שרים מנומסים לא עושים היסטוריה

לאחר נאום הנשיא שהציע מתווה פשרה בנוגע לרפורמה המשפטית, חזרתי לנאום האמיץ של הנשיא חיים הרצוג ב־1992, שהתרחש לקראת המהפכה החוקתית של אהרן ברק.

הנשיא דאז הפגין אומץ, מנהיגות ואחריות, והפציר בשמאל הישראלי לא לחוקק את חוקי המהפכה שעלולה לשנות את החיים במדינת ישראל לחלוטין. הוא פנה לשמאל הישראלי, שדהר לעבר אקטיביזם שיפוטי על סטרואידים, והפציר בו להאזין לחששות הקיומיים העולים מהצד הימני של המפה.

הנאום פורץ הדרך והאמיץ של הרצוג האב כמובן לא התקיים במציאות, וכך נסללה הדרך של אהרן ברק למהפכה אקטיביסטית חוקתית, שהשפיעה באופן דרמטי על כל צעד ושעל במדינת ישראל.

כך תיאר חבר הכנסת מיכאל איתן את הליך החקיקה: “בכל המהפכות יש מהפכנים. יש להם מטרה, הם שמים אותה באופן גלוי, העם כולו יודע, ומתבצעת מהפכה. המהפכה שמדובר בה פה היא מוזרה מאוד. באיזה יום, נכון יותר לילה, באווירה נטולת חגיגיות לחלוטין, הביאו שני חוקים להצבעה. פחות מחצי מחברי הבית נכחו פה.

“ברוב של 28 נגד 27 התקבל חלק גדול מאוד מהסעיפים. איש לא דיבר על כך שמדובר במהפכה. הצביעו. לאחר חודשים מספר מודיעים לעם ישראל: התחוללה מהפכה”.

לא לחינם לא הצליח הימין להפיל שערה משערות ראשה של מערכת המשפט ב־30 השנים האחרונות. לא במקרה נאמר עליו שאינו יודע לשלוט. השיתוק שאחז בו נבע, בין השאר, מהאש שליחכה את כל מי שהעז להרהר אחר קודש הקודשים.

פרופ’ דניאל פרידמן, שר המשפטים לשעבר, הגיע עם הרבה כוונות טובות, אמונה בצדקת הדרך ותוכנית סדורה לרפורמה במערכת המשפט. אך מתברר כי לא מספיקים רצון טוב ואמונה עמוקה בצורך החיוני בשינוי. החונטה השלטת לא תסכים לוותר על גרם מכוחה בשיח מפויס ומתנצל.

הסיבה היחידה לכך שאהרן ברק הצליח במהפכה השיפוטית שלו, היא שהוא לא ראה בעיניים. הוא לא היסס, אלא הגה ועשה. אמר וביצע. ומי שהעלה על דעתו שיקבל מנשיאת העליון את הכוח העצום שרוכז בידי האליטה השלטונית על מגש כסף – טועה. לוין משחק במגרש של אהרן ברק. לאחר מתווה הנשיא, שר המשפטים אמר שהוא מוכן להידברות ולשיח – אך לא לעצירת החקיקה. עצירת חקיקה כתנאי להידברות זה שם מכובס למסמוס שלה.

הימין יצא לבחירות וניצח. נדמה שמה שגורם לצד השמאלי “לאבד את זה” זו העובדה שלאחר שנים רבות, הבטחות בחירות ומדיניות ימין מתורגמות למעשים.

ואכן, ברוב של תשעה נגד שבעה, ועדת החוקה אישרה ביום שני האחרון את שני תיקוני החקיקה המשמעותיים ביותר, הנוגעים בשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים באופן שייתן רוב לקואליציה. ועדת החוקה דנה אמש בסעיף שלפיו בית המשפט יוכל לפסול חוק רגיל רק ברוב של 15 שופטים מתוך 15, והיום תובאנה שלוש הצעות נוספות לטרומית.

הרפורמות המשפטיות יעברו. איך אמר דן חלוץ, רמטכ”ל ההתנתקות, שרק לפני כמה ימים קרא לחיילים להשתמט תחת דיקטטורה? “ברגישות ובנחישות”.

עוד כתבות ישראל היום

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes