מתחזים לקרובי התינוקת שנולדה ברעש: מי מנסה לחטוף את הילדה איה?

התינוקת איה ריגשה בשבוע שעבר את העולם, אחרי שנמצאה בהריסות הרעש בסוריה לצד אמה המתה, כשהיא עדיין מחוברת לחבל הטבור. אלפים הציעו לאמץ אותה, ובביה”ח הוצבה סביבה אבטחה אחרי שאנשים הגיעו ושיקרו שהם קרוביה. אמש פרצו לשם חמושים והיכו את המנהל, שחשד שאחת האחיות זוממת חטיפה

שבוע אחרי שנולדה בהריסות רעידת האדמה, דיווחים המגיעים מסוריה מגבירים את החשש לגורלה של התינוקת איה, המאושפזת בבית חולים סמוך לגבול עם טורקיה. היום (ג’) דווח כי חמושים פשטו אמש על בית החולים אחרי שאחת האחיות שם פוטרה על רקע החשד שהיא מתכננת לחטוף את התינוקת. הפשיטה הזו באה אחרי כמה דיווחים מהימים האחרונים שלפיהם אנשים התחזו לקרובי משפחתה של איה בניסיון לקחת אותה מהמקום.

רעידת האדמה בטורקיה – עוד כותרות:

תיעוד: נער חולץ בחיים אחרי 198 שעות בהריסות בטורקיה3 חודשים לבחירות, האסון יכול להפיל את ארדואןרחוב שנעלם, גג שנותר שלם ועיר אוהלים באצטדיון | תמונות החורבן, לפני ואחריהטעויות של טורקיה: ארדואן הבטיח להילחם בעברייני בנייה, ואז נתן חנינה

התינוקת איה, נזכיר, חולצה ביום שני שעבר, כעשר שעות אחרי הרעש הראשון, מבית שקרס בעיירה ג’נדריס שמוחזקת בידי המורדים הסורים במחוז חלב. אמה של הילדה, עפרה אבו הדייה, ילדה אותה כנראה זמן קצר אחרי הרעידה, והתינוקת נמצאה כשהיא עדיין מחוברת לחבל הטבור. המחלצים שאיתרו אותה בהריסות בניין בן חמש קומות גילו כי כל בני משפחתה – אמה, אביה וארבעת אחיה – לא שרדו.

בעקבות פרסום סיפורה של התינוקת התקבלו מהעולם אלפי הצעות לאמץ אותה, אבל בתחילת השבוע נודע כי דודו של אביה החליט לקחת אותה תחת חסותו, וכי אחת מבנות משפחתו שילדה לאחרונה תגדל אותה. בבית החולים שבו אושפזה בעפרין שבצפון סוריה קיבלה התינוקת את השם “איה”, שבערבית פירושו “סימן מהאל”, ובימים האחרונים מסרו הרופאים כי מצבה משתפר. בניגוד לחשש שהיה תחילה התברר כי לא נגרם נזק לעמוד השדרה שלה.

אלא שכעת גובר החשש שמישהו אחר מלבד משפחתה של איה ישים עליה את ידיו. בבית החולים בעפרין מדווחים כי כמה וכמה אנשים התייצבו בשבוע האחרון בשעריו ושיקרו שהם קרובי משפחתה של איה. בעקבות זאת הוצבה אבטחה סביבה.

אתמול פיטר מנהל בית החולים את אחת האחיות במוסד, אחרי שגילה שהיא צילמה תמונות של איה וחשד שהיא עצמה מתכננת לחטוף אותה. בחלוף כמה שעות חזרה האחות מלווה בחמושים, והם היכו את המנהל. ברשתות החברתיות פורסמו טענות שהחמושים רצו לחטוף את איה, אבל גורם במוסד טען היום שלא זו הייתה מטרתם, ושלמאבטחים ששמרו על התינוקת הם אמרו כי הם אינם מעוניינים בה – אלא דורשים רק לראות את המנהל.

קרוב המשפחה שלקח את איה תחת חסותו, סאלח אל-בדראן, אמר היום שהתינוקת עשויה להשתחרר מבית החולים כבר היום או מחר.

ניצולים חולצו אחרי 8.5 ימים בהריסות

בטורקיה, בינתיים, המשיכו להימצא היום עוד ועוד ניצולים, יותר משמונה ימים אחרי הרעידה. באדיאמאן חילצו צוותי ההצלה נער בן 18 בשם מוחמד ג’אפר, שהחזיק מעמד 198 שעות בין שרידי הבית. הוא פונה באלונקה כשעל פניו מסכת חמצן, ונראה מזיז את אצבעות ידו. זמן קצר לפני כן חולצו בחיים שני האחים מוחמד ובקי ינינאר, בני 17 ו-21, מהריסות בניין מגורים במחוז קרמנמרש. 

בצהריים דווח על שלושה חילוצים במחוז הטאי: גבר ואישה שהוצאו בחיים מההריסות אחרי 203 שעות, ועוד ניצול ששרד 204 שעות. בחלוף שעה קלה נמסר כי בקרמנמרש נמצא ניצול נוסף, שהחזיק מעמד 206 שעות.

עם זאת, סיפורי הניצולים מהיום הם בגדר היוצא מן הכלל: צוותי החילוץ וההצלה מוצאים כעת בעיקר גופות, ובצהריים עלה מספר ההרוגים הרשמי ל-37,688: בטורקיה נמנו 31,974 הרוגים, ובסוריה עומד המספר על 5,714. מניין הנספים צפוי לגדול, משום שלפי ההערכות רבים עוד קבורים בין ההריסות. כבר עכשיו מדובר באחד מאסונות הרעש הגדולים ביותר בהיסטוריה המודרנית, והגדול ביותר מאז הרעידה והצונאמי ביפן ב-2011, שבהם נהרגו כ-19 אלף בני אדם.

בקרמנמרש המשיכו היום המחלצים לנסות להגיע לסבתא, אם ובתה התינוקת שהתגלו אתמול בחיים בשרידי בית, אבל הדרך אליהן חסומה. אתמול סיפרו המחלצים כי כלב גישוש וכלים תרמיים זיהו סימני חיים בין ההריסות, וכי כאשר קראו לעבר הניצולות לנקוש על הקיר אם הן שומעות אותם – הן עשו זאת. מאז עברה יותר מיממה, ואנשי ההצלה טרם הצליחו לפלס דרך אליהן באופן שלא יסכן אותן.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes