עשרות סופרים נגד “חוק הספרייה הלאומית”: “אם היוזמה תצא לפועל – לא נפקיד בידיה את ספרינו”

בעקבות רצונו של שר החינוך יואב קיש להכפיף את מינוי חברי דירקטוריון הספרייה הלאומית אליו ובכך להביא למעשה להדחתו של הרקטור שי ניצן, עשרות סופרים וסופרות חתמו על מסמך מחאה נגד הצעד, והתייחסו בדבריהם גם למהפכה המשפטית: “מתנגדים לכל חקיקה שתסרס את מערכת המשפט ותפגע ביסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל”

עשרות סופרים וסופרות חתמו על מסמך גילוי דעת שפורסם היום (שבת), ושעיקרו התנגדות לרצונו של שר החינוך יואב קיש להעביר את “חוק הספרייה הלאומית”.

מטרתו של השר קיש” להכפיף את מינוי חברי דירקטוריון הספרייה הלאומית לשר החינוך, ולבטל את החוק המעניק לה מעמד עצמאי. במהלך השבוע גורמים במשרד החינוך טענו כי “לא ייתכן שנזרים מדי שנה עשרות מיליוני שקלים לספריה הלאומית, ולא תהיה לשר אפשרות לפיקוח”.

במסמך גילוי הדעת נכתב: “אנו – סופרות וסופרים, משוררות ומשוררים – מתנגדים בכל תוקף לכל התערבות פוליטית בבחירת ההנהלה של הספרייה הלאומית, ודורשים את המשך תפקודה העצמאי והמקצועי. אם היוזמה להכפפת הספרייה הלאומית לגורמים פוליטיים תצא לפועל, לא נפקיד בה את הארכיונים שלנו, נסרב לאשר למו”לים להעביר אליה עותקים מספרינו כפי שדורש מאיתנו החוק ולא ניתן יד לכל פעילות שלה”.

עוד נכתב שם כי הם “מתנגדים לכל השתלטות פוליטית על תאגיד השידור הציבורי בכלל, ולכוונה לסגור את תחנות התרבות ברדיו התאגיד בפרט, ולכל חקיקה שתסרס את מערכת המשפט ותפגע ביסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל”.

בין הסופרים שחתמו על המסמך נמצאים דויד גרוסמן, חיים באר, אלי הירש, דרור משעני, גליה עוז, שפרה קורנפלד, מיה מיטב, רועי חן והמשוררת נועם פרתום. בשיחה עם ynet, היא הסבירה: “התרבות הישראלית היא עורק החיים שלי ושל עוד רבים מתלמידותיי, תלמידיי, מאזיניי, נערכיי וכל שוחרייה הרבים מספור של האמנות בארץ. לא נשקוט ולא ננוח עד שלא תחזירו לנו את זכותנו הדמוקרטית ואת החופש שלנו להשמיע את דעתנו ונאבק עד מוות. לא נרשה שתסתמו לנו את הפה.

מהספרייה הלאומית נמסר בתגובה: “עצומת הסופרים והמשוררים היא סימן נוסף לנזק האדיר שעלול להיגרם לספרייה, כמי שמופקדת על האיסוף, השימור וההנגשה של נכסי הרוח, התרבות והספרות הישראלית והיהודית. אנו מצפים מהמדינה להגן על הספרייה ולשמור על עצמאותה, כנכס התרבותי של כלל תושבי ישראל ויהודי התפוצות. אפשר עדיין לעצור את המהלך ולמנוע את תהליך ההרס של נכסי הרוח ואוצרות המדינה שלנו”.

החוק שמקנה לספרייה הלאומית מעמד עצמאי נחקק ב-2007, וכיום מועצה בראשות נשיא האקדמיה למדעים ממנה את חברי הדירקטוריון – ואלו את בעלי התפקידים השונים. הרקע להצעה של קיש הוא העובדה שהרקטור של הספרייה הלאומית, פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, שנחשב לדמות מוקצית בליכוד בעקבות חלקו בהגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. העברת החוק שקיש מבקש תאפשר לו לשלוט במינויים, ולמעשה להדיח את ניצן מתפקידו.

במשרד האוצר התנגדו לכלול את הצעתו של קיש בחוק ההסדרים, והיא אכן לא הופיעה שם בתחילה, אך שר החינוך התעקש ובקשתו אושרה בהצבעה בממשלה, על אף התנגדות היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה. למעשה, אתמול בישיבת הממשלה התפתח עימות בין היועמ”שית לבין השר קיש ושר המשפטים יריב לוין. בהרב-מיארה טענה שהצעת החוק בנוגע לספרייה הלאומית לא עברה את התהליך הנדרש ולכן לא יכולה להיות חלק מחוק ההסדרים, שהוא למעשה שם מקוצר לשורה שלמה של חוקים ותיקוני חקיקה המובאים כמקשה אחת לאישור הכנסת, בצמוד לאישור תקציב המדינה. החוק עוסק במגוון רחב מאוד של נושאים וחוקים קיימים וחדשים, שהממשלה רוצה לחוקק.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes