איראן: צפויים להעביר לסוריה מערכות הגנה אווירית נגד תקיפות ישראל

הטלוויזיה הממלכתית של איראן דיווחה שבמסגרת הסכם ביטחוני שנחתם בין דמשק לטהרן, צפויים לעבור לסוריה רדארים, לצד סוללות הגנה אווירית מדגם “חורדאד 15”

הטלוויזיה הממלכתית של איראן דיווחה היום (שישי) כי טהרן עשויה למכור מערכות הגנה אווירית לסוריה, כדי לסייע לה בתגבור הכוחות שלה אל מול התקיפות המיוחסות לישראל במדינה. לפי הדיווח, האיראנים מתכננים בין השאר להעביר לסוריה מערכות מדגם “חורדאד 15”.

בחודש אוגוסט האחרון ציין פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי כי אחרי שרוסיה החליטה לקפל מסוריה סוללות S-300 לטובת המלחמה באוקראינה, איראן עשויה לנסות להציב בהסכמת הסורים סוללות טילי קרקע-אוויר תואמות בביצועיהן, דוגמת חורדאד 15, או “בוואר-373”.

לפי הדיווח בטלוויזיה האיראנית, “סוריה צריכה לבנות מחדש את רשת ההגנה האווירית שלה – וצריכה פצצות מדויקות עבור מטוסי הקרב שלה. אפשרי מאוד שנראה אספקה איראנית של רדארים וטילי הגנה כמו מערכת החורדאד 15 כדי לתגבר את ההגנה האווירית הסורית”. בדיווח בטלוויזיה האיראנית צוין עוד כי עד כה נחשפו רק חלקים מהסכם ביטחוני שנחתם בין איראן לסוריה.

שלשום דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס פרטים חדשים על התקיפה שאירעה בדמשק בשבת שעברה. לפי גורמים המעורים בפרטים, במתחם שנפגע ביום שבת בדמשק שהו איראנים, שהתכנסו במקום כדי לקדם תוכניות לפיתוח יכולות של מל”טים או טילים. באותה תקיפה נהרגו לפחות חמישה בני אדם, ופרט לדמשק גם רוסיה גינתה אותה. 

גורם המקורב לממשלת סוריה אמר כי יעד התקיפה היה כינוס של מומחים איראנים וסורים לייצור מל”טים. “מהנדס סורי ופקיד איראני שאינו בכיר נהרגו”, אמר אותו גורם. גורם בצה”ל לא אישר או הכחיש שישראל עומדת מאחורי המתקפה, אבל אמר כי כמה מהקורבנות נהרגו מפגיעת טיל נ”מ סורי.

גורם נוסף, ששוחח עם בכיר סורי, אמר לרויטרס כי האיראנים השתתפו בכינוס בדמשק של מומחים במתקן צבאי איראני במרתף של בית מגורים, בתוך מתחם ביטחוני. לדבריו, אחד ההרוגים הוא מהנדס אזרחי בצבא סוריה שעבד במרכז למחקרים מדעיים הסורי “סרס”, שבמערב אומרים כי הוא אחראי בין היתר לייצור טילים ונשק כימי.

גורם ביטחוני אזורי אמר כי מהנדס ממשמרות המהפכה שמעורב בתוכנית הגרעין האיראנית נפצע קשה בתקיפה, ופונה לבית חולים בטהרן, ושני בכירים יחסית בארגון שנכחו בכינוס לא נפגעו. גורם מודיעין אחר אמר כי היעד שנפגע היה חלק מהתוכנית החשאית של משמרות המהפכה לייצור טילים מונחים. גורם נוסף, חמישי במספר, אמר כי המטרה הייתה לפגוע הן באיראנים – והן באנשי חיזבאללה. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes