מנתוני התוצר בארה”ב עד לדוחות עליבאבא – מה מזיז את השווקים?

| מאת ג’פרי סמית, Investing.com |

ארה”ב מפרסמת דוח תמ”ג מתוקן לרבעון הרביעי, יום אחרי שפרוטוקול פגישת הפד הצביע על תסכול מניסיונות השווקים להזניק אותו לשינוי כיוון מוקדם. בנקים מרכזיים אחרים ברחבי העולם מבצעים שינויי כיוון משלהם, כאשר הבנק המרכזי של דרום קוריאה עוצר את העלאת הריביות, וטורקיה מקצצת. ענקית השבבים אנבידיה הביאה אושר למגזר יצרניות השבבים, עם תחזית של שגשוג המונע מטכנולוגיית האינטליגנציה המלאכותית (AI).

שוקי המניות בארה”ב מוצאים תחתית, אחרי שבוע שעמד בסימן של הפסדים יציבים. ענקית הקמעונות המקוונת עליבאבא מפרסמת את דוחותיה הרבעוניים. ומחיר הנפט הגולמי עולה במעט, חרף עלייה גדולה נוספת במלאי הנפט בארה”ב.

הנה מה שתצטרכו לדעת בשווקים הפיננסיים ביום חמישי, 23 בפברואר.

1. דוח התמ”ג ודוח תביעות האבטלה בארה”ב צפויים להתפרסם

ארה”ב תפרסם דוח תמ”ג מעודכן לרבעון האחרון של השנה שעברה. בעוד שלא ניתן היה להימנע מדוח חלש, דומה שנטיית דוח התמ”ג לתיקונים גדולים עלתה מאז מגפת הקורונה, וזאת בשל קשיים במעקב אחרי דפוסי העבודה והצריכה המשתנים.

הדוח הראשוני הראה שהכלכלה צמחה בשיעור שנתי של 2.9%, כאשר מדד הליבה של ההוצאה לצריכה פרטית, שמהווה את מדד האינפלציה המועדף על הפד, עלה ב-3.9%.

עניין עדכני יותר יספק דוח תביעות האבטלה השבועי, שגם אמור להתפרסם בהמשך היום, ומעט אחריו יפרסם הפד של קנזס סיטי את מדד העסקים החודשי שלו.

2. התחזית של אנבידיה מצביעה על שגשוג הודות לאינטליגנציה המלאכותית

ענקית השבבים אנבידיה (NASDAQ:NVDA) הצטרפה לחגיגת האינטליגנציה המלאכותית, כשפירסמה תחזית המצביעה על פריחה בביקוש לשבבים שלה מצד מרכזי נתונים, שלציפיית החברה יבצעו שימוש נרחב בדור החדש של כלי ה-AI, כגון ChatGPT.

החברה גם ציינה התאוששות בביקוש במגזר הגיימינג, אחרי השפל שהגיעה בסוף מגפת הקורונה. התפתחות זו הינה בעלת ערך מיידי יותר לאנבידיה, בהתחשב בפוזיציה הדומיננטית שלה במגזר.

מניית החברה האמירה ביותר מ-8% במסחר המוקדם, וגם הזניקה את קבלנית המשנה שלה, ענקית המוליכים למחצה טייוון סמיקונדקטור (NYSE:TSM), וכן את המתחרות BE Semiconductor Industries (AS:BESI) ו-Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD).

העדכון של אנבידיה הגיע באותו יום שענקית השבבים אינטל (NASDAQ:INTC) חתכה את הדיבידנד שלה בשני-שליש, במטרה לממן התרחבות מסיבית בקיבולת ייצור השבבים שלה בארה”ב.

3. שוקי המניות בארה”ב צפויים להיפתח בעליות צנועות; אנבידיה מזניקה את יצרניות השבבים

שוקי המניות בארה”ב צפויים להיפתח בעליות צנועות, שמגיעות אחרי שביום רביעי הגיעו לשפל של חודש. פרוטוקול ישיבת הפד האחרונה סיפק בלימה מעטה וטרם שוקלל, ואנליסטים ציינו שמבול הדוחות הכלכליים החזקים מהצפוי מאז פגישת הפד הפחית את הרלבנטיות של הפרוטוקול.

נכון לצהרי יום חמישי, החוזים העתידיים על מדד דאו ג’ונס עלו ב-72, בעוד שהחוזים על ה-S&P 500 טיפסו ב-0.4%, והחוזים על הנאסד”ק התקדמו ב-0.8%, כאשר יצרניות השבבים מובילות את העליות, אחרי העדכון שפרסמה אנבידיה.

מניות אחרות שצפויות לעמוד במוקד בהמשך היום כוללות את ענקית פצלי השמן Pioneer Natural Resources (NYSE:PXD), שפרסמה דוחות כספיים טובים מהצפוי בסופו של יום שבו המניה שלה הגיעה לשפל של חמישה חודשים, ומניית ענקית כלי הרכב החשמליים Lucid Group (NASDAQ:LCID), שהתחזית שפרסמה וכללה הכפלת הייצור בשנה הנוכחית לא עמדה בתקוות השוק. מניית Lucid צנחה ביותר מ-10% במסחר המוקדם.

במקומות אחרים, מועצת הבטיחות הלאומית של ארה״ב (NTSB) צפוי לפרסם את הדוח שלו סביב ההתדרדרות מהפסים של רכבת של Norfolk Southern (NYSE:NSC), שנשאה כימיקלים מסוכנים.

ענקית הקמעונות המקוונת עליבאבא (NYSE:BABA) היא השם הגדול בגזרת הדוחות הכספיים היומית, כאשר ענקית התקשורת American Tower (NYSE:AMT), ענקית המשקאות המוגזים Keurig Dr Pepper (NASDAQ:KDP), ענקית הכרייה Newmont Goldcorp (NYSE:NEM) וענקית האנרגיה Cheniere Energy (NYSE:LNG) משלימות את סגל המדווחות.

4. אינפלציית הליבה באיחוד האירופי נותרה עיקשת בינואר; דרום קוריאה מקפיאה את העלאות הריביות, טורקיה חותכת בריביות

הלשכה הסטטיסטית של האיחוד האירופי (Eurostat) העניקה תשובות לתעלומת האינפלציה הגדולה של ינואר 2023, כשאמרה כי המחירים רשמו ירידה חודשית של 0.2%, ובכך הורידו את האינפלציה השנתית ל-8.6% מ-9.2%. מחירי הליבה רשמו נפילה גדולה עוד יותר, של 0.8%, אך השיעור השנתי עלה במעט, מ-5.2% ל-5.3%.

כלכלנים התמקדו בנתון האחרון במיוחד, והם רואים בו את הסיבה העיקרית לתמחור מחדש כלפי מעלה של תחזית הבנק המרכזי האירופי (ECB) במהלך השבוע האחרון.

במקומות אחרים באירופה, קובעת המדיניות בבנק של אנגליה, קאתרין מאן, חזרה על חשש שעלה גם בפרוטוקול ישיבת הפד, והוא שהציפיות ל’שינוי כיוון’ מצד הבנקים המרכזיים הוביל להקלה של התנאים הכלכליים. הדבר העלה את רמת הסבירות שהאינפלציה תישאר גבוהה למשך זמן ארוך יותר.

באסיה, הבנק המרכזי של קוריאה שמר על הריביות שלו ללא שינוי, אחרי 12 חודשים של העלאות ריביות רצופות. ואולם, הבנק המרכזי של טורקיה חתך את הריביות שלו ב-50 נקודות בסיס, עד ל-8.5%, השיעור הנמוך ביותר מזה שנתיים.

5. מחיר הנפט לא מתרשם מהעלייה הגדולה במלאי הנפט בארה”ב

מחיר הנפט הגולמי עלה, כשהוא לא מתרשם מהגידול המסיבי במאגרי הנפט הגולמי בארה”ב. מכון הנפט האמריקאי (API) הודיע שמלאי הנפט עלה בקרוב ל-10 מיליון חביות בשבוע שעבר, הרבה מעל להערכות. הדוח שיפרסם ממשל ארה”ב עשוי לאמת, או להפריך, את דוח ה-API בהמשך היום.

נכון לצהרי יום חמישי, מחיר החוזים העתידיים על נפט גולמי עלה ב-0.9%, עד ל-74.64 דולר לחבית, בעוד שמחיר החוזים על נפט מסוג ברנט טיפס ב-0.9%, עד ל-81.30 דולר לחבית.

מחיר הנפט נתמך ביום רביעי מדיווח של רויטרס, שגרס כי רוסיה מתכוונת לחתוך בייצוא מהנמלים המערביים שלה ב-25% בכל חודש, במסגרת מאמץ להפיק יותר הכנסות ממשלוחים שנמצאים תחת הגבלות כתוצאה מהסנקציות המערביות.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes