התקציב לדיור: מאות מיליונים יוקצו להאצת בנייה ודיור ציבורי

לאחר שהחליט שלא לחדש את תוקפו של חוק הדיור הציבורי לפני כשבועיים, שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, הגיע לסיכום תקציבי עם שר האוצר – הכולל תוספת של מיליוני שקלים למשרדו, אשר יושקעו בקידום מערך הדיור הציבורי, אליו, על פי התכנון, יוקצו משאבים רבים.

תחום נוסף שיושם עליו דגש בשנתיים הקרובות, על פי התקציב החדש, הוא הגדלת ההיצע למגורים, על ידי האצת תכניות לזירוז וקידום שיווקים והתחדשות עירונית.

כמו כן, יש לציין כי עוד טרם ההסכם על התקציב, ישנם כ-1.2 מיליארד בקרן הדיור הציבורי לטובת מטרות אלה, ועוד הבטחה ל-1700 דירות מהתקציב הקודם שלא מומשה. בהקשר הזה, טוען מנכ”ל פורום הדיור הציבורי, דני גיגי, כי “לצערי מדובר במהלך ציני של משרד האוצר שלא מוסיף שום תקציב על מה שכבר הושג בתקציב הקודם. זו לא יותר ממניפולציה חוזרת של משרד האוצר ושל משרד השיכון. אין כאן שום תקציבים חדשים, כי זה כבר כסף שהובטח בעבר בחלקו ובחלקו משאב קיים ממכירת דירות ציבוריות”

התקציב לתחום הדיור הציבורי, על פי ההסכם שפורסם, יעמוד על כ-600 מיליון שקל, שיופנו לטובת שיפוץ, תחזוקה השמשה וחיזוק דירות דיור ציבורי. כמו כן, מודיע משרד הבינוי והשיכון כי יפעל לרכישה של 2,500 דירות חדשות כתוספת למלאי והגדלת סל השירותים לדיירי הדיור הציבורי. כמו כן, תקציבים גבוהים יוקדשו לשיפוץ ושדרוג הדירות הקיימות במלאי.

התקציב שיוקדש לתחום האצת הבנייה והגדלת ההיצע למגורים, על פי ההסכם שפורסם, יעמוד על כ-700 מיליון שקל, שיופנו לטובת סבסוד פיתוח תוך העמקת הסבסוד לכלכליות המכרזים, קידום התחלות בנייה ושמירה על קצב שיווקים במטרה לתת מענה לביקושים.

כמו כן, הושם דגש על השקעה בהגדלת תקציבים להעמקת ההנחות בתכניות דיור בר השגה מחוץ לאזורי הביקוש, במטרה שיותר אנשים יקבלו הנחה באזורים רבים יותר.

על מה עוד ילך התקציב של המשרד בשנתיים הקרובות?

כ-700 מיליון שקל יוקצו לטובת קידום תהליכים והאצת שיווקים ובנייה.

כ-600 מיליון שקל יופנו לטובת שיפוץ, תחזוקה השמשה וחיזוק דירות דיור ציבורי.

כ-90 מיליון שקל יועברו לטובת קידום הסכמי מסגרת בהתחדשות עירונית.

כ-80 מיליון שקל יועברו לחברת דירה להשכיר לצורך קידום פרויקטים נוספים של שכירות ארוכת טווח.

כ-90 מיליון שקל לטובת הגדלת בסיס התקציב של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית.

כ-60 מיליון שקל יוקצו לטובת בניית תכנית להיערכות מפני רעידות אדמה.

כ-30 מיליון יופנו עבור בניית תכניות אסטרטגיות, אימוץ שיטות בנייה, חדשנות וקידום תהליכים בנושא עובדים זרים בבניה, שירות, שכירות, תהליכי רישוי ועבודה.

שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף: “לאחר עבודה רבה ודיונים ארוכים הצלחנו להגיע לסיכום תקציבי שדואג לכלל אזרחי ישראל. רכישה של אלפי דירות ומעל ל-600 מיליון שקל שיועברו לטובת הדיור הציבורי, ובזכותם סוף סוף ישופצו דירות ותשודרג רמת חייהם של דיירי הדיור הציבורי”.

“זה מהלך חברתי חשוב עבור האוכלוסייה הכי חלשה בחברה שלנו. בנוסף הבאנו סכומים גבוהים לטובת המשך האצת תהליכי בנייה ושיווקים ולהתחדשות עירונית בפריפריה. אני מודה לשר האוצר ולצוות משרדו, שללא שיתוף פעולה איתם מטרות אלו לא היו מושגות. אמשיך לפעול עבור כלל אזרחי ישראל במציאת פתרונות דיור ראויים וברי השגה”.

מנכ”ל משרד הבינוי והשיכון, יהודה מורגנשטרן: “הסיכום התקציבי שהושג מהווה בשורה חשובה לציבור בישראל שמחכה לשינוי בתחום הדיור, נמשיך בקצב השיווקים של התקופה האחרונה ונעבוד בלוודא שמכרזים ייסגרו ויהפכו להתחלות בנייה, זהו אחד האתגרים המרכזיים בבנייה החדשה. כמו כן הבאנו תקציבים רבים למערך הדיור הציבורי שם צפויה לנו עבודה רבה, בכוונתנו לרכוש, דירות נוספות למלאי ולשדרג את השירות לדיירים”.

“המשרד פועל וימשיך בשנתיים הקרובות להשקיע בשדרוג השירות לאזרח ובייעול מערכות, לכן במסגרת הסיכום הוקצו מיליונים לחדשנות ושירות. בנוסף התקציב שם דגש על תחום ההתחדשות העירונית במטרה לקדם את שוק הדיור, ההתחדשות והחיזוק בישראל במקביל להוספת דירות חדשות במרכזי הערים”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes