פיגוע ירי בשומרון: שני ישראלים נרצחו

שני ישראלים נרצחו היום (ראשון) בפיגוע ירי בשומרון, בכביש 60 סמוך לחווארה. צוות מד”א שהגיע למקום העניק להם טיפול רפואי ופינה אותם לבית החולים בלינסון, אולם בהמשך נקבע מותם.

מחקירת הפיגוע עולה כי המחבל ככל הנראה ירה מטווח אפס בעזרת אקדח בישראלים, תושבי יישוב בשומרון. על פי גורם ביטחוני, בזירה נמצאו 12 תרמילים. כבישים צה”ל מנהל מצוד אחר היורים, וחסם לתנועה כבישים באזור.

ראש מועצת בית אל, שי אלון, סיפר כי עבר במקום וראה את הפיגוע. “הירי התרחש ממש מאחוריי, זה היה נראה נורא – הירי היה מטווח אפס”, סיפר. “אתה מוקף מימין ומשמאל, אין אפשרות לצאת. לא ייתכן שמחבלים יכולים להחזיק נשק בכזו קלות ולירות בחופשיות מטווח אפס לאור יום”.

“כשהגענו למקום ראינו את שני הפצועים שוכבים בסמוך לרכב כשהם מחוסרי הכרה”, שחזר חובש מד”א גיל ביסמוט. “יחד עם כוח רפואה של צה”ל הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני בשטח, הכנסנו אותם לניידות טיפול נמרץ צבאיות והם פונו לבית החולים”.

הפיגוע מתרחש ברקע הפסגה בעקבה, בהשתתפות ישראל, הרשות הפלסטינית, ארצות הברית, ירדן ומצרים. מדובר במפגש האזורי והבינלאומי המשמעותי ביותר בנושא הישראלי-פלסטיני זה יותר מעשור. הפעם האחרונה בה התקיים מפגש דומה הייתה ב-2012 בשיחות בין ישראל והרשות בירדן בהן נכחו גם נציגי ארצות הברית, האיחוד האירופי, רוסיה והאו”ם.

שרת ההתיישבות אורית סטרוק קראה להחזיר מיידית את המשלחת הישראלית מעקבה בעקבות הפיגוע: “אין מקום למפגש עם מי שמשלמים לרוצחי יהודים. 30 שנה אחרי הסכם אוסלו האומלל, מן הראוי שנבין שהרש”פ היא הבעיה ולא הפתרון”.

יו”ר ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן תקף גם הוא את השתתפות ישראל בפסגה: “פיגוע ירי קשה בשומרון, והכול בגלל הסתה ברורה מצדו של אבו מאזן. אותו אבו מאזן שעם שליחיו נפגש היום הנגבי בהוראתו של נתניהו. נתניהו לא לומד מטעויות עבר ומשדר חולשה לאויבים שלנו ומי שנאלץ לשלם את המחיר הם אזרחי מדינת ישראל”.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיע לזירת הפיגוע, קרא להחזיר את המשלחת המדינית מעקבה ואמר כי “הממשלה חייבת לשנות את הפרדיגמה ולעבור ממגננה להתקפה. לא יכול להיות שבצהרי היום מרשים לעצמם מחבלים לירות באזרחים תמימים, עזות המצח של הטרור מוכיחה שאין הרתעה. יש לשנות את הוראות הפתיחה באש, להחזיר את המחסומים, ולפגוע באופן יזום בתשתית הטרור של הרשות הפלסטינית”.

זמן קצר לאחר הפיגוע, ועדת שרים לענייני חקיקה דנה בהצעת החוק של ח”כ לימור סון הר מלך מעוצמה יהודית ,שמבקשת להחיל עונש מוות למחבלים. נציגי הייעוץ המשפטי לממשלה אמרו בוועדה כי “עונש המוות אינו מרתיע וקיים חשש מפני העונש שמשמעותו היא בלתי-הפיכה”, ויש לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני לפני קידום הצעת החוק. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הודיע כי הוא אינו מתנגד לכינוס הקבינט אך התנה זאת באישור הצעת החוק בקריאה טרומית.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes