כמה הפסדנו מאז שנתניהו המליץ לכולם להשקיע בישראל

כמה הפסדנו מאז שנתניהו המליץ לכולם להשקיע בישראל

ב-1 בנובמבר נערכו בחירות בישראל ובדנמרק. מאז עלתה הבורסה בקופנהגן ב-25%, ואילו אצלנו ראש הממשלה מתקשה לשלוט בכל הזירות, כולל הכלכלית ■ ההשקעה בוויז לא תגיע לישראל, ומטה ההייטק מדריך איך לפתוח חשבון בחו”ל ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

February 27th, 19PM February 27th, 19PM רותם שטרקמן ימים כאלה, ובעיקר לילות כאלה, דורשים קצת אסקפיזם. הבוקר הייתה לי שיחה עם קרוב משפחה שמתגורר בדנמרק. הישראלים ומכריהם שם דואגים ורוצים לדעת מה קורה אצלנו. האם באמת המדינה המתקדמת והכייפית שהם הכירו ואהבו לבוא אליה לחופשות קיץ, לבר מצוות ולהלוויות, שלא נדע, הסטאראט-אפ ניישן הזאת שהם מספרים עליה בעיניים בורקות לחבריהם בקופנהגן – בדרך להפוך למדינה מצורעת עם משטר כמעט דיקטטורי?

“כולם שואלים אותי, מה אני אומר להם?”. אמרתי לו שאף אחד לא יודע מה יהיה ושלחתי אותו לראות את ההרצאה של עידו באום (במערכת TheMarker – כאן).

ומה עם האסקפיזם? גם בדנמרק הוקדמו הבחירות על ידי הממשלה הקודמת ולאותו מועד שהיו אצלנו – 1 בנובמבר. הסיבה להקדמה אצלם טיפה שונה – ההחלטה להמית את כל החורפנים במדינה עוררה סערה פוליטית. בניגוד אלינו, מי שהיתה אז ראשת הממשלה, מנהיגת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, מדה פרדריקסן בת ה-45, ניצחה בבחירות ואף הגדילה את כוחה. היא הקימה קואליציה, ואם להתעלם מהדחתה שעדיין מהדהדת של נבחרת הכדורגל של דנמרק על ידי אוסטרליה במונדיאל, הוויכוחים הלוהטים בזירה הדנית הם על איזה 2% במס הכנסה. יש מה לקנא.

ובינתיים בישראל, כמו שאומרים, ראש הממשלה בן ה-73 נראה עייף ומותש ומתקשה לשלוט בכל הזירות על שלל האירועים שהוא מופקד עליהם, והמדינה נראית כאילו אינה מנוהלת. אם כי למשפחה שלו הוא יודע לדאוג יפה. זה לא רק העברת התקציב השלומיאלית או יוקר המחיה שלא מטופל, זה גם הקואליציה שלו שנראית ללא חזון ודרך. מחוץ להפיכה המשטרית כמובן שאותה נתניהו מנסה להחליק לנו בגרון. אלא שזה לא ממש עובד, והציבור מסרב לבלוע. לפחות חלק ממנו.

נתניהו מסביר בכל מקום שהכלכלה לא תפגע ואפילו תתחזק. “בימים האחרונים אני שומע חשש על השפעת הרפורמה על החוסן הכלכלי שלנו”, הוא הכריז במסיבת העיתונאים שבה נראה היה שנפל לו האסימון בקשר לכלכלה. “המהלכים שלנו לא רק שלא יפגעו, אלא יחזקו ויחזירו את ישראל למעמד משפטי חזק יותר. שלטון החוק, הדמוקרטיה, הכלכלה, כיבוד הסכמים וזכות הקניין יהיו במצב טוב יותר”, הוא אמר, והמליץ לכולם להשקיע בישראל.

ומה קרה מאז אותה מסיבת העיתונאים? לא משהו. מי שהשקיע בשוק המניות הישראלי, שדי מדמה את כלכלת ישראל, הפסיד 7.5%, ואם שמים את זה מול הדולר זה כבר הרבה יותר חמור – שכן משקיע זר ששמע את נתניהו המיר למחרת דולרים כדי להשקיע בישראל, והוא מופסד רק על הדולר כבר 8.5%. אם הוא רוצה למכור את ההשקעה שלו ולהחזיר את הכסף הביתה (כמו ישראלים רבים) הוא כבר בהפסד של 16% – בחודש וקצת.

ואם נחזור לשיחה על דנמרק, מאז הבחירות הבורסה שם עלתה ב-25% והבורסה הישראלית ירדה ב-12%. אבל אצלם אין הפיכה משטרית You know.

מה עוד קורה

1. חשד: מעצב גרפי מכר יצירות NFT תמורת 3 מיליון שקל במטבעות דיגיטליים – ולא דיווח על ההכנסות

2. ההגרלה הבאה של “דירה בהנחה” תיפתח באפריל: 9,000 דירות יוגרלו ברחבי הארץ

3. וויז גייסה 300 מיליון דולר: “הכסף לא ייכנס לישראל”

4. האם הפנסיה שלנו בסכנה? כרגע לא, אבל זה לא תרחיש מופרך. בינתיים בחוק ההסדרים הכניסו נתניהו וסמוטריץ’ סעיף שיפגע בחלק מהפנסיונרים

5. גור מגידו על פרויקט סוחרי הכאוס: תעשיית התודעה מזעזעת את העולם הדמוקרטי – ישראל חייבת לפעול עכשיו

6. “הרבה ישראלים מחפשים דרך לפתוח חשבון בנק אמריקאי בימים אלו (כמו של ביבי). אז הנה דרך פשוטה וחוקית לחלוטין – פחות מעשר דקות ויש לכם חשבון באחד מבנקי ההשקעות הגדולים בארה”ב”: מטה ההייטק הישראלי הוציא מדריך לפתיחת חשבון מהירה בחו”ל

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes