מתקפות על נתניהו מתוך הממשלה? כמו בהצגה, בן גביר וסמוטריץ’ מבינים את תפקידם

מפגש הפסגה בירדן ומתקפות שרי הימין החזירו מעט מתחושת השפיות לפוליטיקה הישראלית. הדה ז’ה וו תקף מייד.

ההתנהלות של ראש הממשלה בנימין נתניהו להרגיע את השטח, בצד תשלומים הצהרתיים לטובת השותפים מעבר לים,  אל מול הגינוי המידי של שריו מימין, מזכיר ימים אחרים בהם נתניהו (עדיין) ראש ממשלה ולימינו שרים כמו נפתלי בנט, אביגדור ליברמן ואורי אריאל שמזכירים לו שיש ימין לימין.

נתניהו, באמצעות צחי הנגבי כראש המל”ל, הוציא לפועל מדיניות שבה קודם אישר הכשרת יישובים ובניית אלפי יחידות דיור ואז הגיע לפסגה כדי להבטיח שיותר מזה לא יהיה בחודשים הקרובים, כאילו מישהו ציפה אחרת.

המתקפות של יו”ר הציונות הדתית ויו”ר עוצמה יהודית מנגד היו צפויות. ודאי על רקע הפיגוע הקשה, אך גם בלעדיו, העובדה שבה ישראל מכשירה שיח עם הפלשתינים והוגה בדבר חידוש התיאום הביטחוני זה יותר מדי לעכל ביום אחד.

מבחינת נתניהו, הוא לא יכול היה לבקש תמונת מצב טובה מזו. הוא חזר להיות המבוגר האחראי בממשלה ולא רק שר ההסברה בפועל, והוא מנהיג את המדיניות הביטחונית שבה הוא מתקדם בזהירות לעבר היעד שהציב ביומו הראשון בתפקיד: הרחבת הסכמי אברהם כשהוא לא מאפשר לפלשתינים להפוך למכשול בדרך לשם.

ומה באשר לשותפיו הימנים? ובכן אפשר לנחש כי מתקפת הציוצים תישאר בטוויטר ואולי תידרש להבהרה נוספת בישיבת הממשלה הבאה (ספק אם מישהו יזכור). כמו בהצגה כל חלק משחק את התפקיד שלו. אם בתגובה להצהרה האמריקנית באו”ם לפני זמן קצר לפיה ישראל התחייבה להקפאת בנייה לא יצא קצפם של בן גביר וסמוטריץ’, זה כי הם מבינים את חלקם בהצגה. השר במשרד הביטחון כבר מכיר את הסמכויות שניתנו בידיו כדי לקדם הכשרת יישובים ביו”ש ולכן ההתרגשות כעת היא מינורית.

סמוטריץ’ כמו בנט בזמנו, יכול לגרום כאב ראש לא קטן לנתניהו. הוא נמנע מלעשות זאת בינתיים. בפסגה הבאה שתתקיים במצרים נתניהו יידרש לשים לב טוב טוב לסמנטיקה וגם במפגשיו הבאים עם האמריקנים. שריו מהמפלגות האידיאולוגיות בימין מוכנים לשתף פעולה עם התסריט כל עוד הוא לא גורע ממכסת המנדטים שהביאו בנדוניה לממשלה. כשזה יתחיל לעלות להם – גם הכיסא של נתניהו יתחיל לרעוד.

עוד כתבות ישראל היום

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes