כבר יותר מ-50 אלף הרוגים ברעידות האדמה, רעשי המשנה יימשכו שנתיים

מספר הנספים באסון בטורקיה ובסוריה חצה בסוף השבוע עוד רף עגום. יותר מ-9,400 רעידות משנה פקדו את האזור ב-3 השבועות האחרונים, והן לא ייפסקו בקרוב. ממשלת ארדואן החלה בפרויקט השיכון החלופי לעקורי הרעש, המומחים מזהירים: “אל תבנו מהר מדי, שהבתים לא יקרסו שוב”. מחדל הבנייה: 184 נעצרו

מספר ההרוגים הרשמי ברעידות האדמה שפקדו החודש את טורקיה ואת סוריה הגיע בסוף השבוע ליותר מ-50 אלף. השלטונות באנקרה הודיעו אמש (יום ו’) כי בטורקיה לבדה נמנו 44,218 הרוגים, ואליהם מצטרפים 5,914 הרוגים שנמנו בסוריה. כבר כעת מדובר באחד מחמשת אסונות הטבע הקשים ביותר שידעה האנושות במאה ה-21, ומספר הנספים הרשמי צפוי עוד לטפס, משום שההערכה היא כי הרוגים לא מעטים קבורים עדיין בין ההריסות.

בסוף השבוע הודיעה טורקיה כי הוציאה לדרך את הפרויקט להקמת בתים לעקורים שנותרו ללא קורת גג. כ-173 אלף בניינים, ובהם כ-534 אלף יחידות דיור, התמוטטו או ספגו נזק קשה ברעידות ב-6 בפברואר, וכמיליון וחצי בני אדם הפכו בין לילה לחסרי בית. שר הסביבה והאורבניזציה של טורקיה, מורט קורום, הודיע אתמול כי חפירות כבר החלו בעיירות נורדגי ואיסלחייה שבמחוז גזיאנטפ, וכי הממשלה מתכוונת להקים בתור התחלה 855 יחידות דיור.

בעקבות אסון הרעש הטיחו טורקים ביקורת חריפה בממשלתו של הנשיא רג’פ טאיפ ארדואן, שרבים מהבתים שקרסו נבנו במהלך 20 שנות כהונתו, ובדיעבד התברר כי הם הוקמו באמצעות חומרים מאיכות נמוכה או תוך שימוש בשיטות בנייה ירודות והתעלמות מתקנות הבטיחות. עובדה זו גרמה גם לחדשים שבהם לקרוס בקלות כשהאדמה רעדה. שר המשפטים בקיר בוזדאג הודיע השבוע כי לפחות 612 קבלנים ובעלי מקצוע אחרים שהיו מעורבים בהקמת בניינים שקרסו באסון נמצאים כעת תחת חקירה, וכי 184 נעצרו.

לנשיא ארדואן מצפות בחודש מאי או יוני הקרוב בחירות כלליות שבהן הוא מתמודד על עוד כהונה בתפקידו, ואחרי אסון הרעש הוא הבטיח להקים בתים חדשים לעקורים בתוך שנה. ההבטחה הזו גררה ביקורת שלפיה בנייה חפוזה עלולה להוביל שוב להקמת בתים שאינם עומדים בתקנות הבטיחות, ולכך שהבתים האלה יקרסו גם הם בקלות ברעידה הבאה.

בניית הבתים היא צורך דחוף. קרן הילדים של האו”ם יוניצ”ף דיווחה בסוף השבוע כי יותר ממיליון בני אדם שוהים כעת במחנות זמניים, שהוקמו בין השאר באצטדיונים, במכוני כושר, במלונות ובמעונות סטודנטים, וכי יש להם גישה מוגבלת לשירותים חיוניים. “הילדים והמשפחות ששרדו את הרעש מתמודדים כעת עם חיי פליטות, עם מחסור במזון ובמים ועם טמפרטורות שבלילה יורדות שוב ושוב אל מתחת לאפס”, הזהיר מנהל השלוחה של הקרן באירופה ובמרכז אסיה, אפשן חאן.

אם לא די בחיים ללא בית, גם רעשי המשנה הממשיכים לפקוד את טורקיה אינם נותנים מנוח לעקורים. לפי הרשויות בטורקיה, יותר מ-9,400 רעשי משנה פקדו את המדינה מאז הרעש הגדול לפני כמעט שלושה שבועות, בהם עשרות רעשים בעוצמה של יותר מ-5 או 6 דרגות. ממש היום פקד את מרכז טורקיה עוד רעש משנה חזק, הפעם בעוצמה 5.5, והמומחים מעריכים כי רעשי המשנה האלה יימשכו לפחות שנתיים נוספות. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes