הבית הלבן: ייתכן שהעב”מים שיורטו בשמי צפון אמריקה שימשו למטרות מסחריות

הבית הלבן: ייתכן שהעב”מים שיורטו בשמי צפון אמריקה שימשו למטרות מסחריות

אתמול הבהירו בוושינגטון, כי אין סימנים שמדובר בפעילות של חוצנים, בעקבות חששות שעלו מקרב הציבור. אין כרגע אינדיקציה ששלושת העצמים האחרונים שיורטו קשורים לתוכנית הריגול הסינית

February 14th, 19PM February 14th, 20PM

הבית הלבן אמר היום (שלישי) כי קהילת המודיעין בארה”ב מעריכה כי שלושת העב”מים שיורטו החודש בשמי צפון אמריקה הם ככל הנראה עצמים מסחריים או כאלה עם שימוש “לא מזיק” — כל עוד אין הסבר אחר.

לדברי ג’ון קירבי, דובר הבית הלבן לענייני ביטחון לאומי, זו התיאוריה המובילה כרגע, על אף ששום גורם או ארגון קיבלו אחריות לשיגור העצמים. בשיחה עם עיתונאים אמר קירבי כי אין לפי שעה מידע מהימן על אודות מקורם של העצמים, והוסיף כי רשות התעופה הפדרלית (FAA) קבעה כי העצמים לא הופעלו על ידי ממשלת ארה”ב. אחד ההסברים האפשריים הוא שהעצמים היו למעשה בלונים ששייכים לחברה מסחרית או למכון מחקר.

אין כרגע אינדיקציה ששלושת העצמים קשורים לתוכנית הריגול הסינית, כמו הבלון שאותר במרחב האווירי של ארה”ב בחודש שעבר שנועד לאסוף מודיעין, אמר קירבי. הדובר הוסיף כי מטוס הקרב שיירט השבוע את העצם הלא מזוהה מעל אגם יורון שבמישיגן פספס בפעם הראשונה, וכי הטיל נחת בתוך האגם.

בשבת שעברה, 4 בפברואר, יורט בלון ריגול סיני מול חופי דרום קרוליינה — ומאז זוהו והופלו שלושה כלים לא מזוהים נוספים, שטרם ידוע מה היתה מטרתם ומאין הגיעו אל צפון אמריקה. קירבי ציין כי מידע נוסף יתקבל לאחר שכל שברי העב”מים יאספו, והזהיר כי מוקדם מדי להסיק מסקנות. ריבוי התקריות האחרונות הוא ככל הנראה תוצאה של עירנות מוגברת בארה”ב ובקנדה בעקבות חשיפת בלון הריגול הסיני בתחילת החודש. זו הביאה את מפקדת התיאום והשליטה האווירית NORAD, המשותפת לשתי המדינות, להוריד את סף הגילוי במכ”מים המנטרים את התנועה בשמי צפון אמריקה.

אתמול הבהירה דוברת הבית הלבן, קארין ז’אן-פייר, כי אין סימנים לכך שמדובר בפעילות של חוצנים, בעקבות חששות שעלו מקרב הציבור האמריקאי. “לגבי היירוטים האחרונים, אין אינדיקציה שמדובר בחייזרים. חשוב שהציבור האמריקאי יידע את זה”. הבהרתה של ז’אן-פייר נעשתה לאחר שקצין בכיר בצבא ארה”ב סירב לשלול את האפשרות שמדובר בחייזרים.

דו”ח שפרסמה קהילת המודיעין בארה”ב בחודש שעבר מצא כי מתוך 366 תקריות אוויריות לא מוסברות במדינה, 163 התבררו בהמשך כתצפיות של בלונים. לפי מסמך מסווג שהגיע לידי ניו יורק טיימס ופורסם בחודש שעבר, שתי תקריות לפחות אירעו בקרבת בסיסי צבא וככל הנראה מדובר בכלי תעופה מתקדמים שייתכן שמקורם בסין.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes