ראש הממשלה טען כי כלי תקשורת הכפיש אותו ואת בנו. אז הוא סגר אותו

ראש הממשלה טען כי כלי תקשורת הכפיש אותו ואת בנו. אז הוא סגר אותו

חמישה חודשים לפני הבחירות בקמבודיה, תחנת הרדיו “קול הדמוקרטיה” דיווחה כי בנו של הון סן אישר בשמו סיוע הומניטרי לטורקיה בעקבות רעידת האדמה, בניגוד לסמכותו — רישיונה נשלל

February 13th, 17PM February 13th, 18PM

חמישה חודשים לפני הבחירות, אחד מכלי התקשורת העצמאיים האחרונים בקמבודיה נסגר היום (שני) בהוראת ראש הממשלה הון סן, בטענה כי פרסם דיווח “מכפיש” עליו ועל בנו. הדיווח, שפורסם גם באתר האינטרנט של רדיו “קול הדמוקרטיה” (VoD), טען כי בנו של הון סן, לוטננט גנרל הון מאנט, אישר בשמו של אביו תרומה בסך מאה אלף דולרים (יותר מ-352 אלף שקלים) לטובת סיוע הומניטרי לטורקיה בעקבות רעידת האדמה.

בפרסום צוטט דובר מטעם הממשלה, פהאי סיפהאן, שאמר כי הון מאנט — שצפוי לרשת את הון סן ביום שיסיים את תפקידו — חתם בעצמו על הסכם הסיוע. הון מאנט הוא ראש המטות המשולבים וסגן מפקד הכוחות המזוינים של קמבודיה, ובכך שחתם לכאורה על ההסכם הוא חרג מסמכותו.

הון סן הורה למשרד המידע של ממשלתו לשלול את רישיונה של תחנת הרדיו. כמו כן, ראש הממשלה הורה למשטרה “לשמור על הסדר” במשרדי התחנה, אך לא להחרים את רכושה. לדבריו, התורמים הזרים של התחנה צריכים לקחת את כספם בחזרה ועל העובדים למצוא תפקיד חדש. “השדרנים ניסו לתקוף אותי ואת בני הון מאנט”, כתב הון סן בפייסבוק. ראש הממשלה טען כי המאמר שפורסם לא הציג את העובדות בצורה מדויקת והדגיש כי רק לו עצמו יש את הסמכות לקבל החלטות בנוגע לסיוע זר.

לאחר שהון סן דרש התנצלות פומבית מכלי התקשורת, התחנה הודתה כי היא טעתה, אך ההצהרה לא סיפקה את הדיקטטור הקמבודי ששולט ביד רמה במדינה זה 38 שנה. העמותה שמפעילה את התחנה “המרכז הקמבודי לתקשורת עצמאית” שלחה לראש הממשלה מכתב שמסביר כי היא ציטטה את דובר הממשלה.

VoD היא לא כלי התקשורת הראשון שנסגר בקמבודיה. ב-2017, כמה חודשים לפני הבחירות הכלליות, נסגר העיתון The Cambodian Daily לאחר שניתן לו אולטימטום לשלם בתוך חודש מיסים בסך מיליוני דולרים, שהעיתון ערער עליהם. פיל רוברטסון, סגן השלוחה האסיאתית של ארגון זכויות האדם Human Rights Watch, אמר כי ממשלת קמבודיה “מעולם לא חיבבה את הדיווחים של VoD, ולנוכח הגישה האוטוריטרית של ראש הממשלה הון סן כלפי התקשורת העצמאית, הם ככל הנראה חיו על זמן שאול”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes