מנכ”ל קרן ההשקעות שמשכה כספים: “סמוטריץ’ מבין את גודל הבעיה”

טל ברנח, אשר הודיע כי יוציא את כספי שתי קרנות ההון-סיכון שהוא מנהל מישראל בעקבות המהפכה המשפטית, נכח בפגישה שקיים שר האוצר עם בכירים בענף ההייטק וטען: “מה שנתניהו וסמוטריץ’ אומרים בריאיונות ומה שהם אומרים בחדרי חדרים זה לא אותו דבר. הם מבינים לחלוטין כמה הבעיה קשה”

“אני חושב שסמוטריץ’ מבין את גודל הבעיה והוא מבין שבלי תעשיית חדשנות וטכנולוגיה משגשגת – מצב הכלכלה יהיה הרבה פחות טוב. גם בנושא המיסוי, גם חברות שיוקמו בחו”ל וגם המשקיעים הזרים שידירו את רגליהם מפה”. כך אמר היום (ג’) בריאיון לתוכנית “שוק חופשי” ב-ynet radio וב-102FM טל ברנח, מנכ”ל קרנות ההון סיכון דיסרפטיב ודיסרפטיב AI, שהחליט להוציא את כספיהן מישראל בעקבות המהפכה המשפטית.

  • אחרי פאפאיה: שתי קרנות הון סיכון שמנהלות 250 מיליון דולר מוציאות את כספיהן מישראל
  • מחאת ההייטק: חברת הסייבר Wiz תוציא מישראל חלק מכספיה
  • ענקית ההייטק פאפאיה גלובל: “החלטנו להוציא את כל כספי החברה מישראל”

>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות – הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו והאזינו לתוכנית כסף חדש ב-ynet radio

ברקע, ברנח נכח לאחרונה בפגישה שקיים שר האוצר עם כמה מבכירי ההייטק הישראלי, ברקע החששות מפני פגיעה אפשרית חמורה בכלכלה הישראלית ובתעשיית ההייטק בפרט, בצל הרפורמה. “היו דיונים נוקבים וטעונים”, סיפר ברנח והוסיף כי “אני חושב שמה שנתניהו וסמוטריץ’ אומרים כשהם מתראיינים ומה שהם אומרים בחדרי חדרים זה לא אותו דבר. הם מבינים לחלוטין כמה הבעיה קשה.

“בסוף, שר האוצר הולך להגיש תקציב. ואם הוא רוצה שהתקציב יהיה שווה את הנייר שעליו הוא כתוב, אסור לו לפגוע בתעשייה הזו, כי אחרת יהיו פה פחות מיסים והמשמעות של זה היא שהרבה דברים שהוא תכנן לעשות בתקציב השנה – פשוט לא יקרו. לכן, אני די בטוח שבסוף יתעשתו ויבינו שזה לא יכול להמשיך ככה”, טען ברנח.

עוד לדבריו, “המהלכים שקורים כרגע מגבירים את חוסר היציבות ואת חוסר הוודאות ועלולים לפגוע קשות בתעשיית הטכנולוגיה והחדשנות בישראל, שהיא הקטר והמנוע של המדינה הזו, גם בייצוא וגם במיסים שהתעשייה הזו משלמת בכל שנה.

“לצערי, זה קורה כבר עכשיו. זה לא סתם חברות שזועקות, אלא יש חברות שכבר העבירו כסף, פשוט בשביל ניטרול סיכונים, ויש משקיעים זרים שדורשים מהמנכ”לים לעשות צעדים כאלה. יש גם קרנות שאמרו ליזמים שלהם שהם יתמכו בכך שיקימו את החברות שלהם מחוץ לישראל. לדעתי, אם זה יימשך ככה, זו יכולה להיות בכיה לדורות”, הוסיף ברנח.

כאמור, בחודש שעבר הודיעו קרנות ההון סיכון של ברנח למשקיעים שלהם על הכוונה להוציא את כספי הקרן מישראל והעברתם לחו”ל. הקרנות מנהלות יחד 250 מיליון דולר.

בכך, הצטרפו הקרנות להודעה של מנכ”לית ענקית ההייטק פאפאיה גלובל, עינת גז, שהכריזה כי החברה תוציא את כספיה מישראל בעקבות המהפכה המשפטית. החודש הודיעה גם חברת הסייבר Wiz שתוציא חלק מכספיה מישראל, אולם תשאיר בארץ כספים לניהול ענייניה השוטפים, בהם שכר עובדים ושכר דירה.

ברנח הוא אחד המשקיעים המוכרים והמוערכים בישראל שהשקיע בעבר בחברות כגון איירון סורס, אנודוט, טיילור ברנדס ונוספות. בין המשקיעים בקרנות שלו איל וולדמן, מייסדי WIX וגם היזמים של איירון סורס.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes