ראשי הבנקים התריעו בפני סמוטריץ’: “הכסף יוצא מישראל בקצב של פי 10 מהרגיל”

ראשי הבנקים הזהירו היום (שלישי) את שר האוצר בצלאל סמוטריץ’ מפני סימנים ראשונים למשבר כלכלי בעקבות המהפכה המשפטית. בפגישה שהתקיימה ביניהם טענו ראשי הבנקים כי “הכסף יוצא מישראל בקצב של פי עשר מזמן רגיל”, וקראו לעצור את החקיקה של הרפורמה. שלשום קראו הבנקים לאמץ את מתווה ההידברות שהציג נשיא המדינה יצחק הרצוג בתחילת השבוע.

הפגישה היתה מתוחה מאוד והיו בה חילופי דברים קשים. בתגובה לקריאתם של הנוכחים בפגישה “לעצור” את החקיקה, ענה להם סמוטריץ’: “איפה הייתם באוסלו ובהתנתקות?”. הם לעומתו הזהירו כי “הנזק לכלכלה גדול”.

אורי לוין, מנכ”ל דיסקונט, אמר כי הוא מודאג מאוד מהמצב: “יש משיכת כספים, אנשים מתעניינים בפתיחת חשבונות בחו”ל”. בתגובה לטענות ענה סמוטריץ’ כי “הרפורמה תחזק את הכלכלה. לא יהיה מצב כמו עם הגז, שבו בג”ץ התערב. כשבג”ץ לא יהיה בתמונה, למי שיחתום על הסכם עם מדינה תהיה וודאות”.

מעט לאחר הצהרת הנשיא הרצוג שלשום, פרסמו ראשי הבנקים הגדולים הודעה משותפת לעיתונות, בה קראו לתמוך במתווה שהציג. בהודעה נכתב: “אנו תומכים ביוזמת הנשיא וקוראים לביצוע רפורמה במערכת המשפט בהידברות ובהסכמה רחבה שתשמור על אחדות העם ותבטיח שמירה על ישראל יהודית ודמוקרטית והמשך שגשוג של כלכלתה”.

יש לציין כי ראשי הבנקים, בין אם מדובר במנכ”לים או ביו”רים, נמנעים בדרך כלל מלהזדהות פוליטית, לא כל שכן לעסוק בסוגיות ציבוריות שנויות במחלוקת, וההתגייסות למען יוזמת הנשיא היא בהחלט אקט חריג מבחינתם.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes