“יצאו למשימה לאומית – ושילמו בחייהם”: טקס זיכרון ראשון לנרצחים, 75 שנה אחרי הפיגוע

לפני 75 שנים נורו למוות שניים מעובדי חברת החשמל שיצאו מעפולה ונקראו לתקן תקלה בקו מתח. אתמול ציין בנו של אחד הניצולים את יום הזיכרון לנרצחים במקום שבו אירע הפיגוע: “יצאו ברכב משוריין עם שוטרים בריטים, ונורו בזמן העבודות”

בדיוק 75 שנים אחרי הפיגוע שבו נרצחו בוואדי ערה שניים מעובדי חברת החשמל, יחיאל פולג (83) מנהריה, בנו של יעקב פולק שהיה בין הניצולים, ציין לראשונה את יום הזיכרון לנופלים בטקס מרגש שהתקיים אתמול (שישי) סמוך למקום שבו נרצחו. “אני חש הקלה כי הנציחו אותם, זה היה טקס חשוב ומרגש עבורי”, הוא אמר. 

לפני כמה שנים הוצב לוח זיכרון על עמוד שנותר במקום והתקיים טקס הסרת הלוט, ואתמול כאמור התקיים טקס הזיכרון הראשון מאז הצבת הלוח. “הם גיבורים שיצאו למשימה לאומית ושילמו בחייהם על כך ששמרו על החשמל מהצפון למרכז הארץ”, אמר יחיאל. “אבא עבד בחברת חשמל בתקופת רוטנברג, עוד בשנות ה-30 של המאה הקודמת. מראשוני העובדים בחברה. הוא היה חשמלאי ועבד בטיפול ותחזוקת הרשת בעמקים”.

“בוואדי ערה עבר קו מתח גבוה שחיבר את תחנת הכוח בנהריים עם תחנת הכוח רידינג שבתל אביב”, הוא תיאר. “באותו יום הם קיבלו הודעה על תקלה בקו. ארבעה עובדים יצאו ברכב משוריין מעפולה בליווי של שוטרים בריטים. הם התחילו לעבוד דרומית לאום אל פחם, וזמן קצר אחר כך התחיל ירי מסיבי מאוד מהגבעות שממזרח. 

“ישראל לוי, אחד העובדים, נהרג במקום. אברהם זולוטניצקי ‘הזקן’ נפצע אנוש. שיירת של הצבא הבריטית שעברה במקום פינתה אותו לבית החולים. הוא נאבק על חייו במשך שבועיים עד שנפטר. אבי ניצל בזכות השוטרים הבריטים שליוו אותם. הם דחפו אותו לרכב המשוריין ונסעו צפונה. הוא היחיד שניצל”. 

פולק המשיך לעבוד בחברת החשמל עד לפרישתו לגמלאות בשנת 1964, ונפטר בשיבה טובה בגיל 85. הוא הותיר אחריו שני ילדים, חמישה נכדים ועשרות נינים. “הייתי בן שבע כשאירע הפיגוע, זו טראומה שמלווה אותי עד היום”, אמר בנו. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes