800 אלף טורקים באוהלים באזור רעידת האדמה. 160 קבלני בנייה במעצר

יותר ממיליון איש שנטשו את אזור מגוריהם בעקבות רעידת האדמה הקטלנית חיים באוהלים, קרוואנים, בתי הארחה ומעונות סטודנטים. יותר משבועיים אחרי הרעש מניין ההרוגים ממשיך לעלות ומתקרב ל-50 אלף בטורקיה וסוריה. הממשלה של ארדואן – שיתמודד בקרוב על הנשיאות – מרחיבה את החקירה נגד קבלני הבנייה ומתחייבת לשקם בתוך שנה את אזור ההרס: “נבנה ערים במקומות הנכונים”

שר הפנים של טורקיה הצהיר כי המדינה האיצה את תהליך אכלוס נפגעי רעידת האדמה. השר, סולימאן סוילו, אמר כי באזור האסון בדרום טורקיה – שטח שמתפרס על שטח של מאות קילומטרים – יוצבו 100,000 קרוואנים, בנוסף ל-313,000 אוהלים שכבר הוקמו באזור. 

רעידת האדמה הקטלנית – בעוצמה 7.8 – היכתה בטורקיה ב-6 בפברואר, בלילה שבין ראשון לשני. למחרת פקד את האזור רעש חזק נוסף, בעוצמה 7.7. השר סוילו עדכן אמש (יום ד’) כי מספר ההרוגים בטורקיה עלה ל-43,556 בני אדם. לדבריו צוותי החילוץ מחפשים גופות בהריסות של שני בניינים במחוז הטאי. הוא ציין כי בשאר המוקדים החיפושים בהריסות כבר הסתיימו. 

בסוריה השכנה, שספגה גם היא נזק קשה, ידוע על קרוב ל-6,000 הרוגים – רובם בצפון-מערב המדינה, בשטחים שנמצאים בידי המורדים שנלחמים בכוחותיו של בשאר אסד. 

בנוסף לרבבות ההרוגים, המוני טורקים שגרו באזור האסון הפכו לעקורים. נשיא טורקיה רג’פ טאיפ ארדואן עדכן שלשום כי כ-865,000 בני אדם שוהים בימים אלה באוהלים בדרום המדינה, ועוד 23,500 בקרוואנים. מחוץ לאזור האסון שוהים 376,000 במעונות סטודנטים ובתי הארחה. 

ארדואן, שנמצא בשלטון כבר שני עשורים, יתמודד בחודש מאי בבחירות לנשיאות – שאמורות להיות אתגר לא פשוט עבורו). עוד לפני רעידת האדמה סבלו טורקים רבים מיוקר המחיה, והאסון בדרום טורקיה צפוי להחריף את מצוקתם – לאור הנזק הגדול שנגרם לתוצרת החקלאית באזור. 

האופוזיציה בטורקיה האשימה את ארדואן וממשלתו באחריות לאסון. היא טענה כי הממשלה נכשלה באכיפת תקנות הבנייה, ושמספר הנפגעים והיקף הנזק היו יכולים להיות קטנים יותר. 

בימים שאחרי רעידת האדמה זעמו טורקים רבים באזור הרעש על התגובה של ממשלת ארדואן לאסון, על הסיוע לעקורים ועל מחסור בצוותי החילוץ – בשעה שיקיריהם לכודים בהריסות. לפי כמה דיווחים, השלטון הטורקי צנזר חלק מהביקורת שנשמעה נגדו. אתמול פורסם כי הרשויות הטילו קנסות על ארבעה ערוצי טלוויזיה שהשמיעו ביקורת על ההתנהלות של הממשלה באסון הרעש. 

אחרי האסון והטענות לרשלנות ולחריגות בנייה, פתחה טורקיה בחקירה. אמש הודיע סוילו כי הרשויות הרחיבו את החקירה, שמתמקדת בקבלני בנייה שלפי החשד הפרו את תקנות הבטיחות – וכך גרמו להרס להיות קשה יותר. לדבריו זוהו 564 חשודים, ו-160 נעצרו. רבים אחרים עדיין נחקרים. 

ארדואן התחייב לשקם בתוך שנה את אזור האסון – שבו קרסו אלפי בניינים. שר הפנים סוילו אמר כי יותר מ-600,000 דירות מגורים ו-150,000 בתי עסק ספגו נזק כלשהו ברעידת האדמה. 

“הערים שלנו ייבנו במקומות הנכונים, והילדים שלנו יחיו בערים חזקות יותר”, הבטיח היום שר הפנים הטורקי. “אנחנו יודעים עם איזה מבחן אנחנו מתמודדים, ונצא ממנו חזקים יותר”. 

בשני בערב פקד את האזור רעש חזק נוסף, בעוצמה 6.3, שגרם לתושבים נוספים להימלט מהאזור. לפחות שישה בני אדם נהרגו וקרוב ל-300 בברעידת האדמה שגרמה לקריסת קרסו בניינים בערים הטורקיות אנטקיה וסמנדגי. במחוז הטאי דווח על כמה לכודים בהריסות. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes