קבר מרהיב בן 4000 שנים במצרים נפתח לביקור לציבור

מצרים שיקמה, תיעדה ופתחה לתיירים את הקבר של מרו מתקופת הממלכה התיכונה (המתוארכת לשנים 2,125-1,773 לפנה”ס וכוללת את השושלות 12-13). זהו האתר העתיק ביותר הנגיש לציבור בגדה המערבית של לוקסור, וביתם של כמה מהאנדרטאות הפרעוניות המרהיבות ביותר שלה, כולל עמק המלכים.

מרו היה פקיד בכיר בחצרו של מלך השושלת ה-11 מנתוחותפ השני (Mentuhotep II), שמלך עד 2004 לפני הספירה, ואשר, כמו מרו, נקבר בנקרופוליס של צפון אל-עסאסיף (ליד לוקסור), כך נמסר בהצהרה של משרד התיירות והעתיקות המצרי בסוף השבוע שעבר.

פיר קבורה יורד לחדר קבורה עם סרקופג

לפי ה-CNN, זהו הקבר החצוב בסלע של מרו שוחזר על ידי המרכז הפולני לארכיאולוגיה ים תיכונית באוניברסיטת ורשה ובמועצת העתיקות העליונה של מצרים.

“זהו האתר הראשון מתקופה כה מוקדמת במערב תבאי שהפך נגיש למבקרים”, צוטט פתחי יאסין, מנכ”ל משרד העתיקות במצרים העליונה.

הקבר, שפונה לשדרת התהלוכה למקדשו של מנתוחותפ השני, מכיל מסדרון המוביל לקפלת מנחה עם גומחה לפסל של המת. פיר קבורה יורד לחדר קבורה עם סרקופג. “זהו החדר המעוטר היחיד של הקבר, עם עיטור יוצא דופן של ציור על טיח סיד”, אמר יאסין.

קברו של מרו היה ידוע לפחות מאמצע המאה ה-19, לפי המשלחת הארכיאולוגית הפולנית המצרית. משמרים איטלקיים ניקו חלק מציורי הקיר ב-1996. כמה מהפקידים הבולטים של הממלכה התיכונה נקברו בצפון אל-עסאסיף, נאמר בהצהרה.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes