שר האוצר לשעבר של ארה”ב מזהיר שוב מפני ההפיכה המשטרית: “אני מודאג מאוד”

שר האוצר לשעבר של ארה”ב מזהיר שוב מפני ההפיכה המשטרית: “אני מודאג מאוד”

בפעם השנייה בתוך שבועיים הביע לארי סאמרס דאגה למתרחש בישראל וקרא להידברות ■ “כדי שישראל תמשיך להיות הסיפור הכלכלי המדהים שהייתה עד כה, צריך לעבור מחקיקה נמהרת לשלב של פשרה”

February 25th, 16PM February 25th, 16PM רונית דומקה לארי סאמרס, לשעבר שר האוצר של ארה”ב, הזהיר שוב מפני השלכותיה של ההפיכה המשטרית בישראל. סאמרס, פרופסור לכלכלה בהרווארד שכיהן בעבר כנשיא האוניברסיטה, התבטא בפעם השנייה בתוך שבועיים נגד הרפורמה שמקדמת הממשלה במערכת המשפט.

“אני מודאג מאוד”, אמר סאמרס בריאיון לתוכנית “השבוע בוול סטריט” (Wall Street Week) בערוץ הטלוויזיה בבלומברג. הוא ציין כי חלקים חשובים ברפורמה עברו בקריאה ראשונה בכנסת, והוסיף: “זו חקיקה מטרידה מאוד. רפורמה משפטית נחוצה בישראל, לדעתי, אבל הרפורמה הספציפית הזו, שאושרה ברוב דחוק, בחופזה וברגע פוליטי שברירי, תעלה שאלות בסיסיות אצל בעלי ההון, הן בישראל והן בכל רחבי העולם”.

סאמרס קרא להידברות כדי להגיע לפשרה ברפורמה. “כדי שישראל תמשיך להיות הסיפור הכלכלי המדהים שהייתה עד כה, חשוב מאוד לעבור משלב של חקיקה נמהרת לשלב של פשרה ודיונים”, אמר.

לפני שבועיים דיבר סאמרס על ההפיכה המשטרית בישראל באותה תוכנית בבלומברג, אז אמר: “האינסטינקט שלי הוא שראוי לבצע רפורמה משפטית, אבל דרך תהליך שונה לחלוטין, ובמסלול איטי יותר, מזה שנדמה כי רבים בישראל צופים כרגע. זוהי ממש סוגיה בסיסית מאוד עבור הדמוקרטיה הישראלית”.

גם אז הזהיר סאמרס כי “רפורמה משפטית מהירה מדי, שלא תתבצע בזהירות, עלולה להעלות שאלות רציניות ועמוקות לגבי שלטון החוק, ונראה לי כי עלולות להיות לכך השלכות שליליות חמורות למדי על הכלכלה הישראלית”.

בתחילת החודש דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם סאמרס בניסיון לגייס את תמיכתו בתוכנית הממשלה להחלשת המערכת המשפטית. סאמרס סירב בראיון לפני שבועיים להתייחס לשיחות כלשהן שניהל עם גורמי ממשל בישראל, אולם ציין כי הוא עוקב מקרוב אחרי המצב.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes