“אוצר של צמחים” נחשף בספינה של מלך שטבעה ב-1495

הנס מלך דנמרק הגיע לשבדיה עם ספינה מלאה בלוחמים ובסחורות, שנועדו להעיד שהוא אדם חזק ועשיר. לרוע מזלו הספינה עלתה באש וטבעה. כעת חוקרים שבדקו את הספינה מצאו בה תבלינים כמו אגוז מוסקט, ציפורן, זעפרן וג’ינג’ר, גרגירי פלפל ושקדים – דבר שמעיד בין היתר על סחר עם מדינות מרוחקות

בשנת 1495, המלך הנס, שהיה מלך דנמרק בין השנים 1481 ל-1513, עגן את ספינתו גריבשנדן (Gribshunden) מול חופי שבדיה כהכנה לפגישה עם השליט השבדי, סטן סטורה הזקן. תוכניתו של המלך הנס הייתה לרקום עסקה, שבסופה תוענק לו השליטה על שבדיה כפי שעשה עם נורבגיה, במטרה ליצור ממלכה נורדית מאוחדת. לרוע מזלם של המלך הנס ורבים מאנשי הצוות שלו, ספינת הדגל שלו עלתה באש וטבעה. מאז ועד היום שקועה הספינה במצולות מול חופי היישוב רונבי (Ronneby) שבדרום-מזרח שבדיה, בעומק של כ-10 מטרים מתחת למים. כעת זוג ארכיאולוגים מאוניברסיטת לונד בשבדיה, שחקר בשנים האחרונות את הספינה, מצא על סיפונה “אוצר של צמחים”.

כדי להבטיח שידו תהיה על העליונה, מילא המלך הדני את ספינתו בלוחמים ובסחורות שנועדו להעיד עליו כעל אדם חזק ועשיר. אולם טביעתה של הספינה, שלחה גם את תוכניותיו אל קרקעית הים והדבר אילץ אותו לשנות את תוכניותיו – המלך הנס תקף את שבדיה זמן קצר לאחר מכן וכבש את המדינה השכנה ב-6 באוקטובר 1497, במהלך מסע צבאי קצר שבו הביס את סטן סטורה הזקן בקרב רוטברו (לאחר שהצליח לחתור תחתיו על ידי גיוס רוב האצולה השבדית שניצבו לצידו), זאת במקום לנהל את המשא ומתן בו היה מעוניין תחילה, אם כי בסופו של דבר הנס אמנם הוכתר למלך שבדיה, אך לסטן סטורה הזקן ניתן המעמד הגבוה ביותר בשבדיה לאחר זה של המלך. למעשה, טביעת הספינה יצרה לא רק סיפור היסטורי, אלא גם מאגר של חפצים שאותם חוקרים היסטוריונים גם כיום.

שרידי הספינה הטרופה נמצאו בשנות ה-60 של המאה הקודמת ונחקרו על ידי ארכיאולוגים ימיים בשנים שלאחר מכן, אך לא ביסודיות רבה. המחקר החדש שפורסם בכתב העת PLoS ONE, אותו הובילו מיקאל לארסון וברנדן פולי, נערך החל מ-2019 עד 2021, כשממצאיו שמו דגש על כך שאמנם מרבית החפצים מבטן הספינה אותרו ונחקרו עם השנים על ידי משלחות קודמות של חוקרים, אך אלה התעלמו ממשהו חשוב לא פחות – מכלים שבהם היה חומר צמחי שמור היטב, עם יותר מ-3,000 פרטים ממנו. 

שני החוקרים מאוניברסיטת לודן מצאו במכלים תבלינים כמו אגוז מוסקט, ציפורן, חרדל ושמיר. בנוסף לארבעת הצמחים הללו, נמצאו על הספינה גם זעפרן וג’ינג’ר, גרגירי פלפל ושקדים. מקורם של חלק מהתבלינים הללו הגיע ממדינות מרוחקות מסקנדינביה, כמו למשל אינדונזיה, מה שמרמז שהמלך הנס פיתח רשת סחר מתקדמת באותה העת. החוקרים מצאו גם פריטי מזון ששימשו בזמנו לארוחות ביניים חפוזות, דוגמת אסנה מיובשת (אותה מכירים גם כפטל שחור), פטל אדום, ענבים ופשתן – כל התכולה הזו של סוגי התבלינים והמזונות רק ממחישה את עושרו וחוזקו של המלך הנס. 

יחד עם זאת, מצאו שני החוקרים בין שלל פריטי המזון והתבלינים האכילים גם צמח אחד שאינו אכיל, שיכרון שחור (Hyoscyamus niger), סוג של צמח ממשפחת הסולניים, הכולל כ-20 מינים שרובם פזורים באזורים הממוזגים, מרכז יבשת אסיה, האזור הים-תיכוני ויבשת אירופה, אשר שימש בעבר למטרות רפואיות כגון רקיחת משככי כאבים, כשכיום ידוע כי ניתן להפיק מצמח השיכרון גם אטרופין. 

בסיכום מחקרם, אמרו החוקרים כי כל התכולה הצמחית במכלים הייתה במצב מצוין בשל התנאים הייחודיים של האתר שבו נמצאה הספינה הטרופה, שכן חלק זה של מימי הים הבלטי קרים ועם ריכוז מלחים נמוך, מה ששמר גם על גוף ספינת העץ במצב טוב להפליא, כמעט ללא נזק של תולעים סיפוניות, עד כדי כך שהיא נחשבת לאחת הספינות השמורות ביותר משלהי ימי הביניים.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes