אנשים מ-1923 חזו איך תראה 2023 – ולא תאמינו כמה הם צדקו

אם הייתם צריכים לנחש כיצד תראה שנת 2123, הייתם מהמרים על טיסות ישירות לחלל? תרופה לכל מחלה אפשרית? רכבת קלה בתל אביב? קשה לחזות מה יהיה בעוד 100 שנים אבל זה מה שאנשים ניסו לעשות בשנת 1923: לחזות כיצד תראה שנת 2023. 100 שנה חלפו מאז ונראה שחלק לא קטן מהתחזיות שלהן התממשו – אם כי הם כנראה הקדימו את המועד בכמה מהן.

היכן נמצאו חוסר הדיוקים? האנשים שחיו ב-1923 חזו שבעתיד בקושי נצטרך לעבוד, שנשים ישחירו את שיניהן בטרנד יופי מוזר שכזה ושנסע במכוניות מעופפות. הם כן קלעו בול לטלפונים הניידים שלנו, לגסיסת העיתונות ולשעות הטיסה הקצרות (יחסית) ממדינה למדינה.

ד”ר צ’ארלס פרוטאוס שטיינמץ, מתמטיקאי ומהנדס חשמל אמריקאי יליד גרמניה שעבד בחברת ג’נרל אלקטריק, היה אחד מאותם אנשים שניסו לחזות את העתיד. בתור דמות קריטית בהרחבת תעשיית החשמל של ארה”ב, רבים היו להוטים לשמוע את התחזית שלו על השפעת החשמל והטכנולוגיה על האנושות. עמוד 6 של ה-Bundaberg Mail, מתאריך 22 בדצמבר 1923, הוא פרסם מאמר שכותרתו “בשנת 2023” ושם כמה תובנות מעניינות של ד”ר שטיינמץ.

על אף שצ’ארלס טען שהחשמל יהווה תחליף להרבה מהעבודה הידנית שלנו, מה שבהחלט נכון, הוא טען שהאנושות ב-2023 לא תצטרך לעבוד יותר מ-4 שעות ביום. תגידו את זה לבוס שלכם. “רק ארבע שעות עבודה ביום, כלומר רק שישית מהיום לעבודה, רק 16 אחוזים מהחיים שנועדו כדי להרוויח כסף”, כתב אז צ’ארלס. לצערו – או ליתר דיוק לצערנו – כולנו עובדים הרבה יותר מ-4 שעות ביום, אם כי ניסיונות להעניק לנו עוד יום חופש בשבוע נעשו בעבר ללא הצלחה.

עוד תחזיות ל-2023

“הוא לעולם לא טועה”: הנוסטרדמוס החדש בתחזיות מטרידות לשנה הזאת

אחרי שחזתה את המלחמה באוקראינה: אלה התחזיות ההרסניות של באבה ונגה לשנת 2023

בשרשור טוויטר שפרסם חוקר מאוניברסיטת קלגרי ומומחה לעיתונים היסטוריים, פול פיירי, הוא ריכז קטעי עיתונות מלפני 100 שנה המדברים על ההווה שלנו. על פי אחד המאמרים שפורסמו אז תחת הכותרת “פחות רופאים ומחלות נוכחיות לא ידועות, כולם יפים”, כולנו אמורים להיות יפים עד עכשיו. “תחרויות יופי יהיו מיותרות מכיוון שיהיו כל כך הרבה אנשים יפים שזה יהיה כמעט בלתי אפשרי לבחור זוכים. אותו דבר יחול על תחרויות לתינוקות”, כך נכתב. אז נכון, הפופולריות של תחרויות היופי ירדה בשנים האחרונות אבל לא בגלל שכולנו יפים. הרי כבר אין אידיאל יופי אחיד – ואולי לזה התכוון המשורר?

עוד תחזית מאותה שנה חזתה שעד 2023 תוחלת החיים הממוצעת תגיע ל-100 שנים. “במקרים בודדים נגיע גם ל-150 או 200 שנה”, כתב אחד ו”מומחה” אחר הוסיף: “אני צופה שתוחלת החיים הממוצעת תגיע ל-300”. אז נכון, תוחלת החיים עלתה משמעותית מאז 1923 – אבל אנחנו עוד רחוקים מהתחזיות שלהם. נכון לשנת 2022 תוחלת החיים של גברים בישראל היא 80.7 שנים והם מדורגים במקום השלישי בעולם. תוחלת החיים של נשים בישראל, נכון לשנת 2022, עומדת על 84 שנים והן מדורגות במקום העשירי בעולם.

נעבור לאופנה

אנתרופולוג ביסס את התחזית לעתיד על “טרנדים גברים ונשיים עכשוויים” וקבע כי גברים יסלסלו את שיערם. תחזית אחרת קבעה שיותר נשים יגלחו את שערן וישחירו את השיניים שלהן. סלסול השיער אולי נכון יותר לשנות ה-70 וגילוח שיער לראשית שנות ה-2000, אבל אלה באמת היו טרנדים קיימים. לגבי השיניים, אלא אם התכוונו למשחת שיניים עם פחם – התחזית הזו התבררה כלא נכונה (עד כה).

תחזית נוספת דיברה על אוכלוסיית ארה”ב כשאז טענו שהיא תמנה 300 מיליון איש. ב-1923 מנתה האוכלוסייה 111.9 מיליון איש. כאן התחזית התבררה כמדויקת, שכן כיום יש 331.9 מיליון איש בארה”ב. לעומת זאת, הם טעו באוכלוסיה של קנדה המונה כיום 38 מיליון איש – וחזו שהיא תמנה 100 מיליון.

תחזית אחרת קבעה: “הבנזין ככוח מניע יוחלף ברדיו והשמיים יתמלאו במספר עצום של כלי טיס על מסלולים מוגדרים היטב”. אותו אחד חזה שזמן הטיסה בין שיקגו, ארה”ב, להמבורג, גרמניה, תמשך 18 שעות – והגענו כמעט לחצי מזה.

תחזית אחת מדויקת דיברה על גסיסת העיתונות: “אנו לא נתחיל את היום בקריאת חדשות העולם אלא בהאזנה להם”, כך נכתב אז.

תחזית אחרת דיברה על תקשורת באמצעות טלפוני רדיו בגודל שעונים – מה שלא רחוק מהטלפונים והשעונים החכמים של היום.

העיקר הבריאות?

התחזית שלצערנו עוד לא התממשה נוגעת למציאת תרופה לסרטן – ועל אף יתרונות הטיפול הביולוגי הנרחב בשנים האחרונות, אנחנו עוד רחוקים משם.

אחת התחזיות דיברה על “מחמם כליות” – חליפה כזו שנלבש ותחמם את הכליות שלנו בימים הקרים ותמנע בעיות גופניות.

התחזיות שלו צברו אלפי תגובות מפרגנות. “תודה רבה על שיתוף הממצאים המדהימים שלך”, כתב אחד ואחר גילה כי בכתבה שפורסמה בעיתון בניו זילנד ב-1912 נכתב בדיוק על הסכנה העתידית מפני הפגיעה הסבביתית וההתחממות הגלובלית הקיימת בזמננו.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes