למה גמליאל, כחלון, שטייניץ וכ”ץ שותקים? הסיבה שמאפשרת את ההפיכה המשטרית

למה גמליאל, כחלון, שטייניץ וכ”ץ שותקים? הסיבה שמאפשרת את ההפיכה המשטרית

איך 64 ידיים יכולות להיות מורמות בשלוש קריאות כדי לשנות את ישראל באלימות ובמהירות מקצה לקצה? ■ וגם: השביתה העממית ללא ההסתדרות וקרעי ומלחמתו בתאגיד ובגל”צ ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

February 13th, 18PM February 13th, 18PM רותם שטרקמן בעוד הרבה שנים, כשהיסטוריונים יחקרו את ישראל של שנות ה20 וירצו למצוא את הסיבות להפיכתה לדיקטטורה (חו”ח) הם ודאי יתעסקו בכל מיני התפתחויות חברתיות בעשורים האחרונים. בין היתר, הם יוכלו להעמיק בהשפעות הכיבוש הבלתי נגמר, ההקצנה של הציונות הדתית, היעלמות השמאל, הכוח העולה של החרדים, הפערים החברתיים והזנחת הפריפריה, התפקיד של העיתונות והרשתות החברתיות ועוד.

אך אם הם ירצו להבין כיצד מבחינה פוליטית ומתמטית האסון שמובילים אליו נתניהו, רוטמן ולוין עומד לעבור בבית המחוקקים, כלומר איך 64 ידיים יכולות להיות מורמות בשלוש קריאות בכנסת כדי לשנות את ישראל באלימות ובמהירות מקצה לקצה? תשובתי די טובה. הפיכת הליכוד לארגון שפועל בקודים של ארגון פשע היא הדבר שיאפשר בסופו של דבר את הההפיכה המשטרית (שכולנו עדיין מקווים שתעצר בדרך קוסמית כלשהי).

זה לא התחיל אתמול וגם לא כשהוגש כתב האישום נגד נתניהו, אף שאז זה די התחזק. ראש הממשלה, הכל זוכרים, התחיל עם הטקטיקות המלוכלכות עוד בתחילת שנות ה-90 כשהאשים את דוד לוי ועוזרו יעקב ברדוגו (מקורבו של נתניהו כיום, ודודו של המצ’ופר החדש בחברת נתיבי ישראל) בהפצת קלטת לוהטת שלו. זה לא היה ולא נברא, אבל איפשר לנתניהו להאשים אחרים בליכוד בכך שהם “חבורה של פושעים”, להשתיק בכירים שהתמודדו נגדו ולהיבחר ליו”ר.

מאז הלכו והשתפרו השיטות של נתניהו וחבורתו ועתה אין בליכוד אף פוליטיקאי שמסוגל לתת לו פייט, או סתם לאתגר אותו עניינית. אף לא אחד שמסוגל להגיד – היי, אולי רצנו מהר מדי? אולי כלכלנים, משפטנים, שגרירים, זוכי פרס נובל, תלפיונים, מרצים, ובעצם מי לא – אולי הם צודקים במשהו? אולי שווה לעצור רגע ולהתלבט שוב בעצת מיליוני ישראלים בחרדה?

בכל מפלגה אחרת אנשים כמו ישראל כ”ץ, גילה גמליאל (אותה שכח יאיר לפיד בהצהרתו), אבי דיכטר, יולי אדלשטיין, דוד ביטן וגם אחרים היו ודאי אומרים משהו נגד ריצת האמוק המטורפת לתהום. לפחות מנהלים דיון, מעלים רעיונות ומציעים פשרות. הרי אי אפשר למצוא אף נאום או טור בעיתון או סתם דברים שנאמרו בישיבה של מישהו מהם שתומך בשינוי כל כך רדיקלי בישראל. אפילו נתניהו לא דיבר כך מעולם.

אבל בליכוד שקט. ששששש. כולם שותקים, כולם מפחדים ממשטר הבלהות שהנהיג נתניהו שבו בריונים בשליחתו מטילים אימה ברחובות לא רק על “שמאלנים בוגדים”, אלא גם על פרקליטים, על משפחות שכולות, על עדים במשפטו ועל פוליטיקאים שעלולים לסכן את הכיסא של הבוס. משטר שבו מידע משמש למלחמה פוליטית אפקטיבית. משטר שבו חשבונות ברשתות החברתיות ובקבוצות וואטסאפ מטנפים ומפיצים מידע ושקרים שיכולים להפיל בן אדם. זה מה שקרה בכל מיני אופנים לעידית סילמן, לניר אורבך, לליאת בן ארי, לגדעון סער, לבני גנץ ולעוד רבים, והח”כים של הליכוד הרי לא רוצים לחטוף.

זאת הסיבה שגם פורשי הליכוד שותקים. לכל אחד מהם יש מה להפסיד. שר האוצר לשעבר משה כחלון, שפעם הוביל קמפיין תחת הסלוגן “ימין שפוי” שותק, שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ מקבל ג’וב ברפא”ל ושותק, שר הפנים והתקשורת לשעבר גלעד ארדן נשאר בכיף בניו יורק ושותק ושר התקשורת לשעבר צחי הנגבי מוצנח למל”ל ושותק. שיטת המקל המורעל והגזר המתקתק.

מה עוד קורה בהפיכה המשטרית ובמחאה

1. המפגינים הציפו את ירושלים – רבים מחו נגד ההפיכה המשטרית. הפרשן המשפטי ד”ר עידו באום בהרצאה של שעה ו-20 דקות במערכת TheMarker, למה החקיקה הזו כל כך מסוכנת (לצפייה ביוטיוב).

2. “אני ממש בדיכאון מהצעדים של הממשלה. יש למקום הזה את כל הפוטנציאל להיות מקום טוב לגור בו, והם עושים הכל כדי שיהיה פה רע” – שביתה עממית בלי הסתדרות, כזאת שמתחילה מלמטה.

3. קרעי ומלחמתו בתאגיד ובגל”צ – מתכנן פגיעה של 130 מיליון שקל בהכנסותיהם.

4. איש עסקים ישראלי מושך כ-600 מיליון שקל מפיקדונות החברה שלו בבנק הפועלים. לא רק חברות: “יותר אזרחים פרטיים מתעניינים בפתיחת חשבון בנק בחו”ל”.

5. 20 מפגינים הגיעו לביתו של יצחק וסרלאוף – פעילים חסמו עם שחר את הכניסה לביתו של השר, ונתנו את האות לפתיחת יום המחאה.

6. יזם ההייטק בני שניידר: “משקיעים זרים אומרים לי – ‘השתגעתם? אתם יורים לעצמכם בראש'”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes