הפסקתם לשלם על האוטו? הוא ייסע לבד בחזרה לסוכנות

המכוניות החשמליות הכניסו לחיינו את המושג “חרדת טווח”, החשש שטווח הנסיעה של המכונית לא יספיק לנו להגיע הביתה. ובכן, בקרוב אנחנו עשויים להתחיל להתעסק בחרדה חדשה-ישנה “חרדת נטישה” של המכונית שלנו.

בפורד עובדים על מערכת שתאפשר לה להתמודד טוב יותר עם מקרים של לקוחות שאינם עומדים בתשלום החודשי על המכוניות שלהם. יצרנית המכוניות הגישה את הפטנט כבר באוגוסט 2021, אבל הוא פורסם עכשיו ועם תוספת מעניינת.

בבסיס הרעיון היה לאפשר לחברה לנטרל מרחוק אביזרים כמו מערכת המולטימדיה, בקרת האקלים, בקרת השיוט, ביצועי המנוע שילכו ויופחתו כ”דרדור אמצעים” מול לקוחות לא משלמים אם אלו לא שועים להתראות עד כדי נעילה של הרכב. אבל עם פרסומו נראה שנוסף עוד היבט – הזזה מלאה של הרכב מבית הלקוח.

לפי התיאור, במקרה של אי תשלום, במכוניות בעלות יכולות אוטונומיות למחצה “תוכל המערכת להזיז את הרכב מנקודה אחת לנקודה משנית המאפשרת גרירה נוחה יותר של המכונית” כלומר, זו יכולה להיות רק “שליפה” של כלי הרכב מתוך חניה ביתית לצורך גרירה שלה – משהו שלא דורש יכולות אוטונומיות יוצאות דופן וכבר מופיע במכוניות של ב.מ.וו ויונדאי מסוימות.

בעתיד, אם המכונית מצוידת במערכת נהיגה אוטונומית מלאה, תוכל החברה לשלוט עליה מרחוק ולהסיע אותה משטח הלקוח לידי הגוף המלווה או הבעלים החוקי של כלי הרכב. באופן מעניין מצוין גם שאם הגוף המלווה יחליט שערך הרכב אינו מצדיק את הטיפול – תיסע המכונית לבד למגרש הגרוטאות.

בקשת הפטנט לא מתייחסת למועד בו יתחיל לפעול או מציין כלי רכב מסוימים בהם תהייה פעילה המערכת. כמה זה בר יישום? ובכן, ברגע שמכונית מחוברת לאינטרנט (כמו כלי רכב בעלי יכולת עדכון דרך האוויר), העסק נגיש מאוד לכל יצרן או ספק גם מרחוק. העניין השני הוא שהפטנט כן יורד לרמת פירוט שמצביעה על יכולות או לפחות כוונה ליישם את הרעיון הזה. בין השאר על האופן בו מערכת התקשורת של המכונית יכולה להסתנכרן עם השליטה בפתיחת דלת המוסך הביתי, יידוע של כוחות אכיפת החוק על נטילת הרכב “ללא רשות” ועוד.

האם צריך להתחיל להרכיב סנדלי דנבר על המכוניות שלכם כדי למנוע מהן לצאת בעצמן מהחניה? לא, ממש לא. הגשת פטנט היא הרבה פעמים לא סימן לכניסה של טכנולוגיה לייצור, אלא הרבה פעמים פשוט דרך להגן על הרעיון עצמו. וגם אם כן, העתיד של יכולות אוטונומיות שיאפשרו למכונית לצאת לדרכה עצמאית עדיין רחוקות. לגבי נטרול מרחוק של אבזור כאמצעי לחץ? את זה אנחנו רואים קורה הרבה לפני.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes