צה”ל חושף: בינה מלאכותית שימשה לחשיפת מפקדי חוליות חמאס בשומר החומות

“כלי הדאטה סיינס וה-AI שבהם אנו משתמשים, מגבירים משמעותית את היכולת שלנו לסכל פיגועי טרור”, אמר היום אל”מ יואב, מפקד מרכז הבינה המלאכותית, 8200, בכנס שבוע ה-AI באוניברסיטת תל אביב. “אחד הכלים המשמעותיים שבנינו ומפעילים כיום, היא מערכת שיודעת למצוא אנשים ‘מסוכנים’ על בסיס רשימת אנשים מוכרים שהוזנה למערכת. את התהליך הזה עושה המערכת בשניות, מה שבעבר היה לוקח למאות חוקרים מספר שבועות לעשות”.

אל”מ יואב חשף לראשונה כי “במבצע ‘שומר החומות’ הצלחנו לזהות באמצעות המערכת, מפקדי חוליות טילים של חמאס, ופעילי נ”ט במיליציית טרור בעזה לצורך סיכולם. בשילוב האדם-מכונה הייחודי של יחידה 8200, המכונה הצליחה למצוא את המחבלים מתוך מאגר עצום של אנשים, ולהעביר את המידע שנוצר מהבינה המלאכותית אל חוקרי אגף המודיעין”.

עוד חשף יואב בכנס כי במבצע שומר החומות, הצליח אגף המודיעין לייצר 200 מטרות חדשות לתקיפה בזמן המבצע, באמצעות כלי הבינה המלאכותית שפותחו ב-8200. בנוסף לכך הצליחו ביחידה לעדכן ולשדרג את כלי ה-AI שלהם כ-150 פעמים בזמן המבצע – וכך שדרגו את יכולות צה”ל במהלך המבצע.

המערכת שפותחה ב-8200 מצטרפת לשורה של מערכות במסגרת מהפכת הבינה המלאכותית, ששיפרו עשרות מונים את היכולת של צה”ל להפליל מטרות, ולזהות פעילי טרור, ובכך לסכל את פעילותם.

אל”מ יואב הוא המוביל הצה”לי בתחום הדאטה סיינס וה-AI – וככזה, המרכז שעליו הוא מפקד, מפתח ומוביל פרויקטים לאומיים כגון “מגשימים AI”, יחד עם המרכז לחינוך סייבר שמקנה חינוך בדאטה סיינס לתלמידי תיכון בפריפריה הגאוגרפית-חברתית. פרויקטים נוספים הם “אלונים” ו”ברקת” – תוכניות שמטרתן לאפשר לקציני עתודה נבחרים לסיים את התארים שלהם בדאטה סיינס בזמן קצר מהרגיל.

אל”מ יואב דיבר על אתגר עומס המידע, ועל מגוון רחב של מקורות מידע ובהם מודיעין אנושי, כלי סייבר, מודיעין ויזואלי, כלי אוסינט (מודיעין ממקורות גלויים) ועוד, הגורמים להיצף אדיר של מידע עבור המודיעין הישראלי. מידע זה צריך לסנן לפיסות המודיעין הרלוונטיות. מערכות הבינה המלאכותית שמפתחים ביחידה נועדו לגשר על הפער הזה, והן משפרות משמעותית את היכולת לקצר את זמן התגובה הצה”לי.

שבוע הבינה המלאכותית נערך השבוע, בהובלת המרכז למחקר סייבר בינתחומי ע”ש בלווטניק, בשיתוף עם המרכז לבינה מלאכותית ומדעי הנתונים באוניברסיטת ת”א, ובהשתתפות חוקרים ובכירים מתחום הבינה המלאכותית מישראל ורחבי העולם. במהלך הכנס עוסקים הדוברים במחקרים ויישומים שונים של בינה מלאכותית ובשימושים השונים בתחומים, כדוגמת ביטחון, אפליקציות וחדשנות, ראיית מחשב, בריאות, קיימות וסביבה, אסטרטגיה לאומית, פיננסים ועוד.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes