חיילי מילואים במערך המבצעים המיוחדים מאיימים לסרב לשרת אם החקיקה תימשך

חיילי מילואים במערך המבצעים המיוחדים מאיימים לסרב לשרת אם החקיקה תימשך

החותמים, שלא הזדהו בשמותיהם המלאים מטעמי ביטחון כתבו כי שירותם “מחייב הזדהות מוחלטת עם ערכי המדינה, וחופש מחשבה ללא מורא – דברים שייעלמו אם ניהפך לדיקטטורה”. בין החותמים נמנים בין השאר קציני מילואים בדרגת אל”מ וסא”ל

February 24th, 10AM February 24th, 14PM

אנשי מילואים במערך המבצעים המיוחדים של אגף המודיעין מאיימים לסרב לשרת ביחידתם, אם חקיקת ההפיכה המשטרית תימשך ללא השגת הסכמה נרחבת עליה. בעצומה שחתמו עליה עד כה עשרות קצינים וחיילים ופורסמה היום (שישי) נכתב כי “לא נתנדב למילואים במ”מ כשדגל שחור ענק מתנוסס מעל מעשי השלטון”. לדבריהם, “החקיקה המדוברת תחריב את כל מה ששרתנו ולחמנו למענו – לא נתן לזה לקרות”.

עשרות חתמו על העצומה וכתבו כי מדובר בשעת חירום. “אם תימשך החקיקה שמטרתה הפיכת מערכת המשפט לזרוע פוליטית ובלתי-עצמאית, קרי מחיקת הדמוקרטיה הישראלית, ואם לא תושג הסכמה רחבה בנושא – אנו לא נמשיך להתנדב לשירות מילואים במערך המ”מ”. לדבריהם, “השירות במערך המ”מ מחייב הזדהות מוחלטת עם ערכי המדינה, וחופש מחשבה ללא מורא – דברים שייעלמו אם ניהפך לדיקטטורה”.

עם החותמים, שלא הזדהו בשמותיהם המלאים מטעמי ביטחון, נמנים בין השאר קציני מילואים בדרגת אל”מ וסא”ל. הם הבהירו כי אינם מייצגים את המערך או כל ארגון אחר, אלא חתמו על העצומה עצמאית. פעולותיה של היחידה אותה שירתו נשמרות במשך שנים רבות תחת צנזורה. קצינים בכירים בצה”ל שהיו מודעים לכוונה לפרסם את העצומה פעלו כדי לשכנע אנשי מילואים בכירים ששמם לא יופיע במסמך. החותמים הסכימו לאחר התערבות אישית של הרמטכ”ל הרצי הלוי שביקש להסיר את שמם המלא מהמכתב.

לאחר פרסום הידיעה, הבהירו מנסחי המכתב כי “אף אחד לא יקרא לנו סרבנים. אם צה”ל יקרא לנו – נגרוף עלים באיזה בסיס כמילואים. המילואים שלנו במערך הם התנדבותיים. לא נתנצל או נצטדק בפני אף אחד, ולו במילימטר. יואילו נא כל המופקרים שלא שרתו יום אחד בצבא להחליף אותנו עכשיו”.

אתמול קרא הרמטכ”ל למשרתי המילואים “להשאיר את המחלוקת בחוץ, ולא לערב בה את המדים”, על רקע סימנים ראשונים של משבר במערך המילואים בצל המחאה נגד תוכנית הקואליציה. בצה”ל חוששים כי מחאה כזו תפגע בעיקר בחיל האוויר, הנשען על אנשי המילואים ועל שמירת הכשירות שלהם, ותגיע גם לאגף המודיעין.

“מחלוקת מטלטלת את החברה הישראלית, ומגיעה גם למשרתי הצבא”, אמר הלוי בטקס סיום קורס קצינים, בהתייחסות ראשונה לתוכנית נתניהו-לוין, “נהיה קשובים לרחשי המשרתים לא על מנת לתפוס צד, אלא כדי לשמור על צה”ל מלוכד. השארת המחלוקת מחוץ לצבא היא הדרך היחידה לקיים צבא מילואים שנחיצותו רבה מאוד”.

מובילי מחאת המילואמניקים כתבו להלוי בתגובה כי “הממשלה קורעת את העם ואתה צריך להתייצב איתנו באותה קריאה. זאת לא רפורמה ולא מהפכה משפטית, זאת הפיכה משפטית שפוגעת בביטחון המדינה. נתנו צו 8 לעצמנו. אלו המילואים האזרחיים שלנו”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes