לפחות חמש טיסות שהמריאו ממוסקבה נאלצו לשוב על עקבותיהן, לא לפני שחגו לזמן קצר בשמיים. 

ברוסיה דווח כי נמל התעופה פולקובו בסנט פטרסבורג, העיר השנייה בגודלה במדינה, נסגר לנחיתות, וכי כל המרחב האווירי ברדיוס של 200 ק”מ מהנמל נחסם עד לשעה 12:20 (שעון ישראל). עם זאת, כשעה אחרי תחילת האירוע דווח כי המרחב האווירי נפתח.

אף כי לפי שעה לא ברורות לגמרי נסיבות האירוע, הוא מתרחש כשברקע הדיווחים בחודשים האחרונים על מל”טים אוקראיניים שתקפו יעדים בעומק רוסיה בתגובה להפצצות הרוסיות באוקראינה. מל”טים כאלה תקפו בין השאר בחצי האי קרים ובבסיס חיל האוויר אנגלס שליד העיר רוסטוב. בכמה מהגיחות הם גרמו להרג חיילים רוסים. גורמים בקייב הודו או רמזו בשיחות עם כלי תקשורת מערביים כי אוקראינה היא שביצעה את התקיפות.

הדיווח על סגירת נמל התעופה בסנט פטרסבורג לנחיתות היום בא שעות אחדות אחרי שברשתות החברתיות ברוסיה נפוצו דיווחים – מגובים בתמונות – על שריפה שפרצה הלילה בבית זיקוק בטאופסה שבאזור קרסנודר, ליד הים השחור.

בדיווחים הועלתה ההשערה שהמקום הופצץ באמצעות מל”ט, כפי שקרה לאתרי נפט אחרים ברוסיה במהלך השנה שעברה, ושעות אחר כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית “ריה” כי מל”ט אכן נראה מרחף מעל המתקן לפני התלקחות האש. לפי הסוכנות השריפה פרצה ב-2:30 בלילה (שעון מקומי), התפשטה לשטח של כ-200 מטר רבוע, ואז כובתה. מכלי הנפט במקום, כך דיווחה, לא נפגעו.

זלנסקי: להסיר את הטאבו על מטוסי הקרב

באוקראינה ובעולם, נזכיר, ציינו בסוף השבוע שנה לפלישה הרוסית. כשהצבא הרוסי הסתער על אוקראינה אשתקד היו הערכות שלפיהן הוא ישתלט על המדינה בתוך ימים, אך האוקראינים עמדו מולו בגבורה, מנעו את כניסתו לקייב, ובהמשך גם סילקו אותו מאזור חרקוב, מהעיר חרסון ומשטחים נוספים שאותם תפס. הם גרמו לו אבדות כבדות בנפש, ובמערב מעריכים שעשרות אלפי חיילים רוסים נהרגו עד כה ויותר מ-100 אלף נפצעו. לשם השוואה, זהו מספר נפגעים גדול פי כמה מזה שספג הצבא הסובייטי במהלך כל מלחמת אפגניסטן, שנמשכה עשור.

אף שסולקה משטחים רבים, רוסיה עדיין מצליחה להחזיק ברוב שטחי המחוזות האוקראיניים לוהנסק ודונייצק שבחבל דונבאס, וכן בחלקים גדולים ממחוזות חרסון וזפוריז’יה. בחודשיים האחרונים נרשם קיפאון בשדה הקרב ושום צד לא רשם כיבושים משמעותיים, אך כעת נערכת מוסקבה להסתערות מחודשת, ואוקראינה מכינה מתקפת-נגד משלה שתצא לפועל באביב. קרבות עזים ניטשים בדונבאס, ובמיוחד בעיירה בחמוט, ולפי דיווחים, המוני חיילים נהרגים בה משני הצדדים.

היום אמר מפקד כוחות הקרקע האוקראיניים, גנרל אולכסנדר סירסקי, כי המצב בבחמוט “מתוח ביותר”: “למרות האבדות המשמעותיות שלו, האויב הטיל למערכה את רוב יחידות התקיפה המוכנות שלו מקבוצת וגנר, והם מנסים לפרוץ את הביצורים שלנו ולהקיף את העיר”. קודם לכן הבוקר הודיע צבא אוקראינה כי רוסיה תגברה את כוחותיה באזור בחמוט ומפגיזה יישובים סביב העיר. לדברי הצבא, ביממה האחרונה הדפו החיילים האוקראינים יותר מ-60 התקפות רוסיות באזור.

בינתיים נמשכים מאמציה של אוקראינה להתחמש בנשק מתקדם. אחרי שהמערב נעתר לבקשתה והודיע כי יספק לה טנקים, נגמ”שים ורקטות ארוכות טווח, כעת מבקשת קייב לקבל מטוסי קרב, בקשה שבאירופה וארה”ב עדיין מסרבות להיעתר לה. אתמול, בפגישה עם שרת האוצר האמריקנית ג’נט ילן בקייב, שב נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי וביקש לקבל מטוסים כאלה: “כשיוסר הטאבו האווירי ביחסים עם השותפים שלנו נוכל להגן לחלוטין על השמיים שלנו”, אמר.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes