בקרוב: הסוף לאיסור העלאת נוזלים למטוס

ספרד אישרה כי בשנת 2024 היא תהפוך לאחת המדינות שבהן יוסרו המגבלות על העברת נוזלים ופריטי אלקטרוניקה במטען היד של נוסעים בטיסות. Aena, החברה הלאומית בספרד האחראית על שדות התעופה, הכריזה כי עד לחופשת הקיץ של השנה הבאה היא תכניס לשימוש סורקים מהדור החדש בכמה משדות התעופה הגדולים במדינה, כולל שדה התעופה מדריד בראחס (Madrid Barajas) וברצלונה אל פראט (Barcelona El Prat).

סורקי CT חכמים

הסורקים החדשניים הללו הם למעשה סורקי CT (טומוגרפיה ממוחשבת) מתקדמים. לעתים הם קרויים “סורקי תלת-ממד”, מאחר שהם יוצרים תמונה הנראית תלת-ממדית של תכולת תיקי היד שאיתם הנוסעים עולים למטוס. לאחר הסריקה, כל תמונה כזו מנותחת באמצעות אלגוריתם מתוחכם שיכול לזהות באופן אוטומטי כלי נשק, חומרי נפץ ופריטים אסורים אחרים, כולל חומרי נפץ נוזליים.

מספר שדות תעופה, כולל באמסטרדם, כבר הציגו סורקי CT מסוג זה, ואלו הוכיחו את עצמם במידה כה מרשימה, עד שגורמי הביטחון בהם החליטו להקל משמעותית על מגבלות כבודת היד או אף להסיר אותן לחלוטין. עם זאת, חלק מהמדינות שכבר משתמשות בסורקי CT עדיין מטילות מגבלות על כמות הנוזלים שהנוסעים יכולים לקחת עצם במטען היד שלהם.

כאמור, ספרד לא לבד: כפי שפורסם בשנה שעברה בוואלה! תיירות, גם ממשלת בריטניה מתכננת לבטל כמעט לחלוטין את מגבלות הנוזלים ברגע שהציוד החדשני יוטמע גם בשדות התעופה הגדולים של המדינה. על-פי חקיקה חדשה שמוצגת כעת לפרלמנט הבריטי, נוסעים יורשו לקחת עד שני ליטר נוזלים בכבודת היד שלהם. גם בריטניה קבעה תאריך יעד לשנת 2024 עבור שדות התעופה הגדולים, כולל הית’רו, גטוויק וברמינגהם.

למה בעצם אסור להעלות נוזלים למטוס?

כזכור, הכללים הקשורים להעלאת נוזלים בתיק היד למטוס נקבעו באופן חפוז למדי בשנת 2006. זאת לאחר ששירותי הביון הבריטיים והאמריקניים סיכלו פיגועים של מחבלים מתאבדים שתכננו להעלות חומר נפץ נוזלי למטוסי נוסעים שעשו את דרכם מבריטניה לארצות הברית וקנדה. חומרי הנפץ הנוזליים הללו נמצאו בתוך בקבוקי משקאות קלים. מבצע הביון אף זכה לכינוי “סיכול הפיגוע האווירי הטרנס-אטלנטי”.

יש לציין כי סורקי CT כבר מצויים בשימוש בארצות הברית, אך רשות אבטחת התעבורה של ארצות הברית (TSA) טוענת כי ייתכן שיחלפו עוד כמה שנים עד שיוחלט להקל על כללי כבודת היד במדינה. הסיבה לכך היא שה-TSA ממתין עד להטמעת הסורקים הללו ברוב שדות התעופה הגדולים, ורק אז יחל בתהליך שינוי הדרישות הפדרליות.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes