המחוזי ביטל את החלטת משרד החינוך, ואסר להעביר תלמיד טרנסג’נדר מבית ספרו

המחוזי ביטל את החלטת משרד החינוך, ואסר להעביר תלמיד טרנסג’נדר מבית ספרו

פסק הדין התקבל לאחר שהמדינה נמנעה מלהשיב על עתירת ההורים למחוזי. עורך הדין של המשפחה: מקווה שבמשרד ילמדו את הלקח ויפנימו שתפקידם להגן ולקבל את כלל הילדים והילדות

February 27th, 20PM February 27th, 20PM

בית המשפט המחוזי בתל אביב הפך היום (שני) את החלטת משרד החינוך ואסר להעביר את הילד הטרנסג’נדר מגבעת שמואל מבית הספר הדתי שבו הוא לומד. השופט קובי ורדי קיבל את עתירת הורי התלמיד נגד המשרד, שהורה לו לעבור מבית הספר באמצע שנת הלימודים בעקבות לחץ שהפעילו הורים לתלמידים אחרים. החלטת המשרד נומקה בשיקולים של “טובת התלמיד”.

ההורים הציגו חוות דעת לפיהן העברתו של בנם בכפייה באמצע השנה תחמיר את מצבו ותסב לו נזק. בעקבות העתירה הקפיא בתחילת החודש בית המשפט את החלטת המשרד, וכעת החליט השופט ורדי לבטל אותה, ללא קשר אם מדובר באמצע השנה או בסופה.

ההחלטה נומקה בכך שמשרד החינוך נמנע מלהשיב לעתירת ההורים, והשופט הביע תקווה כי יימצא פתרון לילד לשנת הלימודים הבאה, לאחר שהוריו הביעו נכונות להעבירו למסגרת אחרת. פרסום פסק הדין התאפשר בעקבות בקשת “הארץ” לצמצום צו איסור הפרסום שהוטל על העתירה.

עורך הדין מיכאל ספרד, המייצג את הילד ומשפחתו, מסר כי “מצער שצריך סיוע מבית המשפט כדי למנוע ממשרד החינוך להכנע ללחץ טנרספובי המבקש לנדות ילד קטן רק משום שהוא טרנסג’נדר. אני מקווה שבמשרד החינוך ילמדו את הלקח ויפנימו שתפקידם להגן ולקבל את כלל הילדים והילדות ובשום פנים ואופן לא להכנע לבריונות ולדעות קדומות מכל סוג כלפיהם ועל חשבונם”.

מארגון חברותא – ארגון הלהט”בים הדתיים נמסר כי בדיון ניכר “שטענות משרד החינוך בנושא אינן מקצועיות, ריקות ולא ברור איך התקבלו ומה עמד מאחוריהן”. לדבריהם, “משרד החינוך ונציגי החמ”ד והעירייה לא רצו להגיע לפשרה אמיתית, לא קיימו שיח כן עם משפחת הילד, והעדיפו להתנהל בצורה שככל הנראה שואבת השראה ורוח גבית מאווירת ‘די ללהט”בים’ ששורה בלא מעט ממוסדות השלטון שלנו לאחרונה, למרבה הצער”.

הארגונים הטרנסיים, מעברים, פרויקט גילה וברית הלביאות, בירכו גם הם על פסק הדין. לדבריהם, “בית המשפט הזכיר לנו היום שלכל תלמיד ישנה הזכות ללמוד בבית ספר תומך ומקבל שעוזר לו לממש את מלוא הפוטנציאל שלו – וזו גם טובת כלל התלמידים”.

בספטמבר האחרון חשפה קבוצת הורים מבית הספר את זהותו של התלמיד, והפגינה נגד לימודיו בבית הספר. בהפגנה השתתפה גם ח”כ מיכל וולדיגר מהציונות הדתית. עם עלייתו של התלמיד לכיתה א’, ביקשה האם מהצוות החינוכי לפנות לבנה בלשון זכר ולא לחשוף כי נולד במין נקבה. בחודש שעבר דחה בית המשפט המחוזי בלוד עתירה של קבוצת הורים מכיתתו של התלמיד, שדרשו לחייב את התלמיד להתלבש כילדה – וסירבו כי ילדיהם ילמדו לצדו.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes