אובדן שליטה בשומרון: מתנחלים הציתו עשרות בתים ורכבים, הרוג ופצועים פלסטינים

שד לנקמה בעקבות הפיגוע שבו נרצחו שני האחים: הרשויות ברמאללה מדווחות הערב (ראשון) על שורת התנכלויות של מתנחלים לבתים ולרכוש בכמה יישובים פלסטיניים בגדה, אחרי הרצח של האחים הלל (22) ויגל (20) יניב מהר ברכה בפיגוע ירי בעיירה חווארה מדרום לשכם. גורמי ביטחון בישראל אישרו כי בשלל האירועים נמנו עשרות פצועים פלסטינים. בתיעוד מחווארה, מוקד ההתפרעויות, נראים בתים עולים באש, וכוחות הביטחון מסייעים למפונים מבתים שהוצתו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון בעקבות האירועים שבו אמר: “קרה היום אסון נורא. אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחת יניב שאיבדה שניים מבניה היקרים, השם יקום דמם. צה”ל וכוחות הביטחון כרגע נמצאים במרדף אחר הרוצח. אנחנו נמצא אותו, אנחנו נלכוד אותו, אנחנו נבוא איתו חשבון.

“אני מבקש גם כשהדם חם והרוחות לוהטות, לא לקחת את החוק לידיים. אני מבקש לתת לצה”ל ולכוחות הביטחון לעשות את עבודתם, ואני מזכיר לכם שבשבועות האחרונים הם חיסלו עשרות מחבלים ומנעו עשרות פיגועים. תנו לצה”ל להשלים את המרדף, אל תיקחו את החוק לידיים וביחד ננצח את הטרור”.

גם שר הביטחון יואב גלנט קרא להרגעת הרוחות. לדבריו, “גם בסיומה של יממה קשה וכואבת, שבה שני אחים צעירים נרצחו בידי מחבל שפל, אני קורא לאזרחי ישראל: אל תיקחו את החוק לידיים. הפרות הסדר בחאוורה מסכנות את האזרחים, ופוגעות בפעילות כוחות הביטחון במצוד אחר המחבלים. אני סומך על מפקדי ולוחמי צה”ל, ובטוח כי ישימו את ידם על הרוצחים”.

שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ’ הצטרף לבקשה ואמר: “אחיי המתיישבים, הכאב גדול, אך האמינו לי שאנחנו עובדים קשה כדי לתת מענה אמיתי לטרור, גם צבאית וגם התיישבותית. מאז הפיגוע הנורא אנו עסוקים רק בזה. אבל אסור לקחת את החוק לידיים ולייצר אנרכיה מסוכנת שעלולה לצאת משליטה ולעלות בחיי אדם. תנו לנו כדרג מדיני לגבש את המענה ולצה”ל לנצח בע”ה”.

מנגד, יו”ר האופוזיציה ח”כ יאיר לפיד אמר: “המיליציות של סמוטריץ’ יצאו לשרוף את חווארה כדי לטרפד את הפסגה בעקבה של נתניהו וגלנט. הממשלה הזו מסוכנת לביטחון ישראל”.

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר: “נטילת החוק בידיים, פרעות ואלימות כלפי חפים מפשע – אינם דרכנו ואני מגנה זאת בתוקף. עלינו לאפשר לצה”ל, למשטרת ישראל ולכוחות הביטחון ללכוד את המחבל הנתעב ולהשיב את הסדר על כנו לאלתר”.

לפי משרד הבריאות הפלסטיני, בשלל האירועים שמוגדרים כפשע שנאה נרשמו לפחות כ-20 מקרי חנק של פלסטינים בעקבות שאיפת עשן. בנוסף דיווחו הפלסטינים על הרוג מירי בעיירה זעתרה, ועל פצוע קשה מפגיעת אבן ופצוע קל מפגיעת מוט מתכת בחווארה.

לפי המידע שנבדק בישראל, במהלך ההתפרעויות הוצתו יותר מ-15 בתים ו-30 כלי רכב של פלסטינים. אנשי מנהלת התיאום והקישור לשכם במנהל האזרחי סייעו לחלץ פלסטינים משישה בתים שהוצתו. גם כוחות של צה”ל ומשמר הגבול סייעו בפינויים בזירות שונות.

בצומת יצהר יידו פלסטינים ומתנחלים אלה על אלה אבנים. שני נערים ישראלים בני 16 נפגעו קל מגז מדמיע. שלושה מתנחלים נפצעו קל מיידוי אבנים של פלסטינים בצומת תפוח. כוחות רבים של צה”ל ומג”ב נמצאים בזירות השונות.

עוד דווח כי כבאית פלסטינית שהגיעה לסייע בכיבוי שריפות באזור חווארה נרגמה באבנים על-ידי מתנחלים. באירוע לא היו נפגעים, אולם לכבאית נגרם נזק.

כמאל עודה, מזכיר תנועת פתח בחווארה, אמר: “המתנחלים שרפו כ-20 בתים וכלי רכב והרסו רכוש כאילו אנחנו באינתיפאדה הראשונה. המצב קשה מאוד, אני קורא לעיירות בסביבה לעזור לנו”.

הנשיאות הפלסטינית ברמאללה מסרה: “אנו מגנים את פעולות הטרור שמבצעים מתנחלים בחסות כוחות הכיבוש, שמטרתן להרוס ולסכל את המאמצים הבינלאומיים המופעלים כדי לנסות להיחלץ מהמשבר הנוכחי, ואנו מטילים על ממשלת ישראל את מלוא האחריות לטרור הזה”.

דובר חמאס חאזם קאסם אמר: “אנו מזהירים את מנהיגי הכיבוש מההשלכות של שחרור הנשק של המתנחלים נגד עמנו, והטרור הזה הוא ביטוי למצב הפאניקה והפחד השולט בכיבוש ובמתנחלים. בשל האיתנות של עמנו וגבורת הנוער הסורר שלנו בגדה המערבית, ואנו קוראים לעמנו להתעמת עם המתנחלים ולאיחוד הפלסטיני”.

במקביל, שרת התחבורה מירי רגב הנחתה בעקבות הפיגוע לקדם באופן מיידי את עבודות התשתית בכביש עוקף חווארה, כך שהצוותים יתוגברו והעבודות יבוצעו יום ולילה בליווי אבטחה ובתיאום עם צה”ל על מנת לקצר משמעותית את זמני הפרויקט.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes