פייננשל טיימס: המהפכה המשפטית מסוכנת לישראל, למזה”ת ולמערב

ברקע התקדמות החקיקה סביב המהפכה המשפטית וצניחת השקל לשיא שלילי של שלוש שנים, במאמר מערכת חריג טענו בעיתון הכלכלי הנחשב כי “הנזק הפוטנציאלי הוא לא רק חוקתי. ישראל עלולה ללכת בדרכן האפלה והאי-ליברלית של דמוקרטיות אחרות כמו פולין, הונגריה או תורכיה”

false

“אלו ימים קשים עבור מדינת ישראל”. כך נפתח מאמר מערכת שפורסם בעיתון הכלכלי הנחשב “פייננשל טיימס” ומזהיר מפני ההשלכות הכלכליות והפוליטית של המהפכה המשפטית. 

  • 30 אגורות בחודש, 10 בשבוע האחרון: היחלשות השקל מול הדולר
  • כסף יוצא מישראל והריבית שוב עולה: כך זה פוגע בכיס של כולנו | “כסף חדש”
  • הכלכלנית הראשית באוצר: “החקיקה המשפטית עלולה לפגוע במשק”

>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות – הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו והאזינו לתוכנית כסף חדש ב-ynet radio

לדברי כותבי המאמר, “הממשלה הימנית והדתית ביותר בתולדות ישראל נכנסה לתפקידה בתקופה של התנגשות בין כוחות צבאים ישראליים ופלסטיניים בגדה המערבית, מה שמעלה את החששות מפני פרוץ אינתיפדה חדשה. דווקא בתקופה כזו, מערכות הבלמים החיוניות על הדרג המבצע נמצאות תחת איום בצל הממשלה של בנימין נתניהו, בצל המהפכה המשפטית. לאי-ליברליזם עירום שכזה יהיו השלכות חמורות לישראל, לאזור כולו ולמערב”.

עוד נטען במאמר, כי “הנזק הפוטנציאלי הוא לא רק חוקתי. השקל צנח השבוע לשיא שלילי של שלוש שנים בצל ההצבעות סביב המהפכה המשפטית. אנשי עסקים בכירים ובנקאים חוששים מפני עזיבה של הון כספי ושל הון אנושי מהמדינה, אשר נדמה שצועדת בדרך טוטליטרית, בעוד משקיעים חוששים מפני אי-וודאות וכוח שרירותי של הממשלה”.

במסגרת המאמר מצויינות כמובן גם המחאות הגדולות סביב המהפכה, אמירות של בכירים שונים במשק וברחבי העולם הקוראים לעצור את החקיקה ואת העובדה כי כל התהליך מתנהל בזמן שנתניהו עצמו עומד למשפט. “במציאות כזו, בה לישראל אין חוקה ויש כל כך מעט מערכות של איזונים ובלמים, נוצר בית משפט עליון חזק. דאגות כלפי כוח מופרז של בית המשפט הן לגיטימיות, אבל ריסון שלו דורש הסכמה נרחבת, לא תפיסת כוח בוטה כמו שנתניהו ושותפיו מנסים לעשות”, נכתב.

את המאמר סיכמו הכותבים בטענה כי “אחת הסיבות לכך שהמערב תמך בישראל עד כה היא בגלל ערכים דומים. אלו כוללים מערכת משפטית עצמאית כאחד מעמודי התווך של הדמוקרטיה. כעת, כשמערכת זו מאויימת, על ארה”ב – בת הברית החשובה ביותר של ישראל – להשתמש בהשפעתה המשמעותית הן בפורומים פרטיים והן בפומבי.

“ישראל עלולה ללכת בדרכן האפלה והאי-ליברלית של דמוקרטיות אחרות כמו פולין, הונגריה או תורכיה”, הזהירו כותבי המאמר, והוסיפו כי “אולם הפעם, הסיכון הרבה יותר גדול. ישראל מיצבה את עצמה כמגדלור של דמוקרטיה במזרח התיכון והאור שלה, גם אם עדיין לא כבה לחלוטין, הולך ומתעמעם בצורה מטרידה”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes