האוניברסיטה העברית נגד קיש: מאיימים לדרוש את אוספיה

השר יואב קיש יחליט על מינויים בספריה הלאומית? באוניברסיטה העברית מאיימים לדרוש בחזרה את האוספים שתרמו: בסוף השבוע פורסם כי שר החינוך יואב קיש ניסה להשתלט על הספרייה הלאומית ולקבוע בחוק כי הוא יהיה זה שימנה את החברי הדירקטוריון ובעלי התפקידים. בין היתר נטען שהמהלך נעשה כד להדיח מתפקידו את הרקטור שי ניצן, לשעבר פרקליט המדינה.

מיד לאחר מכן התקבלו בספריה הלאומית פניות מתורמים שונים שהחלו לבדוק אופציות לקבל בחזרה את האוספים אותם תרמו לספרייה הלאומית בטענה להתערבות פוליטית.

כעת זה עולה שלב, במכתב ששלחו מהייעוץ המשפטי באוניברסיטה העברית בירושלים אל שר החינוך יואב קיש נכתב כי: “האוניברסיטה לא תהסס לדרוש החזרת כל הספרים, האוספים והאוצרות שנמסרו לספריה הלאומית מכח ההסכם (הסכם בין הספרייה לאומית לאוניברסיטה העברית) ולהפסיק את המימון אשר היא מעבירה לספריה הלאומית”.

עוד נכתב כי “כל שינוי בחוק אשר לא יתואם עם האוניברסיטה ואשר יביא לפי הבנתנו לפגיעה בעצמאות הספרייה מהווה שמיטת וביטול עליו מושתת ההסכם בין האוניברסיטה לספריה ולמעשה מהווה סיכול או הפרת ההסכם”.

היות והספרייה הלאומית הייתה בבעלות מלאה של האוניברסיטה העברית עד 2008, מרבית הכתבים והאוצרות שייכים לה. מדובר בין היתר בארכיון ש”י עגנון, כתב היד של התקווה (נפתלי הרץ), הגדת רוטשילד (הגדת הפסח העתיקה ביותר בעולם), כתבי הרמב”ם, אוסף לאור (אוסף המפות העתיקות מהגדולים והחשובים ביותר בעולם) ואוספים רבים.

בספריה הלאומית מקבלים שני סוגים של תרומות, האחת היא תרומה כספית שבשנים האחרונות הגיעו לכדי מיליארד שקל, ובנוסף הם מקבלים ספרים, כתבי יד ואוספים שונים שלא יסולא בפז. החשש הוא שעוד ועוד תורמים יבקשו בחזרה את אוספיהם בטענה להתערבות פוליטית.

נזכיר כי על פי הפרסומים, שר החינוך יואב קיש הפעיל באחרונה לחץ על משרד האוצר כדי לשנות את חוק הספרייה ולהכניס סעיף בחוק ההסדרים לפיו מי שיחליט על המינויים בספרייה הלאומית יהיה שר החינוך עצמו. כיום מי שמכהן בתפקיד הרקטור הוא שי ניצן, לשעבר פרקליט המדינה וישנה טענה כי הדבר הנעשה במטרה להדיח אותו מהתפקיד. משלא הצליח במהלך ואם לא ייבהל מהביקורת הציבורית צפוי שר החינוך יואב קיש לנסות ולהשיג את מבוקשו באמצעות הצעת חוק פרטית – ובכך יוכל לשלוט במינויים בספריה הלאומית.

בספרייה הלאומית למעלה מחמישה מיליון ספרים וכתבי עת, וכן אלפי פריטים נוספים באוספים מיוחדים, בהם כתבי יד, ארכיונים, מפות, הקלטות מוזיקליות ואוספים דיגיטליים.

עוד כתבות ישראל היום

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes